Шизофренията обикновено се проявява след пубертета. При повечето хора симптомите се проявяват от края на тийнейджърските години до началото на 30-те, и може да бъде поставена диагноза . Заболеваемостта сред мъжете и жените е приблизително еднаква, но обикновено при момчетата психичното заболяване се проявява малко по-рано. Статистически, в световен мащаб, средната възраст, при която мъжете са диагностицирани с шизофрения, е в края на тийнейджърските им години до началото на 20-те години. При жените това се случва в края на 20-те до началото на 30-те години. Хората рядко развиват шизофрения преди да навършат 12 или след 40-годишна възраст.
Повратната точка: юношество
Изследователите все още имат много да учат за шизофренията и защо се появява, но вероятно, много фактори оказват влияние. Най-популярната теория е, че причината за това псичхино заболяване е сложно взаимодействие между генна предразположеност в комбинация на някои фактори на средата. Някои от причините, като излагане на вирус или недохранване (според една теория за причините за поява на шизофрения), може да са се случили, докато сте били още в утробата на майка си. За хората, предразположени към развитие на психично разстройство, употребата на канабис или други психоактивни вещества, като синтетични наркотици, може да увеличи риска от развитие на психотични разстройства, включително шизофрения.
Точната причина за това защо това психично заболяване обикновено се проявява в края на юношеството все още не е ясна, но има много теории. Човешкият мозък се променя и развива много по време на пубертета. Тези промени могат да предизвикат заболяването при хора, които са изложени на риск от него. Някои учени смятат, че това е свързано с развитието на област от мозъка, наречена фронтален кортекс. Други смятат, че е свързано с наличието на твърде много връзки между нервните клетки в мозъла, които се елиминират, докато мозъкът узрява.
Хормоните също играят важна роля през пубертета. Една от теориите е, че жените се разболяват от шизофрения по-късно от мъжете, защото преминават през пубертета по-рано, а хормонът естроген вероятно ги предпазва по някакъв начин.
Ранни предупредителни признаци на шизофрения
Шизофренията може да бъде трудна за диагностициране поради няколко причини. Едната е, че хората с тоав психично разстройство често не осъзнават, че са болни, а това значи, че е малко вероятно да потърсят лекарска помощ. Друг проблем е, че много от промените, водещи до шизофрения, наречени продром, могат да са в резултат на други промени в живота. Например, тийнейджър, който развива шизофрения, може да се дистанцира от досегашния си приятелски си кръг и да се присъедини към друга група. Възможно е да има проблеми със съня или внезапно да развали успеха си в училище.
Някои изследвания показват, че при висока степен на сигурност от страна на лекаря, че симптомите са ранна проява на психичното разстройство, докато то е все още в тази ранна фаза, ниските дози антипсихотични лекарства може да забавят развитието. Необходими са повече проучвания върху това дали тези лекарства действат при млади хора, изложени на риск от заболяването. От друга страна, изглежда, че когнитивно-поведенческата терапия, семейната терапия и работата със специалисти върху изграждане на социални умения, са по-подходящи при подрастващите, поне в краткосрочен план, когато започнат да се прилагат рано.
Шизофрения с късно начало
В някои случаи шизофренията може да се появи в по-зряла възраст. Тя се нарича шизофрения с късно начало и обикновено се проявява след 45-годишна възраст. При хората с този тип шизофрения, по-често имат симптоми като заблуди и халюцинации. По-малко вероятни са негативните симптоми, дезорганизация на потока на мисълта, нарушената способност за учене или проблеми с разбирането на информация.
Лекарите смятат, че генетиката може да е виновна, точно както е при шизофренията с ранно начало. Според тях е възможно този подтип на психичното разстройство да не засяга човек, докато не се появи правилният тригер. Те допускат, че хората с когнитивни, зрителни или слухови проблеми, както и тези, които са мнителни, изолирани или уединени, може да са по-склонни да развият психичното заболяване на по-късен етап.
Шизофрения с ранно начало
Сравнително рядко срещано е поставянето на диагноза „шизофрения“ под 13 години, но това може да се случи.
При бебета и малки деца шизофренията с ранно начало често се проявява със следните симптоми:
- Забавяне на проговарянето;
- Късно или необичайно пълзене;
- Късно прохождане;
- Необичайни движения, като пляскане с ръце или люлеене на торса;
Родителите на тийнейджъри може да забележат:
- Прекарване на по-малко време с приятели и семейство от обичайното;
- Спад в училищното представяне
- Проблеми със съня;
- Лошо настроение;
- Депресия;
- Липса на мотивация;
- Употреба на наркотици или алкохол;
- Странно поведение.
При тийнейджърите заблудите са по-рядко срещани, като е по-вероятно да имат зрителни халюцинации.
Имайте предвид, че тези симптоми не означават задължително, че детето или подрастващият страдат от шизофрения. Това трябва да бъде установено от специалист по психично здраве.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране