Постоянното чувство на безнадеждност и отчаяние е признак, че може да имате тежка депресия, известна още като клинична депресия или голямо депресивно разстройство. Тежката депресия може да зависи от генетичния фактор и да се предаде в семейството, но засяга и хора без фамилна анамнеза за заболяването. При някои хора голямо депресивно разстройство се проявява само веднъж в живота, докато при други може да са няколко пъти. При клинична депресия болният може да изпитва трудности с ежедневните си дейности, като работа, учене, сън, хранене, както и да загуби интерес към срещи с приятели и различни дейности, на които преди се е наслаждавал.
Какво е тежка или клинична депресия?
Всеки човек поняко се чувства тъжен или потиснат. Може да става дума за клинична депресия, когато симптомите са налични всеки ден за период от поне 2 седмици. Страдащият може да изпитва потиснатото настроение през по-голямата част от деня, в някои случаи е по-изразено сутрин, както и загуба на интерес към нормалните дейности и взаимоотношения. Допълнително, според ръководството, използвано за диагностициране на психични заболявания, може да имате и други симптоми на клинична депресия. Тези могат да включват:
- Умора или загуба на енергия почти всеки ден;
- Чувство за безполезност или вина почти всеки ден;
- Нарушена концентрация и нерешителност;
- Безсъние или хиперсомния (прекомерно спане) почти всеки ден;
- Значително намален интерес или удоволствие от почти всички дейности почти всеки ден (наречен анхедония);
- Безпокойство или усещане за забавяне;
- Повтарящи се мисли за смърт или самоубийство;
- Значителна загуба или наддаване на тегло (промяна с повече от 5% от телесното тегло за един месец).
Кой е изложен на риск от голямо депресивно разстройство?
Като цяло, има вероятност между 20% и 25% от възрастните да изпитат епизод на клинична депресия в даден момент от живота си. Тежката депресия може да засяга по-възрастни хора, тийнейджъри и деца, но често остава недиагностицирана и нелекувана при тези възрастови граници.
Изложени ли са жените на по-висок риск от тежка депресия?
Почти два пъти повече жени, отколкото мъже, имат тежка или клинична депресия. Хормонални промени по време на пубертета, менструация, бременност, спонтанен аборт и менопауза, могат да увеличат риска от голямо депресивно разстройство при жените.
Други фактори, които повишават риска от клинична депресия при жени, които са биологично уязвими към нея, включват повишен стрес у дома или на работното място, балансиране на семейния живот с кариера и грижа за възрастен родител или друг член на семейството. Отглеждането на дете често увеличава риска.
Какви са признаците на клинична депресия при мъжете?
Депресията при мъжете е значително по-рядко докладвана. Мъжете, които страдат от клинична депресия, са по-малко склонни да търсят помощ или дори да говорят за душевното си състояние.
Признаците на депресия при мъжете може да включват раздразнителност, гняв или злоупотреба с наркотици и алкохол. Злоупотребата с вещества може да бъде и причина за депресия, а не резултат от нея. Потискането на негативните чувства може да доведе до агресивно поведение, насочено както навътре, така и навън. Това може също да доведе до увеличаване на заболяванията, самоубийствата и убийствата.
Какво предизвиква голямо депресивно разстройство?
Някои често срещаните отключващи механизми или причини за голяма депресия включват:
- Загуба на любим човек, поради смърт, развод или раздяла;
- Социална изолация или чувство на лишение;
- Големи промени в живота – преместване, дипломиране, смяна на работата, пенсиониране;
- Лични конфликти във взаимоотношенията със семейството, партньора или с висшестоящ;
- Физическо, сексуално или емоционално насилие.
Как се диагностицира тежка депресия?
Диагнозата клинична депресия се извършва от медицинско лице – личният ви лекар или психиатър. Тя се поставя след задълбочена медицинска оценка. Лекарят ще се поинтересува от личната и семейна ви психиатрична история и ще ви зададе въпроси, които проверяват симптомите на тежка депресия.
Няма физически лабораторни тестове, които могат да се използват за диагностициране на голямо депресивно разстройство. Въпреки това, лекарят може да назначи изследвания, с които да изключи други медицински проблеми със симптоми, подобни на тези на депресия. Например, хипотиреоидизмът може да причини подобни на депресията симптоми. Това важи и за злоупотребата с алкохол или наркотици, някои лекарства, дори инсулт.
Как се лекува голяма депресия?
Клиничната депресия е сериозно, но лечимо заболяване. В зависимост от тежестта на симптомите, вашият личен лекар или психиатър може да препоръча лечение с антидепресант. Също така могат да предложат психотерапия или разговорна терапия, която поставя фокуса върху емоционалното ви състояние.
Понякога към антидепресанта се добавят други лекарства, за да се повиши неговата ефективност. Някои лекарства действат различно на различните хора. Може да се наложи лекарят ви да опита различни лекарства в различни дози, за да определи кое лекарство работи най-добре за вас.
Има и други начини за лечение на клинична депресия. Вашият лекар ще вземе решение кои от тях да приложи, в зависимост от индивидуалния ви случай и общото ви здравословното състояние.
Може ли тежката депресия да бъде предотвратена?
След като сте имали епизод на клинична депресия, вие сте изложени на висок риск от това да последва друг. Най-добрият начин да предотвратите нов епизод на тежка депресия е да сте запознати с нещата, които предизвикват голямо депресивно разстроойство. Важно е да следвате стриктно предписанията на лекаря си, дори да се чувствате по-добре. По този начин можете да избегнете рецидив. Полезно ще е да знаете какви са симптомите на тежка депресия. В случай, че изпитвате някой от тях, е важно да говорите с вашия лекар навреме.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране