Дали вашата тъга е просто лошо настроение, което ще премине с времето, или е депресия? Някои симптоми могат да ви помогнат да разберете кога е време да говорите с вашия лекар.
Какво е депресия?
Депресията е често срещано психично страдание, свързано с настроението. То е психично заболяване, което може да бъде сериозно.
Депресията може да има както емоционални, така и физически симптоми, които влияят на това как се чувствате, мислите и се държите. Депресията може да повлияе негативно на личните ви взаимоотношения. Свързана е с усещане за тъга и загуба на интерес към живота или дейностите, които някога са ви доставяли удоволствие.
Депресията не е просто тъга
Всеки може да се почувства потиснат, в лошо настроение, или тъжен понякога. Емоционалните реакции към възходите и паденията в живота са естествени за хората. Нормално е да се чувствате тъжни, когато скърбите за загуба на любим човек, загуба на работа или преживяване на разочарования. Лошото настроение от време на време не е депресия, защото минорните чувства в крайна сметка отшумяват.
Заедно с това е естествено понякога да чувствате, че искате да останете сами. Времето насаме със себе си може да бъде здравословно. Може да искате просто да се отпуснете на тихо място, за да презаредите. Не е нужно винаги да сте сред хора или да общувате.
Депресията е постоянно състояние, а не случайно събитие
Характеризира се с това, че усещането за тъга и загуба на интерес към живота е налице през цялото време. Чувствате се тъжни, незаинтересовани и отдалечени всеки или почти всеки ден. И тези чувства не отшумяват. Не можете просто да се отърсите от депресията, въпреки че други хора в живота ви може да ви кажат „да се стегнете“, „да се отървете от нея“ или че можете да контролирате емоциите си. Депресията не е нещо, което можете да разкажете.
Влияние върху ежедневните дейности
Ако имате депресия, може да не сте в състояние да функционирате нормално в ежедневието си. Депресията може да засегне работата ви, личния ви живот и взаимоотношенията ви.
Симптоми на депресия
Ако вие или ваш близък имате някой от симптомите по-долу редовно, в продължение на 2 седмици или повече, може да става дума за депресия, а не просто тъга.
Тъга
Може да почувствате безнадеждност, потиснатост или сякаш сте празни отвътре. Може да плачете често. Чувствате се безполезни, виновни или съжалявате за неща, които сте направили в миналото.
Анхедония
Анхедонията е често срещан симптом на клинична депресия. Тя се характеризира със загуба на способността на човека да се наслаждава на неща, които преди са му доставяли удоволствие. Вече не изпитвате удоволствие от любимите си хобита, спортове или филми, да сте с други хора или секс.
Проблеми със съня
Може да не успявате да заспите или се будите често. Може също да спите и да не искате да ставате от леглото.
Липса на енергия
Чувствате се уморени и мудни. Движите се бавно, говорите бавно и ви отнема много време, за да реагирате на хората.
Промяна в теглото
Депресията може да доведе до загуба на апетита и сваляне на килограми. Също така е възможно да не можете да контролирате апетита си към нездравословна храна и да наддавате на тегло.
Физически болки
Може да усещате болки в цялото тяло или на определени места – като гърба или главата – които изглежда нямат физическа причина. Може да изпитвате мускулни крампи или стомашно разстройство. Болките ви не се подобряват с лечение.
Пренебрегване на грижата за себе си
Хората с депресия могат да започнат да пренебрегват грижата за себе си. В някои случаи те спират да се интересуват от себе си, как изглеждат или с какво се обличат. Може да спрат да се грижат за личната си хигиена, като редовно къпане или взимане на душ. Възможно е да носят през цялото време едни и същи дрехи, които са смачкани или неугледни и/ли да оставят прането да се трупа.
Гняв и раздразнение
Гневът също може да е симптом на депресията. Независимо от характера, човекът може да започне често да се заяжда с хората, да се чувства ядосан или да изпитва често негодувание от различни неща. Възможно е да избухва словесно дори за малки неща.
Замъгление на ума
При депресия може да забележите проблеми със запомнянето на някои неща. Като цяло можете усещате, че ви е трудно да мислите ясно. Губите фокус върху задачи или разговори. Вземането на решения е трудно и обременяващо.
Суицидни мисли
Човек, срадащ от депресия може да има мисли за смърт или самоубийство, както и да мисли, че има желание да умре.
Симптомите на депресия могат да варират в различните етапи от живота
Не всички хора, страдащи от депресия, изпитват всички тези симптоми или ги изпитват по един и същи начин. Някои от симптомите могат да се проявяват често, но не през цялото време. Възможно е също да имате по-тежки или по-леки симптоми от други хора, които страдат от депресия
Как вашият лекар може да помогне?
Ако смятате, че вие или ваш близък страдате от депресия, посетете личния си лекар или специалист по психично здраве. Те могат да диагностицират състоянието ви и да предложат лечения, които подобряват симптомите.
Личният ви лекар може да извърши физически преглед, като вземе предвид и вашата медицинска и семейна история. Може да назначи кръвен тест, за да изключи медицински причини за някои от вашите симптоми. Например, при проблеми с щитовидната жлеза може да изпитвате умора и лошо настроение. Лекарят ще ви помоли да разкажете за симптомите си. Може да ви даде въпросник, свързан с тъжните чувства и мисли, които имате.
Личният лекар или специалист по психично здраве може да определи дали страдате от определен тип депресия, като меланхолична депресия, нетипична депресия или сезонна депресия.
Можете да лекувате и управлявате депресията със специализирана помощ
Депресията е лечимо състояние. Вашият лекар може да предпише лекарства и психотерапия. Може да ви насочи и към психолог или психиатър за по-нататъшна терапия.
Не се опитвайте да се справите сами с депресията и не се притеснявайте, че другите хора ще ви гледат пренебрежително заради състоянието ви или защото се нуждаете от лечение. Лечението ще ви помогне да управлявате симптомите на депресия.
Няма нищо срамно да бъдете диагностицирани с депресия. Лечението на депресия или всяко друго психично заболяване не е срамно. Някои хора може да не разбират, че депресията е медицинско състояние, а не просто тъга. Не им позволявайте да повлияят на лечението ви или на самооценката ви. Избягвайте да общувате с такива хора и ако изпитвате нужда, поговорете за това с терапевта си.
Получаването на лечение е грижа за себе си. Не си казвайте, че сте слаби и трябва да можете да се справите сами с емоциите си. Вие сте пълноценен човек и вашата диагноза не ви определя.
Научете повече за депресията и вашите симптоми, за да ги разберете. Потърсете групи за подкрепа – офлайн или онлайн. Там където можете да говорите с други хора, които живеят с депресия, както и да получите подкрепа.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране