Чуването на гласове не е необичаен симптом за хората, страдащи от шизофрения. Според статистиката, при 80% от хората, страдащи от това психично заболяване, се проявява и симптомът чуване на гласове. Усещането може да бъде много реално и стресиращо за психично болния и да повлияе негативно на качеството му на живот. В този материал ще дадем малко повече информация за симптома „чуване на гласове“ и насоки как може да бъде контролиран.
Какво представлява чуването на гласове?
Чуването на гласове се изразява в усещането, че някой говори на страдащия, но всъщност не е там. Терминът, който лекарите използват за това състояние, е „слухови халюцинации“. Те могат да се проявят, докато психично болният е сам, но също така и когато е други хора.
Гласовете са много реални и чуването им може да доведе до намаляване на концентрацията на страдащия от шизофрения, да повиши дистреса, както и цялостно да повлияе поведението му и качеството му на живот. В по-тежки случаи, чуването на гласове може да предизвика мисли за самоубийство и насилие.
При някои хора с шизофрения гласовете изчезват, но в голяма част от случаите, те никога не избледняват напълно. Възможно е обаче да се научите да ги управлявате и да върнете голяма част от контрола над ежедневието си.
Лечения, които могат да помогнат при чуването на гласове
Има няколко подхода, които могат да бъдат приложени при чуване на гласове. Най-често в такива случаи помагат медикаменти, предписани от психиатър, както и разговорна терапия.
Прием на лекарства при чуване на гласове
Обикновено при шизофрения лекарите предписват антипсихотични лекарства. Те могат да помогнат по много начини, сред които:
- Намаляване на желанието за слушане и/ли взаимодействие с гласовете;
- Помощ за игнориране на критиките и негативната оценка, които гласовете отправят;
- Гласовете стават по-малко плашещи;
- Намаляване на напрачивостта на гласовете.
Важно е да помните, че медикаментите действат различно за всеки. По тази причина, приемайте единствено лекарства, предписани от лекуващия лекар и го уведомете, ако смятате, че медикаментът, който ви е предписан, не помага. Той може да бъде заменен с друг, да бъде променена дозата му или да се приложи комбинация от лекарства.
Също така не трябва да забравяте, че всяко за лекарство е необходимо определено време, преди да подейства. Периодите могат да бъдат различни – 2 седмици, 3 месеца или друг интервал. Консултирайте се с лекаря си за обичайния период, в който се очаква да медикаментът да даде резултат и му дайте необходимото време, преди да решите да опитате нещо друго.
Когнитивно-поведенческа терапия при чуване на гласове
Когнитивно-поведенческата терапия при чуване на гласове се провежда на сесии от специалист по психично здраве, обикновено психотерапевт или психиатър. По време на терапията можете разберете какво означават гласовете, да обсъдите с терапевта как ви карат да се чувствате и как управляват начина, по който мислите за себе си или за околните.
Когнитивно-поведенческата терапия при чуване на гласове може да ви помогне по следните начини:
- Намаляване на безпокойството и стреса от чуване на гласове;
- Помощ за противопоставянето на гласовете;
- Изграждане на контрол над гласовете.
Обикновено се препоръчва лично посещение при терапевта по разговорна терапия, но има възможности и за провеждането ѝ онлайн. По този начин можете да получите помощ от комфорта на собствения си дом. Ако не сте сигурни как да започнете с когнитивно-поведенческа терапия, можете да говорите с лекуващия психиатър – той ще ви даде насоки, а може и да ви препоръча специалист, който да ви помогне.
Аватар терапия при чуване на гласове
Аватар терапията е сравнително нова форма на разговорна терапия, при която компютърната технология се използва за създаване на аватар или анимирана версия на гласовете, които болният чува. Аватарът може да бъде човек или друго същество. Може също да бъде изграден така, че да имитира пола, тона и акцента на гласовете, които страдащият чува. Автар терапията при чуване на гласове се следи от терапевт, който обаче е в съседно помещение, за да окаже подкрепа или помощ, при необходимост.
Обикновено терапия с аватар е подходяща за психично болни, които чуват гласове, дори при прием на лекарства. Обикновено продължителността ѝ е 6 седмици, на 30-минутни сесии, веднъж седмично. В зависимост от индивидуалния случай, терапевтът може да предложи друга схема за провеждане.
Целта на аватар терапията е използване на компютърно генериранате форма на вашите гласове, за да си създадете подходи за справяне с тях, както и начини да им се противопоставяте. С нейна помощ можете да придобиете повече контрол над себе си и над тях.
Има малко проучвания над аватар терапията, но те показват, че терапията с аватар може да помогне за по-рядкото появяване на гласовете и за облекчаване на напрежението и тревожността у страдащия от шизофрения. Необходими са допълнителни изследвания, които да изследват ефективността на терашията с аватар, както и дългосрочните ефекти от нея.
Групи за подкрепа при чуване на гласове и групова терапия и рехабилитация
Групите за подкрепа или груповата терапия могат да помогнат да се свържете с други, които също чуват гласове или живеят с подобни проблеми, свързани с шизофрения. Можете да изградите общност и да намерите подкрепа, като същевременно споделяте какво работи за вас, за да управлявате ежедневния си живот с това психично заболяване. Можете да потърсите групи за подкрепа в социалните мрежи или в интернет. Във фондация „Свети Рафаил“ можете да посещавате индивидуална и групова психотерапия и рехабилитация на шизофрения, с възможност за посещение на дневен център или почасово.
Можете да се свържете с нас директно – обадете се на телефон: 0886 422 222, пишете на имейл: saintraffael@yahoo.com или ни изпратете запитване от страницата за контакт.
Съвети за самопомощ при шизофрения и чуване на гласове
Има няколко неща, които можете да опитате, за да контролирате негативните усещания при чуването на гласове.
Промяна на фокуса
При чуване на гласове, промяната на фокуса на вниманието ви може да помогне. Намерете нещо, с което да правите или върху което да се съсредоточите, така че да ангажирате ума си в различна посока. Това може да заглуши гласовете или да ви разсее от тях.
Направете си списък с неща, които ангажират вниманието ви и ви доставят удовлствие. Ето няколко идеи, с които можете да започнете:
- Пъзели или игри;
- Слушане на музика;
- Четене на книга;
- Гледане на телевизия, филми или видеа онлайн;
- Писане;
- Домакинска работа.
Можете да опитате с различни дейности, за да откриете кои работят най-добре за вас.
Вокализация
Говоренето на висок глас може да помогне на гласовете да не обземат мислите ви и да причинят дискомфорт. Недейте да влизате в диалог с гласовете. Вместо това, можете да казвате на глас нещата, които правите в момента, да правите списък за пазаруване или планове за нещата, които искате да направите в краткосрочен или дългосрочен план. Можете да се обадите на близък и да говорите с него. Освен говорене, можете да опитате да си тананикате мелодии, да пеете или да четете на глас.
Водене на дневник
Всеки път, когато чувате гласове, пишете. Дръжте под ръка нещо за писане (тетрадка, лист или дори компютър) и когато усетите гласовете, запишете какво говорят, как ви карат да се чувствате и какъв ефект имат върху вашето психическо и физическо здраве. Опитайте се да запишете датата, часа и мястото, на което се намирате. Отбележете какво сте правили точно преди гласовете да започнат.
Воденето на подробен дневник при чуване на гласове може да ви помогне по следните начини:
- Разпознаване на модел на появата на симптома на слухови халюцинации, ако има такъв;
- Откриване на нещата, които провокират появата на гласове, ако има такива;
- По-голяма яснота над ситуацията и контрол над себе си и над ситуациите или събитията, които провокират появата на гласове, ако има такива.
Освен че може да е полезен за вас, споделянето на дневника с психиатъра или терапевта ви, може да им даде по-добра представа за помощта, от която се нуждаете и да помогне за предписване на по-подходящо лечение.
Избягвайте наркотици и алкохол
Психоактивните вещества под всякаква форма могат да влошат симптомите на шизофрения, като чуване на гласове, а също така да предизвикат и нова, сред които параноя или зрителни халюцинации (когато виждате неща, които не съществуват). Наркотиците и алкохолът могат негативно да повлияят и на действието на медикаментите, които приемате.
Намерете начини да се отпуснете
Често симптомите на шизофрения се влошават, когато психично болните са подложени на стрес. Можете да опитате различни техники за релаксация като йога, медитация или дихателни практики, с чиято помощ да управлявате стреса и да намалите тревожността. Обърнете внимание и на получаването на достатъчно количество сън, който също има роля за управлението на стреса в тялото.
Бъдете постоянни и твърди
Ако гласовете придобиват контрол над вашите действия и мисли, опитайте се да отговорите уверено. Например, можете да кажете на глас: „Твърде съм зает, за да говоря в момента“ или „Мога да говоря след 19 часа“. Това може да ви помогне да придобиете известен контрол и да „преговаряте“ или да поставите граници на гласовете.
Практикувайте избирателно слушане.
Гласовете често могат да варират от положителни до отрицателни. Опитайте се да обръщате внимание или да се ангажирате, само когато това, което гласовете ви казват, е положително. Вероятно няма да е лесно и може да не стане от първия път, а да отнеме време и тренировки, но не се отказвайте. Можете да се обърнете към лекуващия си лекар или терапевт, ако не сте сигурни как да практикувате избирателно слушане при чуване на гласове, както и ако имате нужда от допълнителни насоки или подкрепа.
В случай, че гласовете станат твърде силни, звучат ви подло или опасно, незабавно се обадете на 112, отидете до най-близката болница или се свържете с психиатъра или психотерапевта си.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране