Защо хората прибягват до самолечение на психични заболявания?

Защо хората прибягват до самолечение на психични заболявания?

Решението при страдание от психично заболяване трябва да е същото, както това при грип – болният се консултира с лекар, прави се преглед, изследвяния и въз основа на тях се предписва лечение, което ще бъде максимално ефективно за справяне с болестта и ще ви помогне да се почувствате по-добре.

Разбира се, подобно сравнение твърде много опростява нещата, но основната идея идея винаги е еднаква. Хората трябва да потърсят помощта на специалист по ментално здраве, когато имат нужда от помощ, свързана с тяхното психическо и емоционално състояние.

Реалността е, че твърде много хора не вземат мерки и остават без адекватните медицински грижи, от които се нуждаят, а вместо това търсят други източници на информация и помощ, които смятат за полезни, но всъщност могат да им навредят. Много хора, които имат психични заболявания и не могат или дори не искат да потърсят помощ от специалист, а в крайна сметка се самолекуват.

Какво означава самолечение на психично заболяване?

При самолечението, страдащият избира да приеме нещо сам, а не по указание или предписание на лекар. Пример за това е, специалист по психично здраве предписва антидепресант на пациент, който е страда от тежко депресивно разстройство. Човек с психично страдание, който се лекува, избира да не си запише час за преглед при специалист, а вместо това се обръща към алкохола, например, защото смята, че може временно да облекчи симптомите му.

Защо хората с психични страдания се самолекуват?

Има много причини, поради които хората смятат, че ще предприемат самолечение на психично страдание, вместо да се обърнат към психолог, психиатър или друг специалист по психично здраве. 

Самолечение на психични страдания като стратегия за справяне

Много от причините, поради които хората се самолекуват, могат да бъдат сведени до използването им като стратегия за справяне със страданието. Независимо дали някой употребява вещества, за да се справи с травма, да преодолее скръбта, да управлява стреса, да се почувства по-добре или по някакви други причини, много от хората, които се самолекуват, го правят като метод за справяне с нещо в техните живот.

Самолечение на психични страдания от страх

Понякога хората се страхуват да получат помощта, за която знаят, че наистина може да им помогне. Изправянето пред трудни проблеми, свързани с психичното здраве, може да изглежда обезсърчително. Хората знаят, че подобни неща могат да бъдат болезнени за тях, така че вместо да потърсят помощ за психичното си състояние, те се обръщат към самолечение. От друга страна, самолечението при психично страдание може да бъде в резултат на страх от стигматизация, осъждане, отхвърляне и присмех от страна на най-близките или от кръга приятели на страдащия от психично заболяване. Притеснявайки се какво ще кажат или ще си помислят хората, които са важни за него, той страдащият обикновено крие състоянието си и търси алтернативни методи за справяне с него, вместо да потърси професионална помощ от специалист по психично здраве.

Самолечение на психични страдания поради липса на достъп до здравен специалист

Някои хора нямат достъп до психолог или психиатър, който може да им помогне за облекчение на психичното страдание. По тази причина, те търсят методи да си помогнат сами. Независимо дали живеят в на отдалечено място, където няма психолог или психиатър, не могат да стигнат до специалист, нямат възможност да посещават регулярно терапевтични сесии, или просто не могат да финансово да си позволят професионални медицински грижи, достъпът до лекар по психично здраве е огромна бариера за мнозина, които биха се възползвали от него.

Писхични страдания и злоупотреба с вещества

Съществува добре документирана връзка между психичните заболявания и злоупотребата с вещества. Според Американския институт за употреба на наркотици, голяма част от хората от тези, които имат разстройства, свързани с употребата на вещества, са диагностицирани също и с психични заболявания и обратно. Според институцията,  приблизително половината от хората с психични страдания продължават да се борят и с проблеми, свързани с употребата на вещества.

Как липсата на специалист по психично здраве води до самолечение на психични страдания?

Както споменахме по-рано, липсата на достъп до психолог, психиатър или друг медицински специалист по психично здраве бързо води до самолечение от страна на хората, с психични страдания. Поради тази причина е изключително важно общностите и центровете за рехабилитация на психични заболявания, като “Свети Рафаил”, както и специалистите по психично здраве да намерят нови начини за разширяване на достъпа до услуги по лечение и рехабилитация на психично и поведенческо здраве. 

Не само в България, но и в целия свят има много възможности за подобрение в тази област, но няколко стъпки могат да бъдат предприети, за да подобряване на достъпа до грижи за хора с психични страдания. Тези стъпки включват:

Усещане за доверие и професионализъм на при рехабилитация на психични страдания

Част от стигмата в областта на цялото здравеопазване в България, включително и когато става дума за психични заболявания, е недоверието в професионализма на лекарите и специалистите, както и вярването, че психичните страдания не могат да бъдат облекчени, съответно човекът никога не може да се върне към предишния си начин на живот. В добавка към това, страхът, че околните – близки и познати, ще разберат за наличието на такова заболяване от посещението на специалист по психично здраве, също често спира хората от това да вземат адекватни мерки и да се погрижат за здравето си.

Разбира се, стигмата няма как да бъде спряна за един ден, но вярата в професионализма на терапевтите, подходът на разбиране и приемане към страдащия, както и спазването на конфиденциалност и зачитане на границите на човека, трябва да залегнат в основите на всяка терапия и рехабилитация на психични страдания, независимо дали практикува самостоятелно или става дума за общност за терапия и рехабилитация на психични заболявания.

Индивидуална програма за рехабилитация на психични заболявания

Ангажираността на страдащия е критичен компонент за успеха на рехабилитацията на психични страдания. Когато хората имат повече яснота и грижата за психичното им здраве е индивидуална, съобразена с конкретните им нужди, е по-вероятно да се придържат към своята програма. А когато хората се придържат към предписаната им терапия и виждат, че лечението и рехабилитацията дават резултати, по-малко вероятно хората да прибегнат към самолечение.

Прозрачност на цените за рехабилитация на психични заболявания 

Част от стигмата, която съществува около психичните страдания, е, че много хора все още вярват, че е по-скъпо, отколкото е в действителност. Колкото повече информация могат да имат хората, толкова по-малко плашещо изглежда. Ако могат да планират и да се подготвят за разходите за получаване на рехабилитация на психичното си страдание, толкова по-вероятно е да потърсят помощ.

Колкото повече бариери могат да премахнат центровете за рехабилитация на психични страдания, толкова повече помощ могат да предоставят на хората и по този начин да имат възможност да подобрят качеството на живот на хората с психични страдания. Следвайки тази максима, фондация „Свети Рафаил“ работи непрестанно неуморно за подобряване на качеството и достъпността на услугите по рехабилитация и терапия на психични страдания, така че да предостави по-добри възможности на хората, които ни се доверяват.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Психотична депресия

Психотична депресия

Някои хора, които имат тежка депресия, могат да има и симптоми на психоза, като визуални халюцинации, чуване на гласове, усещане за вина, неверни вярвания и други. Депресията с психоза е известна като психотична депресия.

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Всеки човек се чувства потиснат понякога. Научете кога може да става дума за клинична депресия, какви са симптомите и кога да говорите с лекар

Диагностициране на психично заболяване

Диагностициране на психично заболяване

Процесът по диагностициране на психично заболяване може да бъде дълъг и сложен и да изисква търпение и постоянство. Научете как протича той

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции