Как да спрете маниен епизод на биполярно разстройство?

Как да спрете маниен епизод на биполярно разстройство?

Появата на маниен епизод може да бъде като вихрушка от неконтролируема енергия, промени в настроението, препускащи мисли и импулсивни решения. Манийните епизоди, отличителен белег на симптомите на биполярно разстройство, особено при биполярно разстройство, тип I, са интензивни, но управляеми, с правилните инструменти. При страдащите от биполярно разстройство, тип II, може да не се стигне до пълна мания, но въпреки това заболяването включва депресивни и хипоманийни епизоди, които могат дълбоко да засегнат психичното здраве.

Разбирането как да спрете тези епизоди на настроението е от ключово значение за защитата на цялостното ви благополучие. По-долу разглеждаме някои практически стъпки за успокояване на маниен или хипоманиен епизод, управление на промените в настроението и подчертаваме отново важността на дългосрочните стратегии за подходи при биполярна депресия и други аспекти на това психично заболяване.

9 съвета за незабавно спиране на маниен биполярен епизод

Когато почувствате началото на биполярен епизод, бързото действие може да помогне да се предотврати ескалирането му в остра мания. Въпреки че може да изглежда непосилно, има практически стъпки, които можете да предприемете, за да върнете ума и тялото си в баланс. Ето съвети за бърза реакция за това как незабавно да спрете маниен епизод. Тези незабавни действия могат да ви помогнат да възвърнете контрола, спирайки засилването на манийния епизод.

Разпознайте началото на маниен епизод

Манийните и хипоманийните епизоди често започват едва доловимо, с промени, които могат да се объркат с изблик на креативност или продуктивност. Въпреки това, тъй като тези чувства се засилват, те могат да се превърнат в нещо много по-трудно за контролиране. Самосъзнанието ви позволява да разпознаете кога настроението или поведението ви преминават в маниакално състояние. Това е от съществено значение както за биполярно разстройство от тип I, така и за това от тип II, тъй като съгласуването с епизодите на настроението ви може да помогне за предотвратяване на ескалацията както на манийните, така и на депресивните епизоди.

Разпознаването на ранните признаци на биполярен епизод на настроението е от ключово значение за управлението му, преди да ескалира. Самоосъзнаването или способността да се настроите към умственото и емоционалното си състояние е от решаващо значение за ранното улавяне на тези промени и предприемането на действия.

Ранни признаци и симптоми на маниен епизод:

  • Повишени нива на енергия и активност
  • Еуфория или преувеличен оптимизъм
  • Препускащи мисли и бърза реч
  • Раздразнителност или възбуда
  • Намалена нужда от сън
  • Повишено рисково поведение или поведение, търсещо удоволствие

Практикувайте упражнения за релаксация

Фокусирайте се върху настоящия момент, като ангажирате сетивата си. Опитайте да държите нещо студено, да слушате успокояваща музика или да дишате дълбоко, за да забавите препускащите мисли – често срещан симптом на маниакална депресия.

Дайте приоритет на съня

Създайте си спокойна среда, като намалите светлините, изключите електрониката и легнете, дори и да не се чувствате уморени. Лишаването от сън може да влоши маниакалните или депресивните симптоми, така че почивката е от решаващо значение.

Яжте и се хидратирайте

Основните грижи за себе си, като пиене на вода или балансирано хранене, могат да стабилизират вашата енергия и настроение по време на биполярен епизод.

Намалете стимулите

Ограничете излагането на силни шумове, ярка светлина и екрани, които могат да засилят биполярните симптоми. Намерете тихо място със слаба светлина, където можете да се отпуснете.

Потърсете подкрепа

Свържете се с доверен приятел, член на семейството или терапевт. Обсъждането на чувствата ви с човек, който ви подкрепя и на когото вярвате, може да ви помогне да се балансирате и да ви напомни да предприемете успокояващи стъпки – което е важно както за настроението, така и за тревожните разстройства.

Потърсете професионална помощ

Управлението на маниен епизод често изисква повече от незабавна грижа за себе си. Професионалната подкрепа е от решаващо значение за стабилизиране на настроението и предотвратяване на бъдещи биполярни епизоди. Свържете се с лекуващия си лекар или терапевт веднага щом забележите предупредителни признаци на маниен епизод. Здравните спецалисти могат да коригират лекарствата или да предложат терапевтични интервенции. Ако симптомите станат непосилно силни, незабавно потърсете помощ в спешно отделение или кризисен център за психично здраве.

Приемайте лекарства си, според предписанията

Лекарствата, предписани за управление на биполярно разстройство, често също са от решаващо значение за стабилизиране на настроението и предотвратяване на бъдещи депресивни или манийни епизоди. Придържането към предписания план за лечение е ключово при управлението на психичните заболявания, като биполярно разстройство. Важно е да приемате стабилизаторите на настроението, антипсихотиците или другите лекарства, които лекарят ви е изписал, точно според предписанието му. Ключово за ефективното управление на симптомите на биполярно разстройство е да бъдете последователни. Пропускането на прием, промяна на дозата или на лекарството, без консултация с Вашия лекар, може да влоши симптомите на биполярното разстройство, в това число симптомите на депресия и манийните епизоди. По време на маниен епизод или депресия, приемайте допълнителни лекарства, само ако те са предписани от лекаря и едиствено според неговите указания. Те могат да помогнат за бързо справяне с острата мания и да осигурят облекчение по време на маниен епизод.

Разработете план за спешни случаи

Работете с вашия лекар или терапевт, за да създадете план за управление на манийни епизоди. Този план може да включва контакти за подкрепа и ресурси за предотвратяване на самоубийства, ако е необходимо.

Дългосрочна профилактика и лечение на манийни епизоди

Управлението на разстройство на настроението като биполярно разстройство изисква справяне както с непосредствените симптоми, като манийни епизоди, така и с прилагането на дългосрочни стратегии за предотвратяване на бъдещи епизоди. Ключовите елементи на устойчивото управление включват терапия промени в начина на живот и силна мрежа за подкрепа. Редовната терапия с професионалист по психично здраве, особено специалист по биполярно разстройство, предлага съществена подкрепа, като лечения като когнитивно-поведенческа терапия (CBT) и психообразование помагат за справяне със симптомите и изграждане на умения за справяне. Поддържането на последователна ежедневна рутина, включително редовен сън, хранене и дейности, също може да стабилизира промените в настроението и да помогне за справяне както с маниакалните, така и с депресивните епизоди.

Идентификация на фактори, задействащи манийни епизоди

Идентифицирането и управлението на лични задействания, като стрес или употреба на вещества, е от решаващо значение за предотвратяването на пълен биполярен епизод. Възприемането на здравословен начин на живот, включително физическа активност, балансирана диета и достатъчно сън, допринася за по-добро регулиране на настроението. Ограничаването или елиминирането на стимуланти и вещества като алкохол, кофеин и наркотици за развлечение е също толкова важно за контролиране на биполярни симптоми и подобряване на ефективността на лекарствата. Изграждането на силна система за подкрепа – както лична, така и професионална – осигурява необходимото насърчение и ресурси, като групите за подкрепа предлагат допълнително разбиране и инструменти за предотвратяване на самоубийства.

Редовни контролни прегледи

Редовните последващи прегледи с доставчици на здравни услуги, включително психиатри, гарантират, че планът ви за лечение остава на път и всички нови симптоми или притеснения се адресират своевременно. Чрез интегрирането на тези дългосрочни стратегии можете да намалите честотата и интензивността на маниакалните или депресивните епизоди, ефективно да управлявате биполярното разстройство и да водите по-балансиран, пълноценен живот.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Още по темата:

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Модерни технологии и психично здраве

Модерни технологии и психично здраве

Могат ли смартфоните и социалните медии да повлияят негативно на симптомите на тревожност и депресия? Разглеждаме по-отблизо темата и предлагаме съвети как да се намалите въздействието на екрана.

Влияние на психичните заболявания върху ежедневния живот

Влияние на психичните разстройства в ежедневието

Има много начини психичното заболяване да повлияе негативно ежедневието ни. Понякога, и най-лесните задачи, могат да са предизвикателство.

Арттерапия при депресия

Арттерапия при депресия

Арттерапията може да е много полезна при депресия, в съчетание с подходящо лечение, според индивидуалните нужди на страдащия.

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции