Шизоафективното разстройство е хронично психично заболяване, което включва симптоми както на шизофрения, така и на разстройство на настроението, като голямо депресивно разстройство или биполярно разстройство. Всъщност много хора с шизоафективно разстройство първоначално са неправилно диагностицирани с депресия или биполярно разстройство.
Учените не знаят със сигурност дали шизоафективното разстройство е свързано предимно с шизофрения или – с афективно разстройство. Обикновено заболяването се разглежда и третира като комбинация от двете състояния.
Малък брой хора са склонни да развият шизоафективно разстройство. Това са 0,3% от населението. Обикновено при жените вероятността от заболяване е по-висока. При мъжете има възможност за отключване на шизоафективно разстройство в по-млада възраст. Лекарите могат да помогнат за справянето с психичното заболяване, но при повечето хора, диагностицирани с него, се наблюдават рецидиви. Хората, които страдат от шизоафективно разстройство, често имат проблеми и с употребата на психоаактивни вещества.
Видове шизоафективни разстройства
Има два вида шизоафективно разстройство. И при двата се наблюдават част от симптомите на шизофрения.
Шизоафективно разстройство с биполярно разстройство
Епизоди на мания (екстремни върхове) и понякога голяма депресия (тежки спадове). Може също да има моменти с прилив на енергия и проява на капризи След тях идва усещане за тъга и ниска енергия.
Шизоафективно разстройство от депресивен тип
Налични са само големи депресивни епизоди (депресия). Страдащият може да изпитва трудности при извършване на ежедневните задачи и да има усещане за безнадеждност.
Симптоми на шизоафективно разстройство
Шизоафективното разстройство е почти смесица от симптомите на шизофрения и биполярно разстройство. Биполярното разстройство се характеризира с промени в настроението, които включват депресия и мания. При шизоафективно разстройство, може да се наблюдават тези биполярни симптоми. Отделно от тях обаче, болните изпитват и психотични симптоми, подобни на шизофрения, за поне 2 последователни седмици.
Симптомите могат да варират значително от човек на човек и могат да бъдат леки или тежки. Те могат да включват:
Заблуди
Фалшиви, понякога странни вярвания, от които човекът отказва да се откаже, дори когато получи фактите
Симптоми на депресия
Чувство на празнота, тъга или безполезност, лош апетит, загуба или наддаване на тегло, твърде много или твърде малко сън.
Халюцинации
Усещане на неща, които не са реални, като например чуване на гласове.
Проблеми с поддържането на хигиена
Липса на поддръжка на чистота или външен вид.
Други симптоми на шизоафективно разстройство
Симптомите на шизоафективно разстройство могат също да включват мания или внезапни, нехарактерни скокове в нивата на енергия или щастие, препускащи мисли, говорене повече или по-бързо от обикновено, намалена нужда от сън или проява на рисково поведение. В някои случаи се наблюдават проблеми с речта и комуникацията, даване само на частични отговори на въпроси или даване на несвързани отговори. Лекарят може да нарече това дезорганизирано мислене. Често болните срещат проблеми на работа, в училище или в социалните среди
Ако имате мисли за самоубийство, незабавно потърсете помощ!
Можете да говорите с някого по всяко време. Обадете се на вашия лекар или на най-близкия център за спешна помощ.
При мисли за нараняване на себе си или дуги хора и при непосредствена опасност, обадете се на единния европейски номер за спешни повиквания 112.
Причини за шизоафективно разстройство
Учените не знаят точната причина за поява на шизоафективно разстройство. Рисковите фактори включват:
Генетика
Смята се, че склонността към развитие на личностни характеристики, свързани с шизоафективно разстройство, може да бъде наследена от родителите. Това обаче не означава, че вие задължително ще страдате от психично заболяване, а само, че има по-голяма вероятност за това.
Химия и структура на мозъка
Хората, страдащи от шизофрения и разстройства на настроението, може да имат дисфункция на мозъчните вериги, които управляват настроението и мисленето. Шизофренията се свързва и с по-ниски нива на допамин – мозъчен химикал, който също помага за управлението на тези задачи.
Околна среда
Някои учени смятат, че има някои фактови, като вирусни инфекции или силно стресови ситуации, които могат да играят роля в отключването на шизоафективно разстройство, при хора, изложени на риск от него. Как и защо точно се случва това, все още не е ясно.
Употреба на психоактивни вещества
Приемът на вещества, променящи съзнанието може да доведе до поява на шизоафективно разстройство. Това може да включва както лекарства, така и наркотични вещества. Лекарите често ги наричат психоактивни или психотропни.
Шизоафективно разстройство обикновено започва в края на тийнейджърските години или в ранна зряла възраст – между 16 и 30 години. Изглежда, че се случва малко по-често при жени. Рядко се среща при деца.
Тъй като шизоафективното разстройство съчетава симптоми, които отразяват две психични заболявания, то може да се сбърка с други психотични разстройства или разстройства на настроението. Някои лекари диагностицират шизофрения. Други може да счетат, че е разстройство на настроението. В резултат на това е трудно да се знае колко хора всъщност имат шизоафективно разстройство. Вероятно е по-рядко срещано от шизофренията или разстройствата на настроението самостоятелно.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране