Психиатърът е лекар, който може да диагностицира и лекува психични, емоционални и поведенчески състояния. Той може да предписва лекарства и други медицински процедури.
Какво е психиатър?
Психиатърът е лекар, който е експерт в областта на психиатрията – клон на медицината, фокусиран върху диагностиката, лечението и превенцията на психични, емоционални и поведенчески разстройства.
Психиатърът оценява както психическите, така и физическите аспекти на психичните заболявания. Той може да диагностицира и да назначи лечение за тези състояния.
Каква е разликата между психиатър и психолог?
Както казахме вече, психиатърът е лекар (доктор по медицински науки), който може да диагностицира и лекува психични заболявания, включително и да предписва лекарства, терапия и други медицински процедури.
Психологът може да има докторска степен, често по клинична психология, със задълбочено обучение в научните изследвания или клиничната практика, но не е необходимо да има диплома от медицински университет (т.е. да не е лекар), а само да има висше образование по специалността „Психология“ и да е притежава сертификат и да е преминал през специализация. Психолозите могат да лекуват психични заболявания с психотерапия (терапия с разговор), но психологът не може да предпише лекарства или медицинско наблюдение или лечение.
Психиатрите обикновено лекуват по-сложни психични заболявания здраве от психолозите, особено такива, които изискват лекарства или медицинско лечение.
За да дадем друга перспектива, психологията е наука за изследване на ума, емоциите и поведението; докато психиатрията е област на медицината, фокусирана върху диагностицирането и лечението на психични заболявания.
Каква е разликата между психиатър и псхотерапевт?
Ако има университетска диплома, терапевтът има магистърска степен в областта, свързана с психичното здраве, като психология, консултативна психология или семейна терапия. Терапевтът може и да няма университетска степен, а само да е преминал курс или сертификационна програма.
Психотерапевтите са квалифицирани да оценят психичното здраве на дадено лице и да използват терапевтични техники, като терапия с разговори. Към терапевтите се включват и лицензираните социални работници и лицензирани професионални клинични съветници. Както психологът, терапевтът също не може да предпише лекарства или медицинско лечение.
Каква е разликата между психиатър и невролог?
Неврологът е лекар с минимум докторска степен по медицина в областта на неврологията, който диагностицира, лекува и управлява физически заболявания на мозъка и нервната система (мозък, гръбначен мозък и нерви). Неврологът познава анатомията, функцията и заболяванията, които засягат вашите нерви и нервна система.
Въпреки че и невролозите, и психиатрите са лекари, които се занимават със заболявания, които засягат мозъка, неврологът е по-фокусиран върху физическите аспекти и симптомите на състоянието, а психиатърът обръща повече внимание на когнитивните и поведенчески симптоми на пациента. Невролозите могат да диагностицират и лекуват заболявания, които засягат нервите и гръбначен мозък, докато психиатърът не работи с такива състояния.
И двамата лекари могат да предписват лекарства и двамата лекари може да участват в лечението на определени заболявания, които засягат мозъка ви, дори в определени случаи могат да работят заедно в процеса по възстановяване на един същи пациент. Например, в някои случаи на депресия, появила се при пациенти, които страдат от болест на Паркинсон или които са изкарали инсулт.
Какво прави психиатърът?
Психиатърът оценява, диагностицира и лекува психични, емоционални и поведенчески разстройства. Като лекар, той може да назначава или извършва различни медицински и/или психологически тестове. Тези тестове, съчетани с разговор за симптомите, които изпитвате, както и медицинската и фамилната ви история, позволяват на психиатрите да диагностицират психични състояния и да назначават подходящо лечение, включително медикаментозно, при необходимост.
Психиатърът използва критерии от Диагностичен и статистически наръчник за психични разстройства, за да диагностицира специфични психични заболявания. Също така, той изготвя индивидуални планове за лечение, които могат да включват психотерапия (терапия с разговор), медикаменти и други медицински терапии.
Какви състояния лекува психиатърът?
Психиатрите могат да диагностицират и лекуват няколко състояния, включително:
- Психични разстройства, свързани с употребата на алкохол и психоактивни вещества.
- Болест на Алцхаймер.
- Тревожни разстройства.
- Психични разстройства с дефицит на вниманието / хиперактивност (ADHD).
- Психични разстройства от аутистичния спектър.
- Биполярно разстройство.
- Дисморфично разстройство на тялото.
- Депресия
- Дисоциативни разстройства.
- Хранителни разстройства.
- Хазартно разстройство.
- Полова дисфория.
- Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР).
- Паническо разстройство.
- Разстройства на личността.
- Посттравматично стресово разстройство (PTSD).
- Следродилна депресия.
- Шизоафективно разстройство и шизофрения.
- Нарушения на съня.
Какво лечение може да приложи психиатърът?
Психиатърът може да използва и предписва различни лечения, включително:
- Психотерапия (терапия с разговори).
- Медикаментозно лечение за психични заболявания.
- Други лечения, като електрическо конвулсивно лечение (ECT) или транскраниална магнитна стимулация (TMS).
Лечението на психичните заболявания е много индивидуално и уникално за всеки човек и често може да включва комбинация от терапии.
Психотерапия
Психотерапията, често наричана „терапия с разговори“ или накратко „терапия“, е лечение, което включва разговор с обучен професионалист по психично здраве, за да ви помогне да идентифицирате и преодолеете факторите, които засягат вашето психично здраве или може да задействат психичното ви състояние.
Целта на психотерapy е да елиминира или контролира дезактивиращите или обезпокоителни мисловни и поведенчески модели, за да можете да функционирате по-добре. Психотерапията може да бъде краткосрочна или дългосрочна в зависимост от вашите симптоми и състояние.
Има няколко различни вида психотерапия, включително:
- Когнитивно-поведенческа терапия (CBT).
- Междуличностна терапия (IPT).
- Когнитивна терапия, базирана на вниманието (MBCT).
- Диалектическа поведенческа терапия (ДБТ).
- Терапия за решаване на проблеми (PST)
- Психодинамична терапия на психични разстройства
- Медикаментозно лечение на психични заболявания
Психиатрите могат да предписват лекарства за лечение на психични разстройства. Тези лекарства действат, за да променят химическия баланс и комуникацията в мозъка ви, което може да сведе до минимум някои симптоми на определени психиатрични заболявания. Често, в комбинация с медикаментите, психиатърът предписва и психотерапия.
В зависимост от състоянието и поставената диагноза, медикаментите, предписани за психиатрични разстройства могат да включват следните групи лекарства:
- Антидепресанти.
- Антипсихотични лекарства.
- Хипнотици.
- Стабилизатори на настроението.
- Успокоителни и анксиолитици.
- Стимуланти.
- Кетамин.
- Други лекарства
Психиатърът понякога използва други лечебни терапии за определени психиатрични разстройства, като например:
- Електроконвулсивна терапия (ЕКТ).
- Транскраниална магнитна стимулация (TMS).
- Светлинна терапия за сезонна депресия (сезонно афективно разстройство).
Много по-рядко срещаните лечения на психиатрични разстройства включват:
- Стимулация на блуждаещия нерв (VNS).
- Дълбока мозъчна стимулация (DBS).
Кога трябва да посетя психиатър?
Определянето кога да посетите психиатър често изисква откровена самооценка на вашите симптоми и ежедневни преживявания. Не трябва да се опитвате сами да си поставяте диагноза за психично заболяване, но е добре осъзнато да наблюдавате себе си и да обръщате внимание на поведение, емоции и мисловни модели, които са нездравословни и разрушителни за ежедневието ви.
При психичните заболявания, състоянията невинаги са постоянни – понякога се случват на епизоди, които могат да са произволни или в определени ситуации. Но ако те влияят негативно на качеството ви на живот и ви карат да се чувствате некомфортно, това е ясен знак, че трябва да потърсите помощ.
Може да бъде трудно, дори непосилно да потърсите съдействие от психиатър при съмнение за психично разстройство, но е важно е да го направите, защото това ще подобри начина ви на живот. Не трябва да забравяте, че психичните заболявания са много чести и вие не сте сами, а вашето психическо здраве е също толкова важно, колкото и физическото, и трябва да се погрижите за себе си.
Вашият личен лекар може да ви насочи към психиатър, ако споделите симптомите си с него. Ако нямате желание за това, можете и сами да изберете психиатър и да отидете при него, за да поговорите, да ви постави диагноза и да състави план за лечение при пълна конфиденциалност и в защитена среда.
Ако имате някой от следните симптоми или преживявания, може да помислите да посетите психиатър или да уведомите вашия личен лекар:
- Неспособност да управлявате или контролирате емоциите си.
- Непрекъснати или чести епизоди на гняв или ярост.
- Прекомерни или ирационални страхове.
- Ангажиране с рисково поведение.
- Прекомерно безпокойство и/или тъга.
- Значителни промени в моделите на съня.
- Употреба на вещества.
- Хранителни разстройства.
- Намаляване на представянето в училище или работа.
- Отдръпване от социални ситуации.
- Мисли за самонараняване.
- Не забравяйте, че не е срамно да имате или да търсите помощ за психично състояние. Колкото по-рано потърсите помощ и лечение, толкова по-скоро ще се почувствате по-добре.
Какво да очаквам при среща с психиатър?
За да извлечете максимума от срещата си с вашия психиатър, е полезно да сте подготвени. Ето няколко неща, които ще ви е полезно да направите, преди да се видите с лекаря:
- Съставете списък с най-важните за вас въпроси, които искате да обсъдите с вашия психиатър и го носете със себе си.
- Запознайте го с фамилната медицинска история на семейството си – както физически, така и психически състояния и заболявания.
- Направете списък на всички лекарства и вещества, които приемате в момента, в това число, лекарства, които приемате, с и без рецепта; витамини, хранителни добавки и билкови продукти и нещата, които приемате за развлечение, включително цигари, алкохол, наркотици.
- Споделете му, ако сте забелязали промени във физическото ви състояние.
- Разкажете му, ако имате нови симптоми или промени в съществуващи или предишни симптоми. Обсъдете възможността за водене на дневник на вашите симптоми, така че да е по-лесно да следите как симптомите ви се променят или влияят на качеството ви на живот.
- Споделете с вашия психиатър как другите ви виждат, особено семейството, приятелите и колегите, които наистина ги е грижа за вас.
Обсъдете историята на физическото и психическото здраве на вашето семейство.
Споделете с вашия психиатър как другите ви виждат, особено семейството, приятелите и колегите, които наистина ги е грижа за вас.
Какви въпроси трябва да задам на своя психиатър?
Преди среща с вашия психиатър е добре да помислите за въпросите, които ви вълнуват. Това важи както за първия път, в който посещавате кабинета, така и за следващите. Препоръчително е да си запишете въпросите на лист и да го носите със себе си, за да не забравите нещо, което е важно за вас. По-долу ви предлагаме няколко примерни въпроси, но вие можете да попитате за всичко, което ви вълнува:
- Каква е диагнозата ми и как стигнахте до нея?
- Какъв опит имате в лечението на моето състояние?
- Какви са моите възможности за лечение?
- Кога мога да очаквам да се почувствам по-добре?
- Как ще разбера, че се чувствам по-добре?
- Какво трябва да направя, ако се почувствам по-зле?
- Към кого да се свържа при спешен случай, свързан с моето състояние?
- Какви са страничните ефекти на моето лекарство?
- Ще работите ли с другите лекари и терапевти, които посещавам?
Важно е да не забравяте, че вашият психиатър е ваш партньор – неговата цел е да се чувствате добре и да водите спокоен начин на живот. Той няма да ви съди или да споделя с трети страни информацията, която сте споделили с него, освен след изрично разрешение от ваша страна. Бъдете честни и открити с него и не му спестявайте детайли, за да може той да ви помогне по най-добрия начин.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране