Независимо дали ни харесва или не, технологиите заемат все по-голяма роля в живота ни. И докато в много аспекти, съвременните технологии са невероятни и ни дават много, достъпът 24/7 до информация и комуникация може и да не е толкова добро за нас в определени моменти.
Проучвания на Националната медицинска библиотека показват, че за някои хора постоянната връзка с интернет може да причини психологически проблеми, като очакване за незабавно удовлетворение, лесно разсейване, нарцисизъм, проблеми със съня, стрес, дори тревожност и депресия.
Изпитвате ли притеснение, ако не получите бърз, дори незабавен, отговор на последното съобщение, което сте изпратили в Messenger или Viber? Проверявате ли постоянно Facebook, Instagram или TicToc, за да видите какво правят приятелите ви и колко харесвания е получила последната ви публикация?
Ако сте се припознали в горното, не сте сами. Това са проблеми, с които се сблъскват все по-голям брой хора.
Въздействието на технологиите върху вашето психическо здраве
Как социалните медии влияят на статистиката за психичното здраве? Много проучвания и статии за психично здраве, публикувани от The National Library of Medicine, показват връзка между честото използване на социални медии и симптомите на тревожност и депресия. Други проучвания свързват увеличеното време пред екрана (не само социалните медии) с отрицателни ефекти върху психичното здраве.
Проучванията на Фондацията за психично здраве обаче показват, че мненията са разделени и са необходими повече изследвания, преди да стигнем до окончателен отговор.
Все пак е факт, че все повече и повече хора посещават психолози и психиатри със симптоми, свързани с използването на технологиите. Има няколко често срещани начина, по които технологията може да повлияе на психическото благополучие на хората.
Ако разчетете погрешно чувствата на даден човек или извадите нещо от контекста, или ако някой направи същото с вас, това може да ви накара да се почувствате тревожни. Ако мислите и се тревожите прекомерно за това, което сте написали или кой е или не е харесал или коментирал вашата публикация, това може да доведе до безпокойство. Съществува и фактът, че социалните медии могат да се превърнат в платформа за различни форми на неуважение, което може да доведе до ниско самочувствие, ниска увереност, тревожност и депресия.
Импулсивност и нетърпение
Когато публикуваме онлайн, например във Facebook, това засилва нуждата ни от незабавна, обратна връзка на одобрение. Това не се случва в реалния свят, следователно ставаме по-нетърпеливи, разочаровани и тревожни.
Проблеми със съня
Има много хора с проблеми със съня, при които, по време на психологична консултация, става ясно, че технологиите и интернет имат роля в тяхното страдание.
Ако спите с телефона си наблизо, подсъзнателно очаквате нещо – Messenger съобщение, Facebook или Instagram известие и т.н. Това причинява повишена бдителност, при която се чувствате в състояние на очакване, напрегнатост и нащрек, във времето, в което трябва да спите. По този начин сънят ви става по-лек.
Светлината, която се излъчва от телефоните, също може да бъде проблематична, защото пречи на естествения цикъл на сън/събуждане на тялото ви и потиска производството на хормона на съня – мелатонин. Той казва на тялото ви, че трябва да останете будни в момент, в който трябва да спите. Дори изкуствената светлина с ниско ниво, като например от телевизионни или компютърни екрани, може да наруши циркадните ритми на организма, което може да има отрицателни ефекти, включително тревожност и депресия, дори върху здрав организъм.
Ако страдате от лош сън, който се отразява на психичното ви здраве през деня, можете да посетите специалист по съня. Можете да работите с мултидисциплинарен екип от здравни специалисти, за да изследвате и управлявате различните състояния на съня, които могат да причинят психични заболявания като депресия и тревожност, поради липса на или некачествен сън.
Какво е циркаден ритъм?
Казано просто, това е 24-часовият часовник в мозъка ви, който ви помага да се чувствате будни или сънени в правилните моменти. Според проучвания, публикувани от The Sleep Foundation, нарушеният циркаден ритъм може да доведе до реални проблеми с качеството на съня.
Полезни съвети за справяне с дигиталния безпорядък
Ако непрекъснато променяте профилната си снимка във Facebook или се разстройвате от по-малко от 50 харесвания в Instagram, може би е време да помислите и да преразгледате навиците и поведението си онлайн. Ако смятате, че времето, което прекарвате в използване на технологиите и социалните медии, има отрицателен ефект върху съня ви или върху психичното ви здраве, може би ще е добра идея да опитате „дигитален разредител“ – намаляване на времето, прекарано пред екран, независимо дали става дума за компютър, телевизор или телефон. Това не означава пълно спиране на употребата на технологии интернет. Можете да се стремите да намалите или дори просто да се опитате да бъдете по-съзнателни и внимателни колко време прекарвате онлайн.
Съвети, които ще ви помогнат да започнете
- Изтрийте всички приложения, премахнете или спрете да следвате приятели и акаунти, които ви карат да се чувствате зле, тъжни, изтощени, претоварени, стресирани или като цяло, некомфортно. Хората, които са опитали, го описват като „незабавно облекчение“.
- Отпишете се от възможно най-много имейл бюлетини. Колкото по-малко имейли идват, толкова по-лесно е да ги управлявате.
- Изключете известията и звуците си, за да не се разсейвате. Изследванията показват, че след всяко разсейване, незвисимо от неговата продължителност, са необходими средно 23-25 минути, за да се върнете към това, което сте правили преди.
- Не забравяйте, че разговорът по даден проблем лице в лице продължава да е най-ефективният и успешен начин за разрешаване на проблем.
- Вземете си отпуск от социалните медии или си направете дигитален детокс, дори и да е само за няколко часа на ден. Прекарайте това време в почивка или правене на нещо, което обичате и което е „офлайн“ – не включва екран.
- Ако сънят ви е засегнат, можете да намерите безплатни приложения, които променят светлината на екрана ви, в зависимост от времето от деня. Това може да подобри цикъла ви сън/събуждане.
- Добра идея е да изключите всички устройства един час преди да си легнете. Това ще даде възможност на тялото ви да се отпусне. Маска за сън също може да помогне.