Настроението на всеки се мени от време на време, но при биполярно разстройство тези промени могат да бъдат много интензивни да окажат голямо влияние върху качеството на живот. Ако страдате от биполярно разстройство, настроенията ви могат да варират и да се усещат изключително крайни, а промяната между повишено настроение и подтиснатост – рязка и силна. Така, в зависимост от настроението си, може да започнете да се държите много различно, а това може да бъде трудно и объркващо както за вас, така и за близките ви хора.
При хора с биполярно разстройство, тези промени в настроението обикновено се наричат „биполярни епизоди“. Може да се срещнат и като „епизоди на настроението“ или „състояния на настроението“. Биполярните епизоди могат да бъдат различни като усещане, както и като времетраене, в зависимост от индивидуалността на човека с психично заболяване.
Биполярни епизоди: хипоманиакални и маниакални епизоди
Този тип биполярни епизоди се наричат още „хипомания“ и „мания“ и двете се характеризират усещане за приповдигнато настроение. Маниакалните и хипоманиакалните биполярни епизоди имат сходства в начина, по който могат да ви карат да се чувствате или да действате. Но има някои основни разлики.
Разлика между маниакални и хипоманиакални биполярни епизоди
Тежест на симптомите. Тежката мания е много сериозно психично състояние и често изисква болнично лечение. Хипоманията може значително да промени настроението или поведението ви, но е с по-лека интензивност.
Въздействие върху качеството на живот. Маниакалните биполярни епизоди могат да повлияят на способността на психично болния да извършва ежедневните си дейности, като често сериозно влияе на ежедневието му и може дори напълно да го възпрепятства. Хипоманиакалните епизоди нарушават качеството на живот на хората с психично страдание, но въпреки това, той все още се чувства способен да работите или да общувате.
Продължителност на епизода. Биполярен епизод може да бъде определен като маниакален, ако продължава за седмица или повече. При хипоманията продължителността е над 4 дни. Но както маниакалните, така и хипоманиакалните биполярни епизоди могат да продължат много по-дълго от това.
Видове симптоми. При мания симптомите са много по-тежки, като могат да например много екстремно рисково поведение. Маниакалните биполярни епизоди могат да включват и психотични симптоми, като халюцинации или заблуди. Хипоманиакалните епизоди никога не включват такива симптоми.
Както маниакалните, така и хипоманиакалните, биполярни епизоди могат да бъдат наистина трудни за преживяване и контролиране. Затова трябва да помните, че дали изпитвате мания или хипомания, както и ако не сте сигурни какво точно изпитвате, най-добре да потърсите помощ и подкрепа.
Според пациенти с биполярно разстройство, най-трудното нещо за обяснение и комуникация при маниакалните и хипоманиакалните биполярни разстройства са препускащите мисли. Това, което те споделят е, че сякаш имат четири мозъка и всичките са в режим на претоварване и това усещане е едновременно страшно, но и еуфорично.
Усещания по време на маниакални и хипоманиакални биполярни епизоди
По време на маниакален или хипоманиакален епизод можете да имате следните усещания:
- Щастие, радост или усещане за благополучие;
- Силно или неконтролируемо вълнение;
- Сякаш не можете да произнесеш думите си достатъчно бързо;
- Раздразнителност или силна възбуда;
- Повишена сексуална енергия;
- Трудна концентрация – мислите ви сякаш препускат или не можете да се фокусирате;
- Увереност или приключенски настроени;
- Усещане за недосегаемост или невъзможност да бъдеш наранен (по-вероятно при мания);
- Усещане, че можете да изпълнявате физически и умствени задачи по-добре от обичайното;
- Усещане, че имате нужда от по-малко сън от обикновено;
- Много добра концентрация или силна мотивация и решимост за завършване на определени задачи или проекти.
Поведение при маниакални и хипоманиакални биполярни епизоди
По време на маниакални или хипоманиакални биполярни епизоди може да имате следните преживявания:
- Много по-активни сте от обикновено;
- Говорите много, твърде бързо или без особен смисъл за останалите хора;
- Настроени сте много приятелски към другите;
- Казвате или правете неща, които са неподходящи за случая и нехарактерни за вас самите;
- Спите много малко или изобщо не спите;
- Държите се грубо или агресивно;
- Злоупотребявате с наркотици или алкохол;
- Харчите прекомерни суми пари или по необичаен за вас начин;
- Губите социалните си задръжки;
- Поемайте необмислени рискове.
Усещания след маниакални или хипоманиакални биполярни епизоди
След маниакални или хипоманиакални биполярни епизоди можете да изпитвате следните чувства:
- Усещане за силно нещастие или срам от поведението и действията ви;
- Невъзможност за контролиране и справяне с поети по време на епизода ангажименти или отговорности;
- Малко или никакви ясни спомени за случилото се по време на епизода;
- Усещате силна умора и имате нужда от много сън и почивка.
Депресивни биполярни епизоди
Депресивните биполяри епизоди са периоди на чувство на отпадналост и подтиснатост. Те продължават най-малко две седмици, но продължителността им може да е много по-дълга, понякога с месеци. Подобно на маниакалните и хипоманиакалните биполярни епизоди, депресивните могат сериозно да повлияят на ежедневието ви. Тежката депресия може да изисква прием на медикаменти или престой в болница.
Част от страдащите от биполярно разстройство смятат, че често имат усещането, че е много по-трудно да се справят с депресивен епизод, отколкото с маниакалните или хипоманиакалните. Като допълнение, заради контраста между приповдигнатото и минорното настроение, депресията може да изглежда дори още по-дълбока.
Усещания по време на депресивни биполярни епизоди
По време на депресивен епизод може да изпитвате следните чувства:
- Чувствате се тъжни и разстроени, плаче ви се често;
- Изпитвате умора или се чувствате мудни;
- Не се интересувате от неща, които обикновено ви харесват;
- Имате ниско самочувствие и липса на увереност;
- Изпитвате чувство за вина, чувствате се безполезни или губите надежда;
- Имате усещане за възбуда и напрегнатост;
- Имате усещането, че не можете да се концентрирате върху нищо;
- Минават ви мисли за самоубийство.
Поведение по време на депресивни биполярни епизоди
По време на депресивен епизод може да забележите следното поведение:
- Нямате желание да правите неща, които обикновено харесвате;
- Имате проблеми със съня или спите твърде много;
- Храните се твърде малко или твърде много;
- Злоупотребявате с наркотици или алкохол;
- Държите се сдържано или избягвайте социални ситуации и комуникация;
- Прекарвате много време в мислене за неща, които ви разстройват или са емоциално натоварващи ви (наричано още руминация);
- Избягвайте да контактувате и изобщо да взаимодействате с хора;
- По-малко физически активни сте от обикновено;
- Правите опити за самонаранараняване или самоубийство.
Важно! Ако имате усещане, че можете да нараните себе си или се чувствате неспособни да предпазите физическото си здраве, това е спешно състояние и трябва незабавно потърсите спешна медицинска помощ.
Смесени биполярни епизоди
Смесените биполярни епизоди, понякога наричани „смесено състояние“, се характеризират с усещане едновременно на приповдигнатост и подтиснатост на настроението. По време на такива биполярни епизоди симптомите могат да включват депресия, придружена с маниакални или хипоманиакални усещания. Например, може да се чувствате изключително енергични и импулсивни, като в същото време сте разстроени или тъжни. Можете да се чувствате и много възбудени или раздразнителни. Разновидност може да бъде и изключително бързата смяна на настроението и то да преминава от пик към спад на емоцията за кратък период от време – в рамките на един ден или дори за час.
Смесените биполярни епизоди могат да бъдат много предизвикателни за контролиране и преодоляване и по този начин е възможно да бъдат опасни за хората с психично заболяване. Причините за това са няколко:
- Някои психично болни срещат трудности при определянето емоцията, която изпитват;
- За част от страдащите от биполярно разстройство е трудно да преценят точно от каква помощ имат нужда;
- Хората с това психично страдание могат да срещнат сериозни затруднения в контролирането на емоциите си, а опитите за управлението им да ги изтощава;
- Може да се окаже предизвикателство за близките, както и за лекуващия лекар, да установят кой е най-добрият начин да ви предоставят помощ и подкрепа;
- Склонност към поддадаване на суицидни мисли и чувства е по-голяма.
Важно! Ако имате усещане, че можете да нараните себе си или се чувствате неспособни да предпазите физическото си здраве, това е спешно състояние и трябва незабавно потърсите спешна медицинска помощ.
Психотични симптоми при биполярно разстройство
Психозата не се проявява при всеки, страдащ от биполяено разстройство, но при някои от психично болните се случва поява на психотични епизоди. Психозата се проявява по често по време на маниакални биполярни епизоди, но в редки случаи е възможно да се случи при депресивни биполярни епизоди.
Психотичните симптоми могат да включват заблуди, като параноя и/ли халюцинации, като чуване на гласове.
По думите на психично болни с психотични епизоди, заедно с маниакалното усещане, те преживяват и параноя, виждат сенки, чуват гласове, имат усещане, че някой е зад тях и ги следва навсякъде, където отида, готов да ги хване. Подобни преживявания по време на психотичен епизод могат да бъдат изключително реални, и може да се окаже предизвикателство да разберете защо другите хора се притесняват за вашето психично здраве в такъв момент.
Стабилни или неутрални периоди
Обичайно срещано е наличието на стабилни или неутрални периоди между биполярни епизоди, като това не означава, че изпитвате емоции през това време. По време на стабилните и неутралните периоди не изпитвате мания, хипомания или депресия, както и можете да управлявате симптомите си ефективно. Понякога усещането за стабилност при хора с биполярно разстройство може да продължи години наред, преди да се появи нов биполярен епизод. Възможно е обаче периодите на стабилност да са много по-кратки.
Стабилните периоди могат да донесат усещане за облекчение, но има възможност и да се окажат предизвикателство за психично болния. Усещанията в периода на стабилност могат да варират и да включват следните преживявания:
- Усещане за щастие, спокойствие и облекчение;
- Притеснение от повява на нов епизод;
- Смут или усещане за вина за неща, направени или казани по време на биполярен епизод;
- Усещане за много неща, които трябва да бъдат направени, срокове, които трябва да бъдат наваксани, проблеми, които трябва да се решат;
- Чувство, че веднага трябва да се върнете към обичайния си начин на живот;
- Тревожност от факта, че не си пропускате елементи от живота или личността си по време на биполярни епизоди;
- Несигурност дали да продължите да приемате медикаментите си и дали да продължите с лечението и/ли рехабилитацията на биполярно разстройство.
Хората с биполярно разстройство понякога намират за много по-трудно да се справят със стабилните си периоди, тъй като за тях те са „различна“ идентичност и нов начин на живот. Това важи особено в случаите, в които са страдали от заболяването години наред и това ги е накарало да мислят, че пиковете и спадовете в настроенията са нещо обичайно.
Колко често се появяват биполярни епизоди и каква е тяхната продължителност?
При различните хора биполярни епизоди могат да се случат по различно време и да имат различна продължителност и това може да зависи от различни фактори.
Честотата на появяване на биполярни епизоди може да се влияе от неща, като:
- Точната диагноза на биполярно разстройство и неговия тип;
- Възможността на псичично болния да контролира симптомите на болестта;
- Личното определение за биполярен епизод;
- Склонността за това определени ситуации или преживявания да предизвикат биполярни епизоди – например, в някои случаи по-малко сън или повишен дистрес в ежедневието могат да провокират поява на маниакален биполярен епизод.
Продължителността на биполярни епизоди също може да варира и това не зависи само от индивидуалността ви. Всеки от биполярните епизоди може да продължава по няколко седмици или дори повече. Понякога дори обичайната продължителност на биполярните епизоди се променя с времето, като те могат да стават както по-кратки, така и по-дълги.
Справяне с биполярни епизоди
Преминаването през биполярни епизоди може да бъде сериозно предизвикателство, което изисква много усилия и енергия. Можете обаче да си помогнете с това, използвайки периодите на стабилност. Когато се чувствате стабилни, можете да потърсите повече информация за това как да се погрижите за себе си, да помислите дали има фактори, които провокират появата на биполярни епизоди, както и да анализирате какво ви е помагало в определени ситуации и какво – не. Така ще можете да си съставите план в случай, че отново се почувствате зле и ще имате поне насока как да се справите с биполярен епизод.
Нещо допълнително, което можете да направите, когато сте в стабилен период, е да потърсите терапия и рехабилитация на биполярно разстройство. По-долу можете да се запознаете с възможността за психосоциална рехабилитация, която се предлага от фондация „Свети Рафаил“
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране