Грижа за човек с психично разстройство

Грижа за човек с психично разстройство

Полагането на грижи за друг човек може да е предизвикателство, но когато става дума за грижа за човек с психично разстройство, има и допълнителни специфики, които трябва да имате предвид. Психичните разстройства се различават значително по тежест и причини и е добре да сте запознати със спецификите на съответното заболяване, за да можете да помогнете на близкия си човек.

Леките форми на психични страдания са често срещани и в такива случаи грижата за човек с психично разстройство трябва да включва търпение, разбиране и подкрепа. При по-тежките психични заболявания, като тежка клинична депресия например, полагането на грижа за човек с психично разстройство може да включва повече предизвикателства.

При грижа за човек с психично разстройство, основното е да проявите разбиране, да общувате с него и да му помогнете да се справи с предизвикателствата, които среща. Важна част от тази грижа е и съпътсващата професионална помощ. Това включва посещения при лекуващия психиатър, прием на лекарства и рехабилитация.

Грижа за човек с психично разстройство: комуникация

Комуникацията с хора с психични разстройства може да бъде трудна и дори невъзможна на моменти. Някои болни нямат мотивация да общуват, други се притесняват и се чувстват неуверени да кажат това, което изпитват или ги притеснява. Някои хора с психично разстройство страдат от халюцинации, които могат да повлияят на това как, кога и с кого общуват.

Предразположете психично болния да общува с вас

Често хората с психични разстройства се чувстват дистанцирани от останалите хора, включително семейството, приятелите и съседите си. Затова трябва да покажете на вашия близък, че има с кого да поговори.

Помощта при грижа за човек с психично разстройство включва осигуряване на подходящи условия за комуникация. Насърчете болния да общува с вас, като му осигурите достатъчно лично пространство и време, за да може да подреди мислите си. Не го притискайте или карайте на сила, ако не желае да говори. При грижа за човек с психично разстройство трябва да помогнете на болния да се успокои, да се почувства комфортно и да знае, че това, което каже, няма да бъде осъждано или критикувано.

Бъдете фокусирани по време на комуникацията

За да помогнете на човека, за когото се грижите, дайте му достатъчно време, за да подреди мислите си и да се успокоои. Уверете го, че приемате него и заболяването му и сте на разположение. Когато човекът е готов, отделете му достатъчно внимание, за да ви каже всичко, което иска да сподели. Оставете болния да се изрази, без да го прекъсвате. Въздържайте се от споделяне на вашето мнение или предлагане на ваше решение, ако не ви е помолил за това. Насърчавайте го по време на разговора и го успокоявайте, ако се разстрои или изглежда се бори с емоциите си.

Грижа за човек с психично разстройство: разбиране, приемане и емпатия

Обикновено, когато се грижите за човек с психично заболяване, вие го познавате преди да се проявят симптомите. Важно е да запомните, че човекът пред вас преминава през психично страдание. Имайте предвид, че неговата личност може да е по-различна от това, което е бил преди. Понякога човекът осъзнава това и то може да бъде допълнителна бариера за социализация.

Покажете на близкия си, че приемате него и заболяването му

По тази причина е важно е човекът с психично страдание да знае, че приемате него, както и заболяването му. Не разчитайте, че той е наясно с това. Кажете му, че нито той, нито наличието на заболяването му, ви кара да се изпитвате негативни емоции. Покажете го и с действията си. Предразположете човека да се почувства спокоен и уверен във ваше присъствие, така че да може да ви има доверие.

Как да се справите с притеснение?

Ако изпитвате страх, притеснение, не знаете как се държите или какво да кажете, когато комуникирате с близкия си, потърсете повече информация за спецификите на заболяването му. Повечето хора с психични заболявания не са опасни за другите, но все пак се притеснявате, поговорете с лекуващия му лекар за съвет или насока. Можете да се обърнете и към психолог, който да ви помогне да се справите с емоциите си. Бъдете открити споделете с близкия си как се чувствате. По този начин ще подпомогнете честната комуникация, а и той може да ви каже какви са неговите нужди.

Кога близкият ми ще стане отново човекът, който беше

Промяната в поведението и държанието на психично болните може да е временна, може и да продължи по-дълго, а може човекът да се промени напълно и никога да не се върне към личността, която е бил. Понякога това е за добро, особено в случаите, когато болният е страдал от халюцинации и/ли параноидни състояния. В много случаи психичните заболявания оказват влияние на личностно ниво, още преди да се прояват сериозни симптоми. След овладяването им с подходящо лечение и рехабилитация, се показва истинската същност на човека. В някои случаи самият болен взима решение да промени характера си, навиците си и начина си на живот.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Диагностициране на психично заболяване

Диагностициране на психично заболяване

Процесът по диагностициране на психично заболяване може да бъде дълъг и сложен и да изисква търпение и постоянство. Научете как протича той

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Защитеното жилище по швейцарско-италиански модел е ориентиран към създаването на подкрепяща и стимулираща среда, която подпомага социалната и професионална интеграция на потребителите и насърчава тяхната независимост и качество на живот

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни

Защитено жилище и дневен център

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни помагат за управление на ежедневието, социализация и контрол над симптомите в подкрепяща и структурирана среда

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции