Биполярно разстройство – какво представлява

Биполярно разстройство

Биполярно разстройство е ментално заболяване, засягащо основно настроението. При биполярно разстройство, страдащите имат моменти на състояния, като:

  • Маниакални или хипоманиакални епизоди, които са характерни с чувство на повишена емоционалност;
  • Депресивни епизоди, чието отражение е в усещане за отпадналост;
  • В някои случаи се проявяват и психотични симптоми, като част от маниакалните или депресивните епизоди.

Част от пациентите, страдащи от това заболяване, го определят като „емоционален усилвател“. Те споделят, че когато настроението им е високо, се чувстват много по-бързи, по-забавни, по-умни и по-жизнни от всеки друг, но когато настроението им спадне, умат усещането, че поемат страданието на целия свят.

В зависимост от начина, по който се проявяват тези епизоди и силата, с която те засягат човек, може да бъде поставена диагноза за определен тип биполярно разстройство.

Какво е да живееш с биполярно разстройство?

Можете да прочетете нашата публикация „Живот с диагноза биполярно разстройство„, в която даваме някои насоки за болестта и начините за справяне с нея.

Биполярно разстройство и стигма

Много често се говори за биполярно разстройство, но това не означава, че всички разбираме напълно диагнозата. Често хората имат погрешни схващания и отрицателна или неточна представа за това психично заболяване. Това може бъде много разстройващо, особено ако човекът, който мисли по този начин, ви е близък: приятел, колега, член на семейството или здравен специалист.

Ако попаднете в ситуация на стигматизиране на вашето психично заболяване, трябва да помните, че не сте сами и не е нужно да търпите хората, които се отнасят зле с вас. Част от възможностите пред вас в такава ситуация са:

  • Предоставете на хората информация за биполярно разстройство. Това може да им помогне да разберат по-добре какво означава вашата диагноза и да променят начина, по който я възприемат.
  • Поемете инициатива и участвайте активно в процеса на лечението си. Имате право на мнение по въпросите, свързани с начина на лечение на вашето биполярно разстройство. Не се притеснявайте да го споделите и да предприемете допълнителни стъпки, ако не сте доволни от грижите, които се полагат за вас или назначената ви терапия.
  • Знайте правата си. Законът може да ви помогне в определени ситуации.

Какво се крие зад терминологията на биполярността?

Думата биполярно се състои от две части:

„Би“ означава „две“
„Полярен“ означава „напълно противоположно“

Когато става дума за биполярно разстройство, терминът „биполярен“ означава начина, по който настроението ви може да се променя между две много различни състояния – мания и депресия. В миналото хората са наричали биполярното разстройство маниакална депресия. Все още може да чуете хората да използват този по-стар термин днес.

Някои здравни специалисти понякога използват и термина „биполярно афективно разстройство“, тъй като в психологията и психиатрията терминът „афективен“ се отнася до разстройства, свързани с настроението или емоциите.

Трябва да уточним обаче, че и двата термина могат да бъдат подвеждащи и да доведат до недоразумения. Хората могат да си помислят, че те означават само промени в настроението между тежка мания и депресия. Биполярното разстройство е много по-сложно от това.

Донякъде е вярно, че епизодите на настроението могат да варират от тежка депресия до мания, но също така могат да включват междинни състояния. Понякога епизодите могат да бъдат силни и интензивни, докато в друг момент психично болният може да се чувства стабилен. Определени епизоди на настроението може никога да не се проявят при някои болни. Например, не всеки с биполярно разстройство изпада в маниакални състояния.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Депресия и тъга - кога да потърсите лекар?

Депресия и тъга: Кога да посетите лекар

Не винаги, когато тъгата и лошото настроение означават депресия. Вижте кои симптоми показват, че е време да потърсите лекар.

Психотична депресия

Психотична депресия

Някои хора, които имат тежка депресия, могат да има и симптоми на психоза, като визуални халюцинации, чуване на гласове, усещане за вина, неверни вярвания и други. Депресията с психоза е известна като психотична депресия.

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Всеки човек се чувства потиснат понякога. Научете кога може да става дума за клинична депресия, какви са симптомите и кога да говорите с лекар

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции