Биполярното разстройство често се разделя на типове и подтипове. Диагностицирането на определен тип зависи от индивидуалените симптоми и начина и интензитета на биполярните епизоди. Това се определя от лекуващия психиатър.
Трябва да се уточни, че все още няма пълно съгласие между специалистите за класификацията и диагностицирането на биполярните разтройства. Все още са необходими допълнителни изследвания в тази област. Това уточнение е важно за страдащите от биполярно разстройство, тъй като те могат да чуят различни думи или фрази, които описват тяхното състояние. Това може да бъде объркващо и разочароващо, особено ако страдащият от психичното заболяване има усещането, че преживяванията му не са напълно разбрани или достатъчно изчерпателно описано. Не трябва да се забравя, че при лечението, терапията и рехабилитацията на психични страдания, в това число и биполярни разстройства, специалистите по психично здраве взимат предвид индивидуалността на пациента и препоръчват персонален подход, в зависимост от неговите нужди.
Видове биполярни разстройства
Най-честата класификация на биполярното разстройство включва няколко основни типа – Биполярно разстройство, тип 1 и тип 2, Биполярно разстройство със смесесни характеристики, Циклотомия, Сезонно биполярно разстройство, Неуточнено биполярно разстройство. Всеки от тях е описан накратко по-долу.
Биполярно разстройство, тип 1
Диагноза „Биполярно разстройство, тип 1“ може да се постави, когато психично болният е имал поне един маниакален епизод, продължил повече от седмица. Понякога се включва и преживяването на депресивни епизоди, но не винаги се откриват такива.
Биполярно разстройство, тип 2
За диагностициране на Биполярно разстройство, тип 2, трябва да има данни за поне два от следните критерии: наличие на поне един депресивен епизод и симптоми на хипомания, които са продължили поне четири дни.
Циклотимия
Циклотимията е тип биполярно разстройство, което може да бъде трудно за диагностициране. При поставянето на диагноза Циклотимия, поради самата дефиниция на този тип биполярно разстройство, пациентът може да изпита усещане за неразбиране на страданието му и определяне на симптомите му като „не достатъчно сериозни“. Това обаче не е така – лекарите и психотерапевтите приемат този тип психично разстройство сериозно и са наясно, че психичните заболявания имат спектър, който обхваща много различни преживявания. Лекуващият лекар при циклотомия има предвид, че това психично разстройство може сериозно да повлияе на качеството на живот на човек и се отнасят изключително сериозно към лечението и последващата рехабилитация на психични страдания.
Циклотомия може да бъде установена, когато човекът с психично заболяване е изпитвал хипоманиакални и депресивни епизоди в продължение на две или повече години, но симптомите са не са достатъчно тежки, за да отговорят на диагностичните критерии за поставяне на диагноза Биполярно разстройство, тип 1 или тип 2.
В определени случаи циклотимията може да се развие в Биполярно разстройство, тип 1 или тип 2.
Биполярно разстройство със смесени характеристики
Биполярно разстройство от тип 1 или 2 „със смесени характеристики“ се диагностицира, когато психично болният страда от смесени биполярни епизоди. Това означава, че страдащият изпада в едновременно в депресивен или маниен епизод едновременно или тези настрояния следват много бързо едно след друго.
Биполярно разстройство с бързи цикли
Биполярно разстройство, тип 1 и Биполярно разстройство, тип 2 могат да бъдат определени като биполярно разстройство с бързи цикли, когато психично болният пациент е преживял 4 или повече депресивни, маниакални, хипоманиакални или смесени епизода в рамките на една година. Биполярното разстройство с бързи цикли може включва:
- Маниакални или хипоманиакални епизоди, последвани от депресивни епизоди;
- Състояние на стабилност за няколко седмици между биполярните епизоди. Например, може да се редуват само маниакални епизоди със периоди на стабилност.
- Биполярните епизоди могат да продължават различен период от време – само няколко дни, седмици или дори по цели месеци.
Психично болните с биполярно разстройство могат да преживеят биполярно разстройство с бързи цикли само в определени моменти от живота си, като през останалото време симптомите им са на друг тип биполярно разстройство. Текущо биполярното разстройство с бързи цикли официално не се счита за отделен тип биполярно разстройство.
Обикновено, когато настроението на болния от психично заболяване се се променя бързо в рамките на един и същи ден или час, състоянието му обикновено се класифицира като смесен епизод на биполярно разстройство, смесено биполярно състояние или смесено афективно биполярно състояние. Най-често се диагностицира като биполярно разстройство със смесени характеристики, . Терминът биполярно разстройство с бързи цикли се използва само от някои психиатри при този тип преживявания.
Необходими са повече допълнителни изследвания върху преживяванията на хората с тези психични симптоми, както и върху начините, по които те могат да бъдат лекувани и рехабилитирани.
Сезонно биполярно разстройство
Диагнозата Биполярно разстройство, тип 1 или тип 2 със сезонен модел (или Сезонно биполярно разстройство) означава, че времето от годината или сезоните редовно влияят върху проявлението на биполярните епизоди.
Неуточнено биполярно разстройство
Диагнозата Неуточнено биполярно разстройство се поставя, когато симптомите на психично болния не съвпадат напълно с диагностичните категории за други видове биполярно разстройство.
Наличието на таква диагноза обаче изобщо не означава, че психичното заболяване се преживява по-леко от пациента, нито че той няма нужда от адекватно лечение, рехабилитация и подкрепа.
Независимо от терминологията, която използват здравните специалисти, за всички хора с психични заболявания трябва да има осигурено адекватно лечение и грижа. Термините и поставянето на определена диагноза се използват основно за улеснение на лекарите, психично болните и техните близки, за да могат да комуникират правилно психичното състояние на болния и да могат да обсъдят конкретно диагнозата и прилаганото лечение.
Диагностициране на биполярно разстройство
Трябва да се спомене, че биполярното разстройство понякога може да остане недиагностицирано. Причината за това е, че хората обикновено не търсят лекарска помощ, когато се чувстват изключително щастливи и имат изключително много енергия, с която имат усещането, че могат буквално да завладеят света. От друга страна, по време на депресивните епизоди на биполярното разстройство псухично болният няма желание, нито мотивация да отиде при специалист по психично здраве, който да реши проблема.
При съмнение за биполярно разстройство или при наличие на симптоми и биполярни епизоди, първата стъпка, която може да бъде предприета, е консултация с личния лекар. С него може да бъде обсъдено състоянието и дали има необходимост от по-нататъшен преглед от психиатър.
Самата диагноза „Биполярно разстройство“, както и категоризирането на конкретния вид на психичното заболяване, може да бъде направено единствено от психиатър. Това важи и за назначението на лечение – медикаментозно или комбинация от медикаменти и психотерапия. Личният лекар няма необходимата квалификация за поставяне на подобна диагноза – той може единствено да насочи към разговор с психиатър, както и потенциално да препоръча такъв.
Въпроси, задавани от лекаря при диагностициране на биполярно разстройство?
При поставяне на диагноза биполярно разстройство, лекарят обикновено задава въпроси за следните неща:
- Вид и брой на биполярните симптоми, които пациентът е изпитвал;
- Типове изпитвани биполярни епизоди;
- Продължителност на епизодите на настроението;
- Брой на изпитваните биполярните епизоди;
- Честота на епизодите на настроението;
- Влияние на симптомите на биполярно разстройство върху живота на пациента;
- Семейна история и наличие на страдащи от биполярно разстройство или друго психично разстройство сред роднините на психично болния.
Преди поставяне на диагноза биполярно разстройство, лекуващият лекар може да помоли за допълнителни действия от страна на пациента, сред които:
- Водене на дневник на настроенията, който ще помогне за идентифициране на моделите на заболяването, както и какво би могло да провокира отделните епизоди и състояния на биполярно разстройство.
- Преглед и изследвания за възможни физически заболявания – някои заболявания, като проблеми с щитовидната жлеза, могат да причинят симптоми, които са подобни на маниакални епизоди.
Колко време отнема поставянето на диагноза „биполярно разстройство“?
Биполярното разстройство включва промени в настроенията в течение на времето, психиатърът може да поиска да наблюдава пациента известно време, преди да постави диагноза. Вашият лекар ще иска да внимава да ви постави правилната диагноза. Биполярното разстройство има някои общи симптоми с други психични заболявания, като клинична депресия, гранично разстройство на личността (BPD), посттравматичо стресово разстройство (ПТСР), шизоафективно разстройство, шизофрения и други.
По тази причина, може да се наложи изчакване за определено време, преди поставянето на конкретна диагноза. Единствено по този начин обаче може да се гарантира, че диагнозата е правилна. В някои случаи това може да отнеме години.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране