Взаимоотношения при голямо депресивно разстройство

Взаимоотношения при голямо депресивно разстройство

Няма съмнение, че здравите и силни взаимоотношения могат да помогнат за осигуряване на буфер срещу депресията и да намалят тежестта на депресивните епизоди. Проучване, проследило американци, на възраст 25-75 години, в продължение на 10 години, установява, че хората, които съобщават за лоши отношения със съпруга или други членове на семейството, са изложени на по-висок риск от депресия.

Приемете диагнозата “голямо депресивно разстройство” насериозно

Депресията може да бъде трудна за разбиране, защото е “невидимо” заболяване. Това е особено вярно, ако сами се борите с него.
Повечето от нас разбират, че счупеният крак, например, е нараняване и че е необходимо поставянето на гипс и придвижването с патерици, за да можем да се движим. Но ако при симптоми на депресия, като лошо настроение, затруднена концентрация, проблеми със съня и като цяло се усещане за тъга и незаинтересованост от нищо, може да е трудно да устоите на изкушението просто да си кажете да се стегнете и да се отърсите от преживяванията си.

Но ако не приемете факта, че вашата депресия е реално, хронично и също толкова сериозно заболяване, колкото високата кръвна захар или артрита, е възможно да имате проблеми и във връзките си с близките си, защото поставяте нереалистични очаквания за себе си.

Как да разговаряте с близките си, когато страдате от голямо депресивно разстройство

Вашите близки искат да ви помогнат и да улеснят живота ви. Те имат нужда да им кажете как се чувствате, кога сте в състояние да откликнете и кога имате нужда от помощ или почивка. Интимните ви партньори и другите членове на семейството са склонни да се тревожат прекалено много. Можете да улесните живота им и вашия, ако просто говорите открито как се чувствате.
Пояснете, че депресията не е всичко за вас. За близките е лесно да объркат истинска, автентична тъга или раздразнителност с депресия. Може да сте разстроени от ситуацията в Украйна или да се тревожите за COVID-19, но любим човек може да обърка тези искрени емоции с проява на симптомите на депресия.

Отново, те просто се грижат за вас и вашето здраве. Бъдете откровени с тях, кажете им, че емоциите ви не са в резултат на това, че сте пропуснали лекарството си или че депресията ви се влошава. Споделете им, че имате истинска основателна причина да сте разстроени и им обяснете каква е тя. След това можете да обсъдите и самата причина и защо тя ви натъжава или тревожи. Ще се почувствате по-добре, ако споделите мислите си и те ще се почувстват по-добре, знаейки, че преодолявате симптомите си.
Това е особено съществено и когато имате деца. Когато децата са малки, често се тревожат за родителите си, когато те изглеждат тихи или мрачни.

Психично здраве за децата с родител с голямо депресивно разстройство

Деца, чиито родители страдат от депресия, са склонни да се чувстват така, сякаш трябва да ходят по черупки от яйца, за да не разстройват този родител. Те искат или вярват, че от тях се очаква да болногледачи и в някои случаи се отказват от собствените си нужди, за да не натоварват излишно майка си или баща си, страдащи от хронично психично заболяване. Нерядко това важи и за деца на родители с физическо заболяване.

Важно е вие ​​и вашият партньор да помогнете на децата си да разберат, че не е необходимо да се чувстват по този начин. Уверете ги, че сте добре, но може да ви трябва малко време на слънце или да отидете на разходка на открито, за да се почувствате по-добре и да започнете да се чувствате отново като себе си. Както за вас е важно да обърнете внимание на собственото си психично здраве, недейте да неглижирате тяхното.

Споделяне на диагнозата голямо депресивно разстройство в работна среда

Подбирайте с кого споделяте диагнозата си за депресия. Може да изглежда, че трябва да сте открити за вашата депресия и да уведомите шефа и колегите си. Но помислете добре, преди да го направите. Може да сме изминали дълъг път в разбирането на психичните заболявания, но те все още са стигматизирани. Работодателите гледат на депресията по различен начин, в сравнение с други хронични болести като сърдечните заболявания, например.

В някои случаи колегите ви може да проявят разбиране към това, че има дни, в които ви е трудно да станете от леглото. Но може да се сблъскате и със стигма, свързана с това, че споделяте твърде много в работна среда или оспорване на професионалните ви качества, в следствие на психичното ви заболяване.

Затова, трябва да бъдете много внимателни с кого споделяте лични проблеми. Можете да имате депресия и да бъдете прекрасен родител и да имате успешна кариера. Но все още съществува това погрешно схващане, че ако страдате от голямо депресивно разстройство или друго психично заболяване, нещо с вас като човек не е наред. Много е тъжно, но за съжаление е реалност.

Практически съвети при голямо депресивно разстройство

Независимо дали страдате от голямо депресивно разстройство, друго психично заболяване или дори физическо заболяване, взаимоотношенията с останалите са отражение на начина, по който се чувствате вие и по който приемате болестта си. По тази причина, обръщането на внимание към вас самите и отделянето на време за себе си, ще помогне не само на вас персонално, но и на комуникацията с околните.

Самопомощ и проверка при голямо депресивно разстройство

Можете да си задавате някои от трите въпроса по-долу поне веднъж на няколко седмици:

  • Вашият партньор коментирал ли е, че изглеждате по-мрачни, тъжен или раздразнителен напоследък?
  • Случвало ли ви се е да изпитвате трудност със справянето с рутинна задача или с управлението на настроението си всеки ден, в продължение на поне 2 седмици, в повече от една ситуация? (Например, да се чувствате претоварени както от работата си, така и от децата си).
  • Трудно ли ви е да правите неща със семейството и приятелите, които обикновено ви харесват, като да гледате филм или да отидете да хапнете?

Ако поне един от отговорите ви е да, препоръчително е да се свържете с вашия терапевт. Ако в момента нямате терапевт, помислете дали да не потърсите такъв. Ако приемате лекарства, може да се наложи преразглеждане, независимо дали става дума за смяна на лекарства или за увеличаване на дозата.

Направете себе си приоритет и отделете време за себе си

Отделянето на време за себе си може да изглежда като лукс, който не можете да си позволите нито финансово, нито времево, а в някои моменти – и емоционално. Но, дори с няколко минути седмично за себе си, можете да се чувствате по-добре. Изберете нещо, което харесва и към което ще се придържате – можете да ходите на фитнес, да вземете релаксираща вана, да почетете книга и друго нещо, което работи за вас и го правете регулярно. Тази рутина ще ви помогне да се почувствате по-добре със себе си и ще ви даде мотивация, да обърнете вложите повече на взаимоотношенията с близките си хора. Вашият партньор, деца, приятели и други членове на семейството ще ви благодарят.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Още по темата: Депресия

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Арттерапия при депресия

Арттерапия при депресия

Арттерапията може да е много полезна при депресия, в съчетание с подходящо лечение, според индивидуалните нужди на страдащия.

Стрес и дистрес - каква е разликата?

Стрес и дистрес – каква е разликата?

Всеки от нас е подложен на стрес всеки ден. Но има различни видове стрес – някои от тях са полезни за нас, но други могат да бъдат вредни както за физическото, така и за психичното ни здраве.

Голямо депресивно разстройство - стъпка по стъпка

Голямо депресивно разстройство – стъпка по стъпка

Заедно с терапията, лечението и рехабилитация на голямо депресивно разстройство, има неща, които можете да правите във всекидневието си, които да ви помогнат да живеете пълноценно живота си.

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции