Голямо депресивно разстройство – стъпка по стъпка

Голямо депресивно разстройство - стъпка по стъпка

Заедно с терапията, лечението и рехабилитация на голямо депресивно разстройство, има неща, които можете да правите във всекидневието си, които да ви помогнат да живеете пълноценно живота си.

Празнувайте себе си

Направете списък с нещата, които постигате всеки ден и ги отпразнувайте. Вместо големи неща, направете списък с малки, ежедневни, но практични неща. Например: (1) Ставане от леглото. (2) Измиване на лицето си и зъбите. (3) Усмихване. Празнувайте всяка малка победа, която постигнете, дори светът да изглежда като тъмно и неприветливо място. Вие го заслужавате!

Намерете по-добро място, на което да бъдете

Активността е ваш приятел. Ако смятате, че всичко, което можете да направите, е да седите, направете го в мол или парк. Отидете някъде, където има шум, светлина и хора. Ако имате желание за повече от седене, още по-добре. Разходете се с приятел. Може да ви изглежда и да мислите, че най-отдалеченият и най-тъмен ъгъл е най-доброто място, на което искате да бъдете, но там никой не се чувства по-добре.

Опитайте дихателни техники

Затворете очи и следете дъха си. След това започнете активно дишане от три части през устата. С първия си дъх вдишайте със стомаха си, така че да усетите сякаш коремът ви е пълен с въздух. С втория напълнете гръдния си кош с въздуху. На третия издишайте през устата. Повторете. Можете да правите това всеки ден в продължение на 5 минути или когато чувствате тъга, разочарование, гняв, депресия или спад в енергията.

Отнасяйте се към упражненията като към лекарства

Отдайте толкова голямо значение на тренировките, колкото и на приема на лекарства. Не пропускайте ден. Ако имате проблеми с мотивацията, опитайте раздвижване само за 10 минути. След като веднъж сте започнали, може да ви се прииска да продължите. Дайте си минимум пет минути раздвижване и ако след това продължавате да нямате желание, преминете към остатъка от деня си. Опитайте различни видове упражнения, докато намерите това, което ви харесва. Наличието на приятел може да ви държи мотивирани.

Дайте на депресията форма и име

Опитайте се да мислите за депресията като за отделна част от вас, вместо като неразривно свързана с личността ви. Дайте на заболяването име и форма – това ще ви помогне да я разграничите от вас самите. Например, можете да ѝ казвате „тъмен облак“ или каквото друго е подходящо за нея. Практикувайте състрадание към тази част от вас. Признайте, че има добри намерения. Гледайте на депресията като на нещо, от което можете да се научите на по-здравословни начини за справяне. Терапевтът ви може да ви помогне с насоки за тези упражнения.

Помнете, вината не е ваша

Мислете за голямо депресивно разстройство като за състояние като сърдечно заболяване или диабет. Депресията не е израз на слабост, неспособност или морален провал. Не можете да кажете на някого: „Не бъди депресиран“. Това би било все едно да кажете на пациент със сърдечна недостатъчност: „Не изпитвайте болки в гърдите“. Депресията не е личен избор. Изборът е да получите лечение и са налични възможности за добро лечение, терапия и рехабилитация.

Идентифицирайте и коригирайте вашите мисловни капани

Пример за капан на мисленето е мисленето само в черно и бяло. Например, при спор с приятел, да си помислите: „Дали да остана приятел с него, или да прекъсна всякаква комуникация?“ Опитайте се да видите сивата зона. Възможно е да коригирате отношенията си. Промяната на вашето мислене може да направи живота и решенията ви да по-гъвкави и лесни.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Още по темата: Депресия

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Арттерапия при депресия

Арттерапия при депресия

Арттерапията може да е много полезна при депресия, в съчетание с подходящо лечение, според индивидуалните нужди на страдащия.

Стрес и дистрес - каква е разликата?

Стрес и дистрес – каква е разликата?

Всеки от нас е подложен на стрес всеки ден. Но има различни видове стрес – някои от тях са полезни за нас, но други могат да бъдат вредни както за физическото, така и за психичното ни здраве.

Взаимоотношения при голямо депресивно разстройство

Взаимоотношения при голямо депресивно разстройство

Предлагаме ви няколко съвета за преодоляване на трудностите във взаимоотношенията с партньора, с децата, с близките и колегите при голямо депресивно разстройство

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции