Диагностициране на психично заболяване

Диагностициране на психично заболяване

Диагностициране на психичното заболяване обикновено се прави от психиатър. Дори да смятате, че ваш близък има проблем с психичното здраве и не е потърсил медицинска помощ, не диагностицирайте сами проблема. По-добре е да го насочите към специалист, който да му помогне.

Точното диагностициране на психично заболяване може да бъде трудно, тъй като няма окончателни физически тестове. Диагнозата обикновено се поставя чрез обсъждане на симптомите и въз основа на медицинската история на пациента. Близки до човека хора – семейство, близки приятели и т.н. могат да бъдат помолени да предоставят допълнителна информация и наблюдения, но тази стъпка не винаги е задължителна. След поставяне на диагноза, болният може да потърси второ мнение, в случай, че не е съгласен с първоначалната си диагноза или терапевтичния план за лечение и рехабилитация на психичното му разстройство.

При установено психично разстройство или по време на диагностициране на психично заболяване, лекарят е важна точка за контакт. Той може да даде насоки на близките как да се грижат за пациента, да създаде терапевтичен план за човека и това би могло да е жизненоважна ранна стъпка за възстановяването на болния.

Какво е диагностициране на психично заболяване?

Процесът по диагностициране на психично заболяване е сложен и обикновено включва множество стъпки и етапи. Тук са основните етапи на диагностичния процес:

Първоначално консултиране

Първоначалното консултиране включва оценка на симптомите и събиране на информация за историята на заболяването. Оценката на симптомите е интервю, което се провежда от личния лекар или психиатър, с цел да научат симптомите на лицето. Може да включва въпроси относно настроението, поведението, мислите, сънищата и общото функциониране на пациента. Историята на заболяването включва събиране на информация за медицинската и психиатричната история на пациента, както и за семейството му. По този начин се идентифицират потенциални наследствени фактори.

Клинично интервю

Клиничното интервю се състои в попълване на стандартни въпросници и сравняването на отговорите с диагностични критерии. Има различни видове стандартизирани въпросници със скали за оценка на психичното здраве. Те помагат за идентифициране на симптомите и тяхната тежест. След попълване на въпросниците, лекарят сравнява симптомите с критериите, посочени в диагностичните ръководства, като DSM-5 (Диагностичен и статистически наръчник на психичните разстройства) или ICD-10/ICD-11 (Международна класификация на болестите).

Физическо изследване при диагностициране на психично заболяване

В някои случаи е необходимо физическо изследване или лабораторни изследвания, за да се изключат заболявания, които могат да протичат с психични симптоми. Такива заболявания могат да бъдат различни хормонални нарушения или неврологични състояния.

Психологическа оценка

Психологическата оценка може да използва различни психологически тестове и инструменти за оценка на състоянието на лицето, за да се оценят когнитивните функции, личностните характеристики и психичните състояния. В някои случаи може да се проведат сесии с психолог или психотерапевт, за да се анализира дълбочината на симптомите и тяхното влияние върху живота на пациента.

Диференциална диагноза

При диагностициране на психично заболяване трябва да бъдат изключени други състояния, които могат да предизвикат симптомите. Лекарят трябва да изключи други възможни причини, включително и други психични разстройства, както и физически заболявания или медицински състояния, които могат да причинят подобни симптоми.

Събиране на информация от близките

В някои случаи лекарят може да потърси отзиви от семейството и приятелите на пациента. Тази информация може да бъде полезна за разширяване на разбирането за симптомите и поведението на пациента по време на диагностициране на психично заболяване.

Създаване на план за лечение

След като бъде поставена диагноза в процеса на диагностициране на психично заболяване, се разработва план за лечение. Той може да включва терапия, прием на медикаменти или комбинация от двете. Лечението е съобразено с конкретните нужди и състояние на пациента.

Поставената диагнозата и предвиденият план за лечение могат да се преразглеждат и адаптират от лекаря, в зависимост от напредъка на пациента и въздействието на лечението.

Какво да направим, ако смятаме, че диагнозата е грешна?

След диагностициране на психично заболяване, може да имате съмнения в диагнозата. Ако това е така, има няколко неща, които можете да направите, за да сте сигурни, че предписаното лечение е подходящо.

Потърсете второ мнение

При съмнения в диагнозата, можете да се консултирате с друг специалист за диагностициране на психично заболяване. Различни специалисти могат да предоставят нова перспектива или да потвърдят или опровергаят първоначалната диагноза. Добре е да изберете квалифициран специалист, на когото имате доерие. Уверете се, че има опит в диагностицирането и лечението на конкретното психично състояние, което ви притеснява.

Прегледайте диагнозата и лечението

Обсъдете с текущия си лекар или с новия специалист дали симптомите, които сте изпитвали или все още изпитвате, отговарят на диагностичните критерии в стандартните ръководства (DSM-5, ICD-10/ICD-11) за диагностициране на психично заболяване. Анализирайте плана за лечение с лекаря, който сте избрали за диагностициране на психично заболяване. Обсъдете с него целите на лечението и дали предложените медикаменти или терапия са подходящи за вашето състояние.

Изследвайте алтернативни причини

Уверете се, че всички физически и медицински състояния, които могат да имитират психични симптоми, са изключени или взети под внимание. Проверете дали симптомите не са резултат от вторично заболяване или състояние, което може да изисква различен подход.

Обсъдете историята и симптомите

Важно е симптомите, които сте изпитвали да са документирани, заедно с потенциални провокатори. Добре е да опишете подробно какви симптоми сте изпитвали, каква е тяхната продължителност и сила, както и периодите, в които сте ги изпитвали. Опитайте се да направите списък и на събития, които може да са ги провокирали, като промени в живота ви, стресови ситуации, важни събития и други. Вземете под внимание и различни медицински състояния, които може да сте имали – заболявания, различни видове физическа болка и дори месечен цикъл, при жените. Споделете тази информация, както и всякакви предишни диагнози или лечения с лекаря, който сте избрали за диагностициране на психично заболяване.

Поискайте подкрепа от близките си хора

Обсъдете съмненията си с членове на семейството или приятели, на които вярвате. Те могат да могат да предоставят допълнителна перспектива и подкрепа. В някои случаи близките могат да помогнат и в комуникацията със медицинските специалистите и в събирането на информация за диагнозата.

Образовайте се относно психичното здраве

Потърсете информация за симптомите и различните видове лечения на психични заболявания. По този начин ще научите повече за определени психични състояния, а и може да откриете симптоми, които сте пренебрегнали по-рано. Не забравяйте обаче, че диагностициране на психично заболяване се прави единствено от лекар. Не използвайте информацията, налична онлайн или получена по друг начин, като основание за диагноза. Можете да обсъждате с лекаря какво мислите, както и ако сте открили нови симптоми. Лекарят ще ги вземе предвид и може да преразгледа диагнозата и лечението ви, ако сметне за необходимо.

Бъдете търпеливи и отворени

Понякога правилната диагноза може да изисква време и многократни консултации. Може да е необходимо да опитате различни видове лечение или подходи, за да намерите най-подходящия за вас. Важното е да бъдете активни в процеса на диагностициране на психично заболяване, както и при лечението му. Търсете най-добрите възможности за здравето си и ако имате съмнения, не се колебайте да потърсите допълнителни консултации и информация.

Процесът на диагностициране на психично заболяване е индивидуален и може да варира, в зависимост от индивидуалния случай и от специалистите, които са ангажирани. Важно е пациентите и техните близки да работят съвместно с медицинските специалисти, за да получат най-доброто възможно обслужване, подкрепа и терапия.

Поверителност при и след диагностициране на психично заболяване

В някои случаи близките и хората, които се грижат за човек с психично разстройство, не могат да получат никаква информация от специалистите по психично здраве, които лекуват техния близък, или най-малкото е трудно да получат такава. Това може да бъде разочароващо, защото често това са хората, които имат най-пълната картина на състоянието на човека. Въпреки това, специалистите по психично здраве са законово задължени да защитават поверителността на своите пациенти, така че те може да нямат разрешение, а не да не желаят да говорят за необходимите грижи, които трябва да бъдат полагани за лицето.

Ако това е проблем за вас, можете да помолите близкия си, страдащ от психично заболяване, за съгласие да обсъждате болестта и конкретните му нужди от грижа и подкрепа с лекуващите ги здравни специалисти. Ако лицето не желае да ви предостави такова съгласие, това е неговото право – той има право на поверителност. В случай, че такова съгласие е предоставено, то трябва да бъде ясно посочено във всички терапевтични планове и/или документация, свързана с полагането на грижи за човека. Всички промени в това съгласие трябва да бъдат ясно отбелязвани в съответните документи.

Специалистите по психично здравеопазване може да не могат да споделят определени лични подробности за психичното здраве на човека, за когото се грижите, но това не означава, че те не трябва да слушат вашата гледна точка.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Грижа за човек с психично разстройство

Грижа за човек с психично разстройство

Полагането на грижа за човек с психично разстройство може да бъде предизвикателство. Вижте няколко насоки как можете да се справите с него.

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Защитеното жилище по швейцарско-италиански модел е ориентиран към създаването на подкрепяща и стимулираща среда, която подпомага социалната и професионална интеграция на потребителите и насърчава тяхната независимост и качество на живот

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни

Защитено жилище и дневен център

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни помагат за управление на ежедневието, социализация и контрол над симптомите в подкрепяща и структурирана среда

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции