Личностни разстройства

Нашата личност е съвкупност от мисли, чувства и поведение, което прави всеки от нас индивидите, които сме. Ние не винаги мислим, чувстваме и се държим по един и същи начин – това зависи от ситуацията, в която се намираме, хората с нас и много други взаимосвързани фактори.

Въпреки това, ако изпитвате значителни трудности в начина, по който се отнасяте към себе си и към другите и имате проблеми да се справяте всеки ден, може да страдате от някой от типовете личностни разстройства.
Личностни разстройства – признаци и симптоми
Диагнозата „личностно разстройство“ се поставя, когато са приложими всички от симптомите по-долу.

  • Начинът Ви на мислене и поведение Ви значителни проблеми в ежедневието (например, неспособност за доверие към другите, усещане за изоставеност, което причинява на Вас или на околните сериозна трудност в ежедневните взаимоотношения).
  • Срещате непреодолими проблеми в различни аспекти от живота си (например, трудно да създаване или запазване на приятелства, липса на контрол на чувствата и поведението си, невъзможност за разбирателство с хората); както и силна интензивност на Вашите емоции, което понякога ги прави плашещи и завладяващи.
  • Срещате проблеми от дълго време – моделът на поведение, характерен за личностни разстройства може да е започнал още от детсвтото или тийнейджърството и продължава да влияе на живота Ви като възрастен.
  • Проблемите Ви не се дължат на прием на психоактивни вещества, лекарства и/ли физическа травма или заболяване – понякога употребата на наркотици или лекарства причинява промени в поведението; по същият начин би могла да се отрази физическа травма, като удар в главата.

Как успях да живея с разстройство на личността… или две
[Това] не означава, че нещо не е наред с личността ми… това означава, че мисля, чувствам и се държа различно от повечето хора.

Личностни разстройства – означават ли те, че нещо не е наред с това кой съм?

Всеки човек има определени черти на характера и личността си, които могат да бъдат предизвикателни за самия човек или хората около него. Различното при хората с личностни разстрокства е интензивността на предизвикателствата, които срещат, както и възможността да се налага да потърсят допълнителна помощ за състоянието си. Наличието на едно или няколко личностни разстройства не прави човекът „счупен“ или неспособен да комуникира с останалите, просто мисли и преживява света по различен начин. Не е нито страшно, нито срамно да потърсите помощ, за да се справите с мислите и емоциите си по безопасен и подкрепящ начин.

Научете повече за личностните разстройства от материалите по темата:

Как да помогнете на себе си или на близък с разстройство на личността

Как да помогнете на себе си или на близък с разстройство на личността

За хората с разстройство на личността всеки ден може да бъде борба, както и да има моменти, когато всичко изглежда твърде трудно за постигане. Има стратегии за справяне, които могат да помогнат. По-долу ви даваме идеи какво можете да направите, за да си помогнете...

повече информация

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Депресия и тъга - кога да потърсите лекар?

Депресия и тъга: Кога да посетите лекар

Не винаги, когато тъгата и лошото настроение означават депресия. Вижте кои симптоми показват, че е време да потърсите лекар.

Психотична депресия

Психотична депресия

Някои хора, които имат тежка депресия, могат да има и симптоми на психоза, като визуални халюцинации, чуване на гласове, усещане за вина, неверни вярвания и други. Депресията с психоза е известна като психотична депресия.

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Всеки човек се чувства потиснат понякога. Научете кога може да става дума за клинична депресия, какви са симптомите и кога да говорите с лекар

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции