Психиатърът е лекар, който може да диагностицира и лекува психични, емоционални и поведенчески състояния. Той може да предписва лекарства и други медицински процедури.
Какво е психиатър?
Психиатърът е лекар, който е експерт в областта на психиатрията – клон на медицината, фокусиран върху диагностиката, лечението и превенцията на психични, емоционални и поведенчески разстройства.
Психиатърът оценява както психическите, така и физическите аспекти на психичните заболявания. Той може да диагностицира и да назначи лечение за тези състояния.
Каква е разликата между психиатър и психолог?
Както казахме вече, психиатърът е лекар (доктор по медицински науки), който може да диагностицира и лекува психични заболявания, включително и да предписва лекарства, терапия и други медицински процедури.
Психологът може да има докторска степен, често по клинична психология, със задълбочено обучение в научните изследвания или клиничната практика, но е възможно и да няма диплома от университет (т.е. да не е лекар), а да е взел сертификат и да е преминал през специализация. Психолозите могат да лекуват психични заболявания с психотерапия (терапия с разговор), но психологът не може да предпише лекарства или медицинско наблюдение или лечение.
Психиатрите обикновено лекуват по-сложни психични заболявания здраве от психолозите, особено такива, които изискват лекарства или медицинско лечение.
За да дадем друга перспектива, психологията е наука за изследване на ума, емоциите и поведението; докато психиатрията е област на медицината, фокусирана върху диагностицирането и лечението на психични заболявания.
Каква е разликата между психиатър и псхотерапевт?
Ако има университетска диплома, терапевтът има магистърска степен в областта, свързана с психичното здраве, като психология, консултативна психология или семейна терапия. Също като психолога, терапевтът може и да няма университетска степен, а само да е преминал курс или сертификационна програма.
Психотерапевтите са квалифицирани да оценят психичното здраве на дадено лице и да използват терапевтични техники, като терапия с разговори. Към терапевтите се включват и лицензираните социални работници и лицензирани професионални клинични съветници. Както психологът, терапевтът също не може да предпише лекарства или медицинско лечение.
Каква е разликата между психиатър и невролог?
Неврологът е лекар с минимум докторска степен по медицина в областта на неврологията, който диагностицира, лекува и управлява физически заболявания на мозъка и нервната система (мозък, гръбначен мозък и нерви). Неврологът познава анатомията, функцията и заболяванията, които засягат вашите нерви и нервна система.
Въпреки че и невролозите, и психиатрите са лекари, които се занимават със заболявания, които засягат мозъка, неврологът е по-фокусиран върху физическите аспекти и симптомите на състоянието, а психиатърът обръща повече внимание на когнитивните и поведенчески симптоми на пациента. Невролозите могат да диагностицират и лекуват заболявания, които засягат нервите и гръбначен мозък, докато психиатърът не работи с такива състояния.
И двамата лекари могат да предписват лекарства и двамата лекари може да участват в лечението на определени заболявания, които засягат мозъка ви, дори в определени случаи могат да работят заедно в процеса по възстановяване на един същи пациент. Например, в някои случаи на депресия, появила се при пациенти, които страдат от болест на Паркинсон или които са изкарали инсулт.
Какво прави психиатърът?
Психиатърът оценява, диагностицира и лекува психични, емоционални и поведенчески разстройства. Като лекар, той може да назначава или извършва различни медицински и/или психологически тестове. Тези тестове, съчетани с разговор за симптомите, които изпитвате, както и медицинската и фамилната ви история, позволяват на психиатрите да диагностицират психични състояния и да назначават подходящо лечение, включително медикаментозно, при необходимост.
Психиатърът използва критерии от Диагностичен и статистически наръчник за психични разстройства, за да диагностицира специфични психични заболявания. Също така, той изготвя индивидуални планове за лечение, които могат да включват психотерапия (терапия с разговор), медикаменти и други медицински терапии.
Какви състояния лекува психиатърът?
Психиатрите могат да диагностицират и лекуват няколко състояния, включително:
- Психични разстройства, свързани с употребата на алкохол и психоактивни вещества.
- Болест на Алцхаймер.
- Тревожни разстройства.
- Психични разстройства с дефицит на вниманието / хиперактивност (ADHD).
- Психични разстройства от аутистичния спектър.
- Биполярно разстройство.
- Дисморфично разстройство на тялото.
- Депресия
- Дисоциативни разстройства.
- Хранителни разстройства.
- Хазартно разстройство.
- Полова дисфория.
- Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР).
- Паническо разстройство.
- Разстройства на личността.
- Посттравматично стресово разстройство (PTSD).
- Следродилна депресия.
- Шизоафективно разстройство и шизофрения.
- Нарушения на съня.
Какво лечение може да приложи психиатърът?
Психиатърът може да използва и предписва различни лечения, включително:
- Психотерапия (терапия с разговори).
- Медикаментозно лечение за психични заболявания.
- Други лечения, като електрическо конвулсивно лечение (ECT) или транскраниална магнитна стимулация (TMS).
Лечението на психичните заболявания е много индивидуално и уникално за всеки човек и често може да включва комбинация от терапии.
Психотерапия
Психотерапията, често наричана „терапия с разговори“ или накратко „терапия“, е лечение, което включва разговор с обучен професионалист по психично здраве, за да ви помогне да идентифицирате и преодолеете факторите, които засягат вашето психично здраве или може да задействат психичното ви състояние.
Целта на психотерapy е да елиминира или контролира дезактивиращите или обезпокоителни мисловни и поведенчески модели, за да можете да функционирате по-добре. Психотерапията може да бъде краткосрочна или дългосрочна в зависимост от вашите симптоми и състояние.
Има няколко различни вида психотерапия, включително:
- Когнитивно-поведенческа терапия (CBT).
- Междуличностна терапия (IPT).
- Когнитивна терапия, базирана на вниманието (MBCT).
- Диалектическа поведенческа терапия (ДБТ).
- Терапия за решаване на проблеми (PST)
- Психодинамична терапия на психични разстройства
- Медикаментозно лечение на психични заболявания
Психиатрите могат да предписват лекарства за лечение на психични разстройства. Тези лекарства действат, за да променят химическия баланс и комуникацията в мозъка ви, което може да сведе до минимум някои симптоми на определени психиатрични заболявания. Често, в комбинация с медикаментите, психиатърът предписва и психотерапия.
В зависимост от състоянието и поставената диагноза, медикаментите, предписани за психиатрични разстройства могат да включват следните групи лекарства:
- Антидепресанти.
- Антипсихотични лекарства.
- Хипнотици.
- Стабилизатори на настроението.
- Успокоителни и анксиолитици.
- Стимуланти.
- Кетамин.
- Други лекарства
Психиатърът понякога използва други лечебни терапии за определени психиатрични разстройства, като например:
- Електроконвулсивна терапия (ЕКТ).
- Транскраниална магнитна стимулация (TMS).
- Светлинна терапия за сезонна депресия (сезонно афективно разстройство).
Много по-рядко срещаните лечения на психиатрични разстройства включват:
- Стимулация на блуждаещия нерв (VNS).
- Дълбока мозъчна стимулация (DBS).
Кога трябва да посетя психиатър?
Определянето кога да посетите психиатър често изисква откровена самооценка на вашите симптоми и ежедневни преживявания. Не трябва да се опитвате сами да си поставяте диагноза за психично заболяване, но е добре осъзнато да наблюдавате себе си и да обръщате внимание на поведение, емоции и мисловни модели, които са нездравословни и разрушителни за ежедневието ви.
При психичните заболявания, състоянията невинаги са постоянни – понякога се случват на епизоди, които могат да са произволни или в определени ситуации. Но ако те влияят негативно на качеството ви на живот и ви карат да се чувствате некомфортно, това е ясен знак, че трябва да потърсите помощ.
Може да бъде трудно, дори непосилно да потърсите съдействие от психиатър при съмнение за психично разстройство, но е важно е да го направите, защото това ще подобри начина ви на живот. Не трябва да забравяте, че психичните заболявания са много чести и вие не сте сами, а вашето психическо здраве е също толкова важно, колкото и физическото, и трябва да се погрижите за себе си.
Вашият личен лекар може да ви насочи към психиатър, ако споделите симптомите си с него. Ако нямате желание за това, можете и сами да изберете психиатър и да отидете при него, за да поговорите, да ви постави диагноза и да състави план за лечение при пълна конфиденциалност и в защитена среда.
Ако имате някой от следните симптоми или преживявания, може да помислите да посетите психиатър или да уведомите вашия личен лекар:
- Неспособност да управлявате или контролирате емоциите си.
- Непрекъснати или чести епизоди на гняв или ярост.
- Прекомерни или ирационални страхове.
- Ангажиране с рисково поведение.
- Прекомерно безпокойство и/или тъга.
- Значителни промени в моделите на съня.
- Употреба на вещества.
- Хранителни разстройства.
- Намаляване на представянето в училище или работа.
- Отдръпване от социални ситуации.
- Мисли за самонараняване.
- Не забравяйте, че не е срамно да имате или да търсите помощ за психично състояние. Колкото по-рано потърсите помощ и лечение, толкова по-скоро ще се почувствате по-добре.
Какво да очаквам при среща с психиатър?
За да извлечете максимума от срещата си с вашия психиатър, е полезно да сте подготвени. Ето няколко неща, които ще ви е полезно да направите, преди да се видите с лекаря:
- Съставете списък с най-важните за вас въпроси, които искате да обсъдите с вашия психиатър и го носете със себе си.
- Запознайте го с фамилната медицинска история на семейството си – както физически, така и психически състояния и заболявания.
- Направете списък на всички лекарства и вещества, които приемате в момента, в това число, лекарства, които приемате, с и без рецепта; витамини, хранителни добавки и билкови продукти и нещата, които приемате за развлечение, включително цигари, алкохол, наркотици.
- Споделете му, ако сте забелязали промени във физическото ви състояние.
- Разкажете му, ако имате нови симптоми или промени в съществуващи или предишни симптоми. Обсъдете възможността за водене на дневник на вашите симптоми, така че да е по-лесно да следите как симптомите ви се променят или влияят на качеството ви на живот.
- Споделете с вашия психиатър как другите ви виждат, особено семейството, приятелите и колегите, които наистина ги е грижа за вас.
Обсъдете историята на физическото и психическото здраве на вашето семейство.
Споделете с вашия психиатър как другите ви виждат, особено семейството, приятелите и колегите, които наистина ги е грижа за вас.
Какви въпроси трябва да задам на своя психиатър?
Преди среща с вашия психиатър е добре да помислите за въпросите, които ви вълнуват. Това важи както за първия път, в който посещавате кабинета, така и за следващите. Препоръчително е да си запишете въпросите на лист и да го носите със себе си, за да не забравите нещо, което е важно за вас. По-долу ви предлагаме няколко примерни въпроси, но вие можете да попитате за всичко, което ви вълнува:
- Каква е диагнозата ми и как стигнахте до нея?
- Какъв опит имате в лечението на моето състояние?
- Какви са моите възможности за лечение?
- Кога мога да очаквам да се почувствам по-добре?
- Как ще разбера, че се чувствам по-добре?
- Какво трябва да направя, ако се почувствам по-зле?
- Към кого да се свържа при спешен случай, свързан с моето състояние?
- Какви са страничните ефекти на моето лекарство?
- Ще работите ли с другите лекари и терапевти, които посещавам?
Важно е да не забравяте, че вашият психиатър е ваш партньор – неговата цел е да се чувствате добре и да водите спокоен начин на живот. Той няма да ви съди или да споделя с трети страни информацията, която сте споделили с него, освен след изрично разрешение от ваша страна. Бъдете честни и открити с него и не му спестявайте детайли, за да може той да ви помогне по най-добрия начин.