В този материал говорим за симптомите на шизофрения, кога се проявяват, а също така и как се поставя диагноза, какви лечения са налични и какви са перспективите за хората, страдащи от шизофрения и техните близки.
Психични заболявания
Психичните заболявания са често срещано медицинско състояние. Около 1 на всеки 5 възрастни страда или е страдал от психично разстройство поне веднъж в живота си.
Психичните заболявания могат да започнат на всяка възраст, от детството до по-късните години, в зряла възраст, но в повечето случаи се проявяват в по-ранна възраст.
Ефектите от психично заболяване могат да бъдат временни или дълготрайни. Също така, може да страдате от повече от едно психично разстройство едновременно или в различни периоди на живота си.
Предпоставки за поява на психични заболявания
Смята, че психичните заболявания са причинени от различни генетични фактори и фактори на околната среда. Ето няколко от възможните причини за поява на психични заболявания:
Наследственост
Психичните разстройства се проявяват по-често при хора, чиито кръвни роднини също страдат психични заболявания. Наличието на семейна история може да Ви добавят предразположение към риск от развитие на психично заболяване, но то зависи и от Вашия начин на живот и навици, които е възможно да го отключат.
Фактори на околната среда преди раждането
Наличието на стресови фактори в околната среда, заболявания и възпалителни състояния, наличие на токсини, алкохол или наркотици, докато сте в утробата, понякога може да доведе до развитие на психични заболявания в детска или зряла възраст.
Химия на мозъка
Невротрансмитерите са естествено срещащи се мозъчни химикали, които предават сигнали до други части на мозъка и тялото Ви. Когато невронните мрежи, включващи тези химикали, са нарушени, функцията на нервните рецептори и нервните системи се променят, което води до депресия и други емоционални разстройства.
Рискови фактори за психични заболявания
Някои фактори могат да увеличат риска от развитие на психични заболявания, включително:
- семейна анамнеза на психично разстройство при кръвен роднина, като родител, брат или сестра;
- стресови житейски ситуации, като финансови проблеми, смърт на любим човек или развод;
- продължаващо (хронично) медицинско състояние, като диабет;
- увреждане на мозъка в резултат на сериозно нараняване (травматично мозъчно увреждане), като силен удар в главата;
- травматични преживявания, като война, насилие или нападение;
- употреба на алкохол или наркотични вещества;
- травматично детство, включително малтретиране или пренебрегване;
- малко приятели или стабилни отношения.
Симптоми на психични заболявания
Признаците и симптомите на психичното заболяване могат да варират в зависимост от разстройството, обстоятелствата и други фактори. Симптомите на психично заболяване могат да окажат влияние на емоциите, мислите и поведението Ви.
Ето няколко примера за възможни признаци на психично заболяване:
- Тъга и подтиснатост;
- Объркани мисли и/или намалена способност за концентрация;
- Прекомерни страхове, притеснения или крайно чувство за вина;
- Екстремни промени в настроението на пикове и спадове;
- Отдръпване от приятели и любими занимания;
- Силна умора, липса на енергия и/или проблеми със съня;
- Откъсване от реалността (заблуди), параноя и/или халюцинации;
- Неспособност за справяне с ежедневни проблеми или стрес;
- Проблеми с разбирането и отношението към ситуациите и хората;
- Проблеми с употребата на алкохол или наркотици;
- Основни промени в хранителните навици;
- Промени в сексуалното желание;
- Прекомерен гняв, враждебност или насилие;
- Суицидни мисли.
Понякога симптомите на разстройство на психичното здраве се появяват като физически проблеми, като болки в стомаха, в гърба, главоболие или други необясними състояния на физически дискомфорт.
Кога да отидете на лекар?
В случай, че забележите признаци или симптоми на психично заболяване, посетете вашия личен лекар или специалист по психично здраве. Повечето психични заболявания не се подобряват сами, а ако не се лекува, психичното страдание може да се влоши с времето и да причини сериозни проблеми.
Научете повече от материалите по-долу:
Причини и лечение на разстройство на личността
Причините за поява на разтройство на личността са индивидуални за всеки човек. По същия начин, подходящото лечение и рехабилитация трябва да бъдат съобразени с конкретния случай.
Помощ и подкрепа за близък с биполярно разстройство
Биполярното разстройство е предизвикателство и за болния, и за хората около. Спокойствието, подкрепата, говоренето и търсенето на модели са от съществено значение. Но не забравяйте и грижата за себе си.
Как да помогнете на себе си или на близък с разстройство на личността
За хората с разстройство на личността всеки ден може да бъде борба, както и да има моменти, когато всичко изглежда твърде трудно за постигане. Има стратегии за справяне, които могат да помогнат. По-долу ви даваме идеи какво можете да направите, за да си помогнете...
Видове разстройства на личността
Системата за диагностика, която се използва в момента, идентифицира 10 вида разстройства на личността, които са систематизирани в 3 групи.
Личностно разстройство
Личностно разстройство е психично заболяване, при което хората виждат себе си и реагират на другите по изграден нездравословен за тях и за околните модел на поведение.
Видове дейности и ефективност на рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства
Научете повече за дейностите, включени в процеса рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства и доколко той помага при лечението на психични заболявания
Как да помогнете на приятел да намери психологична помощ
Психичните заболявания все още са табу в България. Търсенето на помощ за лечение и рехабилитация на психично заболяване е трудно за повечето хора, особено ако се чувстват сами в това. Вече стана дума за това как да подходите към близък човек, за чието психично здраве...
Посттравматично стресово разстройство
ПТСР е психично заболяване, което продължава дълго след травматично събитие. Лечението и рехабилитацията могат да помогнат за подобряване качеството на живот, дори години по-късно.
Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”
Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.
Психичните страдания – от стигма до сензация
Превръщането на психичните страдания в сензация може да бъде точно толкова опасно, колкото стигматизирането им. Научете повече за последствията.
Кога да потърсите помощ за психични страдания?
Независимо дали смятате, че вие може да имате нужда от помощ от психолог или психиатър, или става дума за ваш приятел, близък, роднина, или дори за децата, важно е да знаете кога наистина имате нужда от професионална помощ.
Последни публикации
Услуги по рехабилитация на психични заболявания
Защитено жилище "Свети Рафаил"