Посттравматично стресово разстройство

ПТСР - причини, симптоми, предотвратяване, лечение

Посттравматично стресово разстройство (ПТСР) е психично страдание, което обикновено се развиа след травматично събитие. Проявява се с негативни емоции и тревожни и натрапчиви мисли. Някои хора с посттравматично стресово разстройство преживяват отново и отново събитието, докато други избягват всичко, което им напомняния за него. Посттравматично стресово разстройство влияе негативно на начина на живот, работата и взаимоотношенията на страдащия, но подходящата терапия и рехабилитация – психологични и психиатрични консултации и при необходимост, медикаментозно лечение, могат да помогнат дори години по-късно.

Какво представлява посттравматично стресово разстройство?

Както вече споменахме, посттравматично стресово разстройство (ПТСР) може да се развие след травматично събитие, което е преживяно от страдащия като опасна, животозастрашаваща, шокираща или много плашеща ситуация, независимо от възрастта му. Примери за това могат да бъдат:

  • злополука, пожар, природно бедствие (например торнадо или земетресение);
  • физическо, психическо или сексуално насилие или изнасилване; 
  • внезапна загуба на любим човек; 
  • терористична атака или военна битка.

Травматичното събитие може да се е случило директно на страдащия, но  посттравматично стресово разстройство може да се развие и ако той е бил свидетел как събитието се случва на друг.

След подобно преживяване всеки човек може да почувства дискомфорт в една или друга степен и това е напълно нормално. Възможно е за известно време да изпитвате проблеми със съня, да можете да се храните, да загубите интерес към неща, който сте харесвали преди. Ако тези симптоми продължават повече от няколко месеца и нарушават качеството ви на живот, може да става дума за  посттравматично стресово разстройство и е добре да потърсите консултация със специалист.

Кой е по-податлив на посттравматично стресово разстройство?

Според изследване в Съединените американски щати, поне половината от хората са преживели травматично събитие, сред които 10% от мъжете и 20% от жените развиват посттравматично стресово разстройство. 

Според изследванията жените реагират на различни видове травмите по-интензивно, отколкото мъжете, включително пренебрегване или малтретиране в детството, както и сексуално и домашно насилие.

Въпреки това, няма начин да се предвиди кой ще развие ПТСР при травматично събитие. Посттравматично стресово разстройство обаче се проявява по-често при хора, които са преживели събития като:

  • Някои видове психологически травми, особено участие във военни действия или преживяно сексуално насилие.
  • Наличие на физическо нараняване от събитието.
  • Липса на подкрепа от близки след травматично събитие.
  • Дълготрайна или повтаряща се травма.
  • Наличие на тревожност или депресия, дори преди травматичното събитие.
  • Силна първоначална реакция на събитието (например, треперене или повръщане).
  • Много силна травма.

Симптоми и причини за посттравматично стресово разстройство

ПТСР се причинява от травматично събитие, но все още не е ясно защо някои хора развиват посттравматично стресово разстройство, а други – не.

Симптомите на ПТСР са индивидуални и могат да варират в зависимост от човека. Въпреки това, страдащите от посттравматично стресово разстройство изпитват един или няколко от следните симптоми:

Избягване на хора и ситуации

Това действие е свързано предимно с неща, които ви напомнят за събитието. Примерите могат да включват избягване на приятели, с които сте сте били преди, по време или след събитието, заобикаляне на конкретното място или частта от града, където сте преживели травмата, както и избягване на тълпите като цяло. Някои хора с посттравматично стресово разстройство се опитват да ангажират вниманието си с нещо непрекъснато, така че да са твърде заети, за да не мислят за събитието.

Високи нива на дистрес

Сред симптомите на посттравматично стресово разстройство може да е трудност за отпускане или липса на наслада от нещата, които обикновено харесваш. ПТСР може да се изразява и в нервност или тревожност. Възможно е също така да се стряскате лесно или винаги да сте в очакване да се случи нещо лошо. Проблемите със съня или концентрацията също могат да са част от проявите на посттравматично стресово разстройство.

Негативни мисли и чувства

ПТСР може да ви накара да се чувствате ядосани, тъжни, уплашени, недоверчиви, да изпитвате чувство на вина, гняв или различни други негативни емоции, но също така можете да изпаднете в състояние на вцепенение и да имате усещането, че не изпитвате никаква емоция.

Натрапчиви мисли или повторно преживяване на травматичното събитие

Те могат да се изразяват във вид на постоянно мислене и преповтаряне на събитието, но може да се проявят и под формата на внезапни спомени или сънища. Възможно е различни сетивни усещания да предизвикат нежелани асоциации със събитието, например звук от внезапни спирачки при преживяна катастрофа или при пожар, понякога дори пламъкът на свещ може да провокира негативни емоции.

Как посттравматичното стресово разстройство влияе на живота ви?

ПТСР е психично страдание само по себе си, но като следствие то може да доведе до други проблеми с вашето здраве и живот, като например:

  • Злоупотреба с на алкохол и други психоактивни вещества;
  • Безпокойство и депресия
  • Мисли за нараняване на себе си или на други.
  • Проблеми в работата и в личните отношения.

При децата последствията от посттравматично стресово разстройство могат да включват и:

  • Повтаряне на травматичното събитие, като част от играта им.
  • “Прилепване” към родител или друг възрастен.
  • Загуба на говор или връщане към “бебешко” говорене.
  • Вечерно напикаване, дори при изградени навици.

Диагностициране на посттравматично стресово разстройство?

За посттравматично стресово разстройство няма ефективни физически изследвания като скенер или кръвен тест. Диагнозата се поставя от специалист – психолог или психиатър, въз основа на разговор и анализ на симптомите ви, както и тяхната продължителност – за да бъде поставена диагноза посттравматично стресово разстройство, те трябва да се проявяват за поне един месец и да влияят негативно на начина ви на живот. 

Може ли да бъде предотвратено посттравматично стресово разстройство след травматично събитие?

Няма как да предотвратите травматичното събитие, но според проучвания, има няколко неща, които могат да ви помогнат да избегнете посттравматично стресово разстройство след това. 

  • Поискайте помощ и подкрепа.
  • Повярвайте, че можете да управлявате емоциите си.
  • Намерете положителен смисъл от травмата.
  • Съсредоточете се върху положителните емоции и смеха.
  • Помогнете на други хора.
  • Практикувайте позитивно мислене.
  • Поддържайте постоянен контакт с важни хора в живота си.
  • Говорете с близки за събитието.
  • Мислете за себе си като за оцелял, вместо за жертва.

Какви са перспективите за хора с посттравматично стресово разстройство?

Без терапия и рехабилитация ПТСР може да се влоши с времето. Подходящото лечение може да помогне, дори ако травматичното събитие се е случило преди много години. Терапията и рехабилитацията на посттравматично стресово разстройство може помогнат за пълно излекуване при някои хора, докато при други може да намали значително интензивността на симптомите.

Какво да направя, за да се справя с посттравматично стресово разстройство?

Ако смятате, че страдате от посттравматично стресово разстройство, можете да се поискате напралвение за специалисти от личния си лекар, както и директно да се консултирате с психолог или психиатър. Те ще преценят състоянието ви и ще ви предпишат подходящо лечение. 

След овладяване на острите симптоми на ПТСР, фондация “Свети Рафаил” е на ваше разположение за рехабилитация на посттравматично стресово разстройство. Свържете се с нас за повече информация. 

Кога трябва да потърся незабавна помощ при посттравматично стресово разстройство?

В случаий, че имате мисли за нараняване на себе си или други, споделете с някого веднага – това може да е лекар, терапевт, приятел, член на семейството или друг човек, на когото имате доверие.

Бележка от "Свети Рафаил"
ПТСР е психично заболяване, което продължава дълго след травматично събитие. Посттравматичното стресово разстройство може да предизвика негативност и тревожност. Също така е възможно да преживявате събитието отново и отново и/или да избягвате определени хора, места и ситуации. Ако имате симптоми на посттравматично стресово разстройство, обърнете се към здравен специалист. Психологическото консултиране и медикаментозното лечение могат да ви помогнат и да подобрят качеството ви на живот. Ако смятате, че има опасност да нараните себе си или някой друг, незабавно потърсете помощ.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Може да ви е интересно и…

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Арттерапия при депресия

Арттерапия при депресия

Арттерапията може да е много полезна при депресия, в съчетание с подходящо лечение, според индивидуалните нужди на страдащия.

Стрес и дистрес - каква е разликата?

Стрес и дистрес – каква е разликата?

Всеки от нас е подложен на стрес всеки ден. Но има различни видове стрес – някои от тях са полезни за нас, но други могат да бъдат вредни както за физическото, така и за психичното ни здраве.

Голямо депресивно разстройство - стъпка по стъпка

Голямо депресивно разстройство – стъпка по стъпка

Заедно с терапията, лечението и рехабилитация на голямо депресивно разстройство, има неща, които можете да правите във всекидневието си, които да ви помогнат да живеете пълноценно живота си.

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции