Кратко ръководство за шизофрения

Кратко ръководство за шизофрения

Шизофренията е сериозно психично заболяване, което може да доведе до инвалидност. По данни на Световната здравна организация, около 1% от хората в световен мащаб страдат от това психично разстройство. Психично болните могат да чуват гласове, да виждат несъществуващи неща или да вярват, че други хора контролират мислите им. Тези усещания могат да изплашат човека и да доведат до странно поведение. Това води до честото, но погрешно, схващане, че шизофренията и шизоафективното разстройство са едно и също заболяване. Трябва да се знае, че въпреки сходствата си, те са две различни психични заболявания. Шизофренията не е напълно лечима, но по-сериозните симптоми обикновено могат да бъдат управлявани.

Симптоми на шизофрения

Симптомите включват халюцинации (чуване или виждане на въображаеми неща), заблуди (фалшиви вярвания, в които болният силно вярва), кататония – състояние, при което човек се фиксира физически в една позиция за много дълго време, извършва в странни движения или реагира по неподходящ начин спрямо другите. Някои признаци на заболяването, като липса на удоволствие от любими дейности и отдръпване от социални активности, могат да имитират депресия.

Как шизофренията влияе на мислите?

Хората с шизофрения може да имат проблеми с организирането на мислите си или създаването на логически връзки. Те може да чувстват, че умът им „прескача“ от една несвързана мисъл към друга. Понякога те имат „отдръпване на мисълта“ – усещане, че мислите сякаш са премахнати от главата им, или „блокиране на мисълта“, което се изразява във внезапно прекъсване в потока на мисълта.

Ефекти на шизофренията върху поведението

Шизофренията оказва сериозно въздействие върху личността поведението по различни начини. Страдащите могат да говорят несвързано или с измислени думи. Те могат да бъдат силно развълнувани или да не показват никаква емоция. Мнозина имат проблеми да поддържат личната си хигиена и/ли тази в дома си. За някои шизофреници са характерни и повтарящи се поведения и действия, като обикаляне в кръг или накланяне напред в седящо положение. Въпреки че повечето хора смятат, че са склонни към насилие, всъщност рискът за това е малък.

При кого се среща шизофренията?

Всеки може да отключи заболяването. То е еднакво често срещано сред мъжете и жените, както и сред етническите групи. Симптомите обикновено започват на възраст между 16 и 30 години. Ранните симптоми могат да се появят седмици, месеци или дори години преди първата психотична криза. Статистиката показва, че обикновено шичофренията се проявява по-рано при мъжете, отколкото при жените, и рядко се проявява за първи път в детството или след 45-годишна възраст. Смята се, без да е категорично доказано, че наличието на фамилна анамнеза за шизофрения или други психотични разстройства, създава по-голяма предпоставка за проявление на заболяването.

Как човек се разболява от шизофрения?

Учените все още не знаят причината за шизофренията. Има различни допускания за генетична предразположеност, жизнен опит и настройката на човека. Според някои теориите предразположеността към шизофрения може да зависи и от нивата на активност и качество на работа на определени области в мозъка, както и възможни проблеми с мозъчните химикали като допамин и глутамат. Според учените, е възможно хората, развиващи шизофрения да имат структурни различия, като загуба на нервни клетки в мозъка, което води до по-големи кухини, пълни с течност, или „вентрикули“ в мозъка.

Как се диагностицира шизофрения?

Няма разработени лабораторни тестове за откриване на шизофрения, така че лекарите обикновено поставят диагнозата на базата на личната и семейната история и симптомите на дадено лице. Обинковено, първо се изключват други медицински причини. В някои случаи, комбинацията от фамилна анамнеза и определено поведение, може да помогне за предвиждане появата на шизофрения още от тийнейджърска възраст.

Както стана дума по-горе, първата проява на симптомите на шизофрения може да е много преди първия психотичен епизод. Периодът между двете събития се нарича продромален период и може да продължи дни, седмици или дори години. Понякога в този период може да е трудно да се разпознае болестта, защото обикновено няма конкретен провокатор или други лесно разпознаваеми промени у болния. Обикновено, по време на продрома, се наблюдават т. нар., „фини поведенчески промени“, особено при тийнейджъри. Те включват оттегляне от социални групи и изразяване на необичайни подозрения, но това не би могло да е достатъчно за поставяне на диагноза.

Лечение и терапия на шизофрения

Шизофренията не е лечимо психично заболяване, но могат да бъдат приложени различни методи, с чиято помощ симптомите мохгат да бъдат успешно контролирани. Те включват медикаменти и терапевтични сесии, които могат да помогнат за повишаване на качеството на живот на болните и дори да им предоставят възможност за самостоятелен живот и грижа за себе си.

Медикаменти за шизофрения

Лекарствата с рецепта могат да намалят проявлението на някои симптоми, като натрапчиви мисли, необичайно поведение, халюцинации и заблуди. Някои хора изпитват странични ефекти при приема на медикаменти за шизофрения, като тремори и наддаване на тегло. Като допълнение, повечето лекарства могат да взаимодействат с други лекарства или хранителни добавки. В повечето случаи обаче лекарствата са задължителни за терапия и контролиране на състоянието на болния при шизофрения, но по време на изписването, запознайте лекуващия лекар с останалите медикаменти и хранителни добавки, които приема болният, за да може да бъде избрано най-подходящото лекарство в конкретния случай.

Роля на терапията при лечение на жизофрения

Психиатричното и психологическото консултиране могат да помогне на хората с шизофрения да намерят по-добри начини за разпознаване и справяне с проблемното си поведение и мисли, както и да подобрят начина, по който се свързват с другите. Колкото по-рано се потърси психиатрична помощ, толкова по-добър е резултатът. При когнитивно-поведенческата психотерапия хората се научават да тестват реалността на своите мисли и да управляват по-добре симптомите на психичното заболяване. Други форми на психотерапия имат за цел да подобрят самостоятелността на психично болните, моделите на комуникация и уменията за изграждане и поддържане на взаимоотношения.

Психосоциална рехабилитация при шизофрения

Рехабилитационните програми за шизофрения учат хората как да правят ежедневни неща, като използване на обществен транспорт, управление на пари, пазаруване на хранителни стоки или намиране и запазване на работа. Тези програми работят най-добре, когато са включени в екипен подход като координирана специална грижа. Психосоциалната рехабилитация се гради на основната на комбиниран подход, който включва прием на лекарства, психотерапевтични сесии и работа със социални работници за изграждане на социални умения.

Придържане към назначеното лечение

Хората с шизофрения понякога спират да приемат лекарствата си поради странични ефекти или неразбиране на заболяването си. Това повишава риска от връщане на сериозните симптоми, което може да доведе до психотичен епизод (при който болният губи връзка с реалността). Редовното посещение на терапевтични сесии и работата с психолог и психиатър може да помогне на хората да се придържат към лечението си и да избегнат рецидив или необходимостта от хоспитализация.

Възможностите за това са страдащият от шизофрения да бъде включен в програма за психосоциална рехабилитация, която да му осигури изготвяне на индивидуална терапевтична програма за индивидуална и групова психотерапия, в зависимост от състоянието и нуждите му, както и от личните му желания. Възможните варианти, достъпни в комплекс „Свети Рафаил“, са:



Прием на алкохол и наркотици от шизофреници

Хората с шизофрения са много по-склонни от други хора да злоупотребяват с психоактивни вещества, като алкохол или наркотици. Някои вещества, включително марихуана и кокаин, могат да влошат симптомите на психичното заболяване, а освен това, употребата на наркотици пречи на лечението на шизофрения. Ако в обкръжението си имате шизофреник, който се злоупотребява с ПАВ, насочете го към програма за злоупотреба с психоактивни вещества, предназначена за хора с шизофрения.

Предизвикателства за болните от шизофрения в професионален план

Хората, страдащи от шизофрения, често срещат проблеми с намирането или запазването на работа. Това отчасти се дължи на болестта, която се отразява на мисленето, засяга концентрацията и способностите за комуникация. Друга причина за това е и фактът, че симптомите се проявяват при млади хора, в сравнително ранна възраст, когато много от тях започват кариерата си. Психосоциалната рехабилитация и терапия могат да помогнат на шизофрениците да развият практически умения за работа и професионална комуникация.

Шизофрения и бременност

Жените, болни от шизофрения, които планират бременност, трябва да говорят с лекарите си, за да се уверят, че лекарствата им могат да се приемат по време на бременност. Проучванията за безопасността на лекарствата за шизофрения по време на бременност са окуражаващи. Няма доказана връзка между приема на лекарства за шизофрения и сериозни усложнения на бременността или вродени дефекти у новороденото. Въпреки това е важно да се консултирате с лекаря, който следи шизофренията, както и с лекарите, които ще наблюдават бременността, за да избегнете евентуални усложнения.

За хора, чиито близки страдат от шизофрения

В повечето случаи поддръжането на взаимоотношения с шизофреник, е предизвикателство. Необичайните мисли и поведение често карат приятелите, колегите и членовете на семейството да странят и да избягват комуникация. Звучи трудно, но правилното лечение помага. Един от видовете психотерапия, прилагани като част от лечението на шизофрения, се фокусира върху социализацията, формирането и поддържането на взаимоотношения. Заедно с приема на медикаменти, които управляват симптомите, хората с шизофрения могат да заемат активно място в обществото, да имат семейство и приятели и да живеят пълноценен живот.

Имайте предвид, че в възможно да е доста трудно шизофреник да бъде убеден да потърси помощ. Обикновено лечението започва след или по време на психотичен епизод, който води до хоспитализация. По време на болничния престой, състоянието на болния се стабилизира, изписват се медикаменти и подходяща терапия. След изписването от лечебното заведение, има няколо неща, които близките могат да направят, за да предотвратят рецидив:

  • Насърчете човека да продължи да приема лекарства и да следва терапевтичния си план;
  • Ходете с близкия си човек на последващите срещи с лекуващите лекари;
  • Насочете го към рехабилитационна програма за терапия и рехабилитация на шизофрения;
  • Бъдете подкрепящи, уважителни и проявявайте разбиране;
  • Погрижете се за себе си.

Последната точка е изключително важна. Ако ваш близък човек – интимен партньор, приятел или близък роднина, страда от шизофрения, вие със сигурност искате да сте до него и да му помагате да се почуства по-добре. На първо място обаче, от голямо значение е да се погрижите за собственото си психично здраве. Само по този начин можете да сте полезни за любимия си човек. Имате възможност да се обърнете към група за помощ и подкрепа на близки на шизофреници, както и да се консултирате с терапевт, който да ви помогне да се почувствате по-добре, да разтоварите дистреса, както и да научите повече за това, през което преминава вашият любим човек.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Депресия и тъга - кога да потърсите лекар?

Депресия и тъга: Кога да посетите лекар

Не винаги, когато тъгата и лошото настроение означават депресия. Вижте кои симптоми показват, че е време да потърсите лекар.

Психотична депресия

Психотична депресия

Някои хора, които имат тежка депресия, могат да има и симптоми на психоза, като визуални халюцинации, чуване на гласове, усещане за вина, неверни вярвания и други. Депресията с психоза е известна като психотична депресия.

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Всеки човек се чувства потиснат понякога. Научете кога може да става дума за клинична депресия, какви са симптомите и кога да говорите с лекар

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции