Посттравматично стресово разстройство (ПТСР)

Посттравматично стресово разстройство (ПТСР)

Посттравматично стресово разстройство (ПТСР) е тревожно разстройство, което е следствие от силно стресиращи, плашещи или тревожни събития.

Симптоми на посттравматично стресово разстройство (ПТСР)

Посттравматично стресово разстройство (ПТСР) често се изразява в многократно повторно преживяване на травматичното събитие. Това може да се случва чрез кошмари и ретроспекции. Страдащите от посттравматично стресово разстройство (ПТСР) може да изпитват чувство на вина, да се изолират или да проявяват честа раздразнителност.

Чести симптоми на посттравматично стресово разстройство (ПТСР) са и проблемите със съня, като безсъние, както и трудна концентрация.

Когато симптомите са тежки и постоянни и оказват значително влияние върху ежедневния живот на човека, е много вероятно става дума за посттравматично стресово разстройство (ПТСР).

Причини за посттравматично стресово разстройство (ПТСР)

Всяка ситуация, която човек намира за травмираща, може да доведе до посттравматично стресово разстройство (ПТСР).

Такива ситуации могат да включват:

  • тежки пътни инциденти;
  • насилствени лични посегателства, като сексуално посегателство, грабеж или грабеж
  • сериозни здравословни проблеми;
  • преживявания при раждане и други.

Посттравматично стресово разстройство (ПТСР) може да се развие веднага след като някой преживее тревожно събитие, но може да се прояви седмици, месеци или дори години по-късно.

Смята се, че посттравматично стресово разстройство (ПТСР) засяга средно един на всеки трима човека, които са имали травматично преживяване, но не е ясно защо някои хора развиват състоянието, а други не.

Комплексно посттравматично стресово разстройство

Хората, които многократно преживяват травматични ситуации, като тежко отхвърляне и пренебрегване, малтретиране или насилие, могат да бъдат диагностицирани с комплексен посттравматичен стрес или комплексно посттравматично стресово разстройство (ПТСР).

Комплексното ПТСР има симптоми, подобни на посттравматично стресово разстройство (ПТСР), но най-често се развива години след събитието. То протича по-тежко, ако травмата е била преживяна в началото на живота, тъй като това може да повлияе на развитието на детето.

Кога да потърсите медицинска помощ?

Нормално е да чувствате дискомфорт в различна степен след травматично събитие. Може да се чувствате смутени и объркани, както и да Ви притесняват тревожни мисли и спомени за събитието. 

Повечето хора започват да усещат естествено подобрение за период от няколко седмици след травмата. Ако Вие или Ваш близък, преживял травматично събитие, все още изпитвате сериозни проблеми след повече от 4 седмици, или ако симптомите са особено обезпокоителни, трябва да посетите личния си лекар. Ако сметне, че е необходимо, той може да Ви насочи към специалисти по психично здраве за по-нататъшна оценка, лечение и терапия.

Можете да започнете и директно с психологическа терапия. Повечето центрове по психотерапия предлагат услуги по оценка на психическото състояние, преди да започнат работа с Вас.

Как се лекува посттравматично стресово разстройство (ПТСР).

Посттравматично стресово разстройство (ПТСР) може да бъде излекувано успешно, дори ако се е развило много години след травматично събитие.

Всяко лечение зависи от тежестта на симптомите и колко скоро след травматичното събитие са се появили.

Всяка от следните възможности за лечение може да бъде приложена, като разбира се лекуващият лекар може да Ви назначи комбинация от възможностите, както и други подходи за справяне със симптомите:

  • внимателно изчакване – проследяване на симптомите Ви, за да видите дали те се подобряват или се влошават без лечение;
  • антидепресанти;
  • психологически терапии, сред които фокусирана върху травмата когнитивно-поведенческа терапия или десенсибилизация и преработка на движението на очите.

Рехабилитация на посттравматично стресово разстройство (ПТСР)

Ако вече сте диагностицирани с посттравматично стресово разстройство (ПТСР), можете да се насочите към Дневния център на Фондация Свети Рафаил, където ще Ви бъде изготвен индивидуален терапевтичен план за възстановяване и ресоциализация.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Диагностициране на психично заболяване

Диагностициране на психично заболяване

Процесът по диагностициране на психично заболяване може да бъде дълъг и сложен и да изисква търпение и постоянство. Научете как протича той

Грижа за човек с психично разстройство

Грижа за човек с психично разстройство

Полагането на грижа за човек с психично разстройство може да бъде предизвикателство. Вижте няколко насоки как можете да се справите с него.

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Защитеното жилище по швейцарско-италиански модел е ориентиран към създаването на подкрепяща и стимулираща среда, която подпомага социалната и професионална интеграция на потребителите и насърчава тяхната независимост и качество на живот

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции