Стрес и дистрес – каква е разликата?

Стрес и дистрес - каква е разликата?

Повечето хора изпитват стрес в ежедневието си. Това, което създава емоционално или психическо напрежение, е различно за всеки, но натовареният график, отговорната работа или междуличностните отношения имат потенциала да създадат стрес по един или друг начин. Житейски събития, като сватба, преместване или финансови проблеми, могат да превърнат ежедневния стрес в остър, краткотраен, дори – в хроничен.

Дистресът се случва, когато количеството изпитван стрес, надвишава ресурсите, които имате, за да управлявате. Дистресът е отрицателната емоционална реакция към стресови фактори. Границата на поносимост на тялото и психиката към стрес е различна, съответно, за всеки човек е индивидуално какво ниво на стрес води до поява на дистрес. По тази причина, при мащабни стресови събития, като глобална заплаха за здравето например, може да е трудно да се определи дали това, което конкретен човек изпитва, е нормална реакция на стрес или дистрес.

Доброто и лошото: стрес, евстрес (eustress) и дистрес

Стресът е нормална реакция на определени стимули. Нашите умове и тела са проектирани да ни предпазват от неща, които възприемат като заплаха, освобождавайки хормони на стреса. Това е естествената реакция на организма, за да ни помогне да включим нашата реакция „бий се или бягай“. Тази реакция има за цел да ни бъде бъде полезна – в резултат от нея сърдечната честота се ускорява, голямо количество кръв и кислород се изпращат към мускулите и повишават адреналина ни, за да се справим със заплахата. Въпреки това, тази реакция може да е вредна за нас, особено в случаите, в които стресорът не изчезва и по този начин, физическият отговор на тялото започва да се случва непрекъснато.

Тук е моментър да уточним кой стрес е добър стрес и кой – лош?

Eustress

Когато става дума за заплаха, тя не винаги се отнася за нашата физическа безопасност. Нашата система е предназначена да ни помогне да оцелеем именно в такива ситуации – на пряка физическа заплаха, която може да е опасна за нашето здраве. Много често обаче „заплахата“ е по-скоро предизвикателство, с което трябва да се справим.

Този тип стрес, eustress, не е отрицателен или лош за нас. Това е стресът, който изпитваме, когато започваме нова работа, подготвяме се за раждането на дете или се преместваме в нов дом. Евстресът е моментът, в който хормоните на стреса, които тялото ни освобождава, могат да ни помогнат, като ни мотивират и ни помагат да бъдем по-продуктивни и адаптивни. Той може да бъде полезен както за психиката ни, като ни помага да изградим устойчивост и постоянство, така и за физическо ни благополучие, тъй като в такива моменти правим неща, които ни правят по-силни, като интензивни тренировки, и/ли издръжливи.

Остър стрес

Острият стрес обикновено е еднократен и/ли краткотраен стрес. Изпитваме го, когато се будилникът не звънне сутринта, както и преди голям изпит или важна презентация. Поради ефекта, който хормоните на стреса могат да имат върху различни части на нашия организъм, като храносмилателната, дихателната и мускулната система, острият стрес може да доведе до неприятни физически усещания. По тази причина, когато сме под стрес, можем да изпитаме безпокойство, задух, главоболие и болки в стомаха. Обикновено ефектите от острия стрес са краткотрайни. След като стресорът премине или бъде премахнат, нашата система се връща към здравословно ниво на хормони, като адреналин и организмът ни започва да функционира по обичайния си начин.

Хроничен стрес

Продължителното излагане на стрес, като например ситуация, която не може да бъде разрешена с месеци, може да доведе до хроничен стрес. Хроничният или дългосрочен стрес може да има отрицателни ефекти върху вашето здраве, тъй като за дълъг период от време тялото не получава сигнал за намаляване на производството на хормони на стреса.

С течение на времето, резултатите от продължителния излишък на хормони на стреса могат да доведат до физически проблеми, като високо кръвно налягане, повишен риск от инсулт, репродуктивни проблеми, отслабена имунна система и хронична болка. Хроничният стрес може също да отключи или задълбочи съществуващи с психични състояния, като постоянна тревожност, която може да доведе до пристъпи на паника и депресия.



Дистрес

Дистресът може да е резултат от всеки от гореизброените видове стрес, когато интензивността надхвърля способността ви да го контролирате. Дистресът се случва, когато сте подложени на голямо количество остри стресови фактори, хроничен стрес от ситуации, които не могат да бъдат променени за дълги периоди от време, или обичайно поведение, което води до многократно отрицателен емоционален стрес. Има и вътрешни фактори, които могат да причинят дистрес, например стрес, който не идва отвън, а по-скоро е резултат от нашето собствено мислене. Страховете и фобиите, натрапчивите мисловни модели и перфекционизмът са вътрешни стресори, които могат да поставят организма ни в опасност.

Справяне със стреса

Оставен без контрол, стресът има способността да ни навреди психически и физически. Той може да навреди на личните ни взаимоотношения, тъй като раздразнителността и гнева, които може да изпитаме като реакция на стреса, оказват ефект и върху другите хора. Може да се обърнем и към нездравословни механизми, за да управляваме ефектите от стреса, като употребата на алкохол и/ли психоактивни вещества, което може да навреди още повече на тялото и психиката ни.

По тази причина е важно да се ​​научим да управляваме стреса, както и да осъзнаем, че всеки човек реагира по различен начин на „заплахата“, дори стресорът да е еднакъв.

По-долу ще споменем някои от начините за справяне и избягване на дистрес.

Практикуване на осъзнатост

Може да ви бъде полезно да можете да разпознавате кога тялото ви реагира на стрес. Забелязването кога дадено събитие предизвиква симптоми като ускорен пулс, задух, изпотяване или гадене, може да помогне да опознаете по-добре тялото си. Можете също така да наблюдавате какви ситуации по-често предизвикват реакция на стрес. Тази информация ще ви помогне да останете психически бдителни и да можете да сте по-подготвени.

Релаксация

Техниките за медитация могат да бъдат полезни в стресови ситуации, защото пренасят умовете и телата ни в настоящето. Дихателните упражнения могат да помогнат за забавяне на сърдечната честота и да сигнализират на мозъка, че може да намали производството на хормони на стреса. Практикуването на дейности, които харесвате, докато сте подложени на стресови събития, може да помогне за насърчаване на позитивната реакция на тялото психиката и да стимулира производството на серотонин.

Поставяне на цели и грижа за себе си

Поставянето на цели и планирането на изпълнението им може да помогне за облекчаване на стреса, като ни държи активни и готови за справяне със стресиращи събития, като ни помага да се предпазим от обичайното поведение на тялото в случай на силен стрес. Целите могат да бъдат мотиватор, който помага на тялото и психиката ни да приеме определено събитие като eustress, вместо като остър стрес.

А когато се намираме в стресова ситуация или период, практикуването на различни форми на грижа за себе си, под формата на масажи, йога и медитация, може да помогне за възстановяване на спокойствието за кратки периоди от време.

Потърсете помощ от професионалист

Когато имате усещането, че нямате контрол над стреса, на който сте подложени и той ви създава пристъпи на паника, депресия или физически проблеми, потърсете съвет от медицински специалист. Терапията може да бъде необходим и полезен инструмент за изграждане на умедния за справяне с хроничните стресови фактори и да избягвате да оставате в състояние на дистрес.



Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Още по темата: психично здраве

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Арттерапия при депресия

Арттерапия при депресия

Арттерапията може да е много полезна при депресия, в съчетание с подходящо лечение, според индивидуалните нужди на страдащия.

Голямо депресивно разстройство - стъпка по стъпка

Голямо депресивно разстройство – стъпка по стъпка

Заедно с терапията, лечението и рехабилитация на голямо депресивно разстройство, има неща, които можете да правите във всекидневието си, които да ви помогнат да живеете пълноценно живота си.

Взаимоотношения при голямо депресивно разстройство

Взаимоотношения при голямо депресивно разстройство

Предлагаме ви няколко съвета за преодоляване на трудностите във взаимоотношенията с партньора, с децата, с близките и колегите при голямо депресивно разстройство

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции