Живот с диагноза биполярно разстройство

Живот с диагноза биполярно разстройство

Биполярното разстройство обикновено е дългосрочно състояние, но ефективното лечение на биполярно разстройство, комбинирано с техники за самопомощ, може да намали влиянието му върху ежедневието Ви.

Значение на физическата активност и здравословната диета при биполярно разстройство

Поддържането на добра форма със спорт и различни активности, в комбинация с балансирана диета са важни както за психическото, така и за физическото здраве на всеки, не само за хората с психични разстройства. При хората с биполярно разстройство спортът и доброто хранене могат да окажат допълнително положително въздействие на начина на живот и благосъстоянието. По-долу изброяваме някои от тях.

Намаляване и облекчаване на симптомите на биполярно разстройство

Храненето и поддържането на форма могат да помогнат за намаляване на симптомите на биполярно разстройство, особено на депресивните симптоми.

Също така може да Ви даде нещо, върху което да се съсредоточите, и да Ви помогне да си осигурите рутина, която е важна за много хора с биполярно разстройство.

Намаляване на страничните ефекти от лечение на биполярно разстройство

Здравословната диета, комбинирана с упражнения, биха могли да помогне за ограничаване на наддаването на тегло, което е често срещан страничен ефект от медикаментозното лечение на биполярно разстройство.

Като допълнение, някои видове лечение на биполярно разстройство повишават риска от развитие на диабет или влошават заболяването при хора, които вече го имат. Поддържането на здравословно тегло и упражненията са важен начин за ограничаване на този риск.

Когато страдате от биполярно разстройство, е важно да си правите профилактичен преглед поне веднъж годишно, за да следите риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания или диабет. Добре е прегледите да включват записване и проследяване на теглото Ви, проверка на кръвното налягане и провеждане на подходящи кръвни изследвания, които ще Ви назначи Вашият личен лекар.

Употреба на стимуланти при биполярно разстройство

Някои хора с биполярно разстройство използват алкохол и наркотици за облекчаване на състоянието си. Добре известна е вредата от тях, както в здравословен, така и в социален план, затова те не могат да заместят правилното лечение, назначено от лекар.

Избягването на алкохол и наркотици е важна част от рехабилитацията на биполярно разстройство, особено при възстановяване след епизоди с маниакални или депресивни симптоми. Намаляването и пълното спиране на стимулантите може да Ви помогне за постигането на стабилност при биполярно разстройство.

Програми за самоуправление при ​​биполярно разстройство

Програмите за самоуправление Ви дават възможност да вземете активно участие в собственото си възстановяване, така че да не сте контролирани от болестта си.

Терапевтични програми за леки до умерени психични заболявания, могат да бъдат полезни, ако се чувствате тревожни или несигурни във връзка с биполярно разстройство. Такава възможност се предоставя от дневен център за хора с психични заболявания на фондация Свети Рафаил, където можете да участвате в различни терапевтични дейности, насочени към рехабилитация на биполярно разстройство, според индивидуален план, съставен според Вашите нужди.

Говорете за това как се чувствате с биполярно разстройство

Някои хора с биполярно разстройство намират за лесно и успокояващо да говорят със семейството и приятелите си за тяхното състояние и последиците от него.

Други хора предпочитат да се обърнат към организации, като фондация Свети Рафаил, където да получат подкрепа от специалисти. Там, освен терапия и рехабилитация, имате възможност да общувате с други хора с биполярно разстройство, с които да поговорите за емоциите си, да Ви окажат подкрепа и да Ви дадат насоки за това как те самите се справят със състоянието си.

Комуникацията с други хора Ви позволява да споделяте опит и идеи за справяне със състоянието си, както и Ви помага да осъзнаете, че не сте сами.

От друга страна, терапевтичните сесии в група, където можете да споделите емоциите си или как се справяте със състоянието си, са полезни за управление на биполярно разстройство, особено по време на периоди на стабилност.

Работа при биполярно разстройство

Избягването на силни стресови ситуации е важно при биполярно разстройство и това важи за стрес, свързан и с работата. Ако имате постоянна работа, е препоръчително да поговорите с ръководството за по-кратък работен ден или по-гъвкав модел на работа, особено, ако напрежението на работното Ви място провокира симптомите Ви.

Според закона, работодателите трябва да направят разумни корекции в начина на работа, така че да направят възможна заетостта на хора с увреждания. Това включва хора с биполярно разстройство.

Суицидни мисли и чувства при биполярно разстройство

Наличието на мисли за самоубийство е често срещан депресивен симптом на биполярно разстройство. Без лечение тези мисли могат да станат по-силни и натрапчиви.

Някои изследвания показват, че рискът от самоубийство при хора с биполярно разстройство е 15 до 20 пъти по-висок отколкото при останалите хора..

Проучванията показват също, че половината от всички хора с биполярно разстройство се опитват да се самоубият поне веднъж.

Изглежда, че рискът от самоубийство е по-висок в началото на заболяването, така че ранното разпознаване и помощ могат да го предотвратят.

Самонараняване при биполярно разстройство

Самонараняването често е симптом на психични заболявания като биполярно разстройство. За някои хора самонараняването е начин да получат контрол над живота си или временно да се разсейват от психически дистрес, незадължително свързано със самоубийство или опит за самоубийство.

Живот и грижа за близък с биполярно разстройство

Хората, които живеят с или се грижат за някого с биполярно разстройство, могат да срещат трудности.
По време на по-тежки епизоди на заболяването, личността на хората с биполярно разстройство може да се промени и те могат да станат агресивни и нападателни, както вербално, така и физически. Понякога се налага намесата на социални работници и дори полицията, а това напрежение може да се отрази на връзката Ви с човека с биполярно разстройство, на отношенията Ви с останалите хора, както и на семейния Ви живот.

В случай, че Вие сте най-близкият роднина на страдащия от биполярно разстройство, имате възможност да защитите интересите на лицето. Сред стъпките, които можете да предприемете, е оценка на състоянието на човека с биполярно разстройство и становище дали се налага да бъде хоспитализиран за лечение.

Грижата за някого с биполярно разстройство може да бъде натоварваща понякога и самите Вие да имате нужда от подкрепа. Можете да се обърнете към терапевт, а също така да потърсите други хора в подобна ситуация, с които да поговорите и да обмените опит и подходи за справяне.

Ако партньорът Ви страда от биполярно разстройство и изпитвате затруднения във връзката или брака си, можете да се свържете със специализирани съветници по взаимоотношения, които могат да обсъдят нещата с Вас и партньора ви.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Грижа за човек с психично разстройство

Грижа за човек с психично разстройство

Полагането на грижа за човек с психично разстройство може да бъде предизвикателство. Вижте няколко насоки как можете да се справите с него.

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Защитеното жилище по швейцарско-италиански модел е ориентиран към създаването на подкрепяща и стимулираща среда, която подпомага социалната и професионална интеграция на потребителите и насърчава тяхната независимост и качество на живот

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни

Защитено жилище и дневен център

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни помагат за управление на ежедневието, социализация и контрол над симптомите в подкрепяща и структурирана среда

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции