Има много невярна информация за шизофренията. Част от нея се разпространява от медиите, а понякога хората, използват стереотипи, които насърчават стигмата.
Шизофрения и шизофренни разстройства
Шизофренията причинява психоза и е свързана със значителни увреждания и може да засегне всички области на живота, включително лично, семейно, социално, образователно и професионално функциониране.
Съществуват възможности за ефективна грижа за хора с шизофрения и шизофренни разстойства, като поне един на всеки трима души с шизофрения може да се възстанови напълно.
За съжаление, повече от двама от трима души с психоза, шизофрения и жизофренни разстройства в световен мащаб не получават специализирана психично-здравна помощ. Като допълнение, хората, страдащи от шизофрения и шизофренни разстройства, често са подложени на стигма, дискриминация и нарушаване на човешките права.
Разпространение на шизофренията и шизофренните разстройства
Шизофренията и шизофренните разстройства не са толкова често срещано психично заболяване, колкото други психични разстройства. Според Световната здравна организация, шизофренията засяга приблизително 24 милиона души, или 1 на 300 души (0,32%), по света, като сред възсрастните този процент е 1 на 222 души (0,45%).
Началото на психичното разстройство в повечето случаи е по време на късното юношество и двадесетте години, като първите симптоми се проявяват по-рано при мъжете, отколкото при жените.
Социален аспект на шизофренията и шизофренните разстройства. Стигма
Шизофренията често се свързва със значителен дистрес и отрицателно въздествие върху личните, семейните, социалните, образователните, професионалните и други важни области на живота на човека.
Хората с шизофрения са 2 до 3 пъти по-склонни към преждевременна смърт, в сравнение с общото население. Това често се дължи на физически заболявания, като сърдечно-съдови, метаболитни и инфекциозни заболявания.
Хората с шизофрения и шизофренни разстройства често се сблъскват и с нарушения на човешките им права както в социума, така и в институциите за психично здраве. Като допълнение, стигмата срещу хората, страдащи от тези психични заболявания, е интензивна и широко разпространена. Тя води до изключване на психично болните от обществото, както и оказва влияние върху взаимоотношенията им с другите, включително със семейството и приятелите. Това допринася за дискриминацията, която от своя страна може да ограничи достъпа до общо здравеопазване, образование, настаняване и работа.
Различни оществени ситуации, както и промените в областта на общественото здраве, могат да доведат до екстремен стрес, възникване на страх, намаляване на социалната подкрепа, изолация и прекъсване на здравните услуги и доставката на лекарства. Тези промени могат да окажат влияние върху живота на хората с шизофрения и шизофренни разстройства, като например обостряне на съществуващите симптоми. А в епизоди на криза и при спешни случаи, хората с шизофрения и шизофренни разстройства са по-уязвими от други към различните начини за нарушаване на човешките права, като това включва и пренебрегване, изоставяне, бездомност, малтретиране и изключване от обществото.
Терапия и грижа за хора с шизофрения и шизофренни разстройства
Съществува набор от ефективни възможности за грижа за хора с шизофрения и те включват медикаментозно лечение, обучение, семейни терапии, когнитивно-поведенческа терапия и психосоциална рехабилитация.
След първоначалното овладяване на заболяването, шизофрения и шизофренни разстройства могат да продължат възстановяването си в защитено жилище или днвени центрове за психосоциална рехабилитация на психични разстройства, където да получат и подобрят уменията, необходими за самостоятелна грижа за себе си, създаване и поддържане на социални контакти, започване на работа и други. Ориентираният към възстановяването подход, базиран на предоставяне на свобода на действие на хората при решенията за лечение и рехабилитация, е от съществено значение както за хората с шизофрения и шизофренни разстройства, така и за техните семейства и близки.
Шизофрения: чуване на гласове и как да го управляваме
Голяма част от хората с шизофрения имат и т.нар. слухови халюцинации, известни и като чуване на гласове. Научете как можете да се справяте с тях.
Как да избегнем рецидив при шизофрения и какво да правим при шизофренна криза?
Научете какви са симптомите на рецидив при шизофрения, както и какво можете да направите в случай на шизофренна криза.
Продром на шизофрения
Някои от първите признаци на шизофрения се появяват в продромната фаза, когато хората и техните близки забелязват промени в своите емоции и поведение.
Кога се проявяват симптомите на шизофрения?
Шизофренията обикновено се проявява след пубертета – при повечето хора това става в края на тийнейджърските години до началото на 30-те, в редки случаи се наблюдава по-ранно или по-късно начало.
Кратко ръководство за шизофрения
Шизофренията е сериозно психично заболяване, засягащо около 1% от хората и може да доведе до инвалидност. Научете повече за заболяването тук.
Видове шизофрения. Шизофренен спектър
Какви видове шизофрения има, какво представлява шизофренен спектър и кои други психични заболявания, подобни на шизофрения, са част от него
Какво представлява шизофренията?
В този материал говорим за симптомите на шизофрения, кога се проявяват, а също така и как се поставя диагноза, какви лечения са налични и какви са перспективите за хората, страдащи от шизофрения и техните близки.
Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”
Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.
Халюцинации и чуване на гласове
Халюцинациите не винаги са признак за психично заболяване, но могат да бъдат обезпокоителни и затова е добре да знаете причините за тях и какво можете да направите.
Как да помогнете на близък, болен от шизофрения?
При рехабилитацията при шизофрения приятелите и близките имат важна роля за намаляване на рецидивите и предпазване от самонараняване или самоубийство.
Живот с диагноза шизофрения (част 2)
След поставянето на диагноза “шизофрения”, повечето психично болни се фокусират върху наблюдение на психиката си. Трябва обаче да отделяте внимание и на физическото си здраве. В тази статия ще намерите насоки и за подобряване както на психическото, така и на физическото си състояние.
Последни публикации
Услуги по рехабилитация на психични заболявания
Защитено жилище "Свети Рафаил"