Диагностициране на депресия
Засега няма създаден лабораторен тест за депресия. За поставяне на точна диагноза, лекарите разчитат на описанието на симптомите от пациента. Ще бъдете попитани за Вашата фамилна анамнеза, медицинска история и употреба на лекарства, тъй като те могат да допринесат за поява на симптоми на депресия. Обсъждането на Вашите настроения, поведение и ежедневни дейности може да помогне за разкриване на тежестта и вида на депресията. Това е изключително важна стъпка при определянето на най-ефективното лечение.
Терапия на депресия
Има различни терапевтични подходи за лечение на депресия. Единствено Вашият лекуващ лекар може да назначи или промени избрания метод, затова недейте да прилагате самолечение и се придържайте към назначеното лечение или се консултирайте с него, в случай, че искате да опитате нещо ново или имате някакви притеснения.
Терапия на депресия с разговори
Проучванията показват, че различните видове терапия на депресия с разговори могат да помогнат за лека до умерена депресия. Когнитивно-поведенческата терапия има за цел да промени мислите и поведението, които допринасят за депресията. Междуличностната терапия идентифицира как Вашите взаимоотношения влияят на настроението Ви. Психодинамичната психотерапия помага на хората да разберат как тяхното поведение и настроение се влияят от нерешени проблеми и несъзнателни чувства. При пациенти няколко месеца терапия са всичко, от което се нуждаят, докато при други терапия на депресия може да продължи дългосрочно.
Лекарства за терапия на депресия
Най-често медикаментозната терапия на депресия включва приемане на антидепресанти. Те влияят на нивата на мозъчни химикали, като серотонин и норепинефрин, като има различни възможности за конкретен медикамент. След като са изписани от Вашия лекар и започнете да ги приемане, дайте им няколко седмици употреба, докато подействат. Доброто проследяване с Вашия лекар е важно, за да се оцени ефективността на терапията на депресия и конкретния медикамент и при необходимост, да се коригира дозата или самото лекарство. Ако първото изпробвано не помогне, има голям шанс друго да успее. Комбинацията на медикаментозна терапия на депресия с такава, включваща разговори, в повечето случаи е доста ефективна.
Физически упражнения за терапия на депресия депресия
Изследванията показват, че физическите упражнения и спортът са мощно оръжие срещу лека до умерена депресия. Физическата активност освобождава ендорфини, които могат да помогнат за повишаване на настроението. Редовните упражнения също са свързани с по-високо самочувствие, по-добър сън, по-малко стрес и повече енергия. Всякакъв вид умерена активност, от плуване до домакинска работа, може да помогне. Изберете това, което Ви харесва, и го практикувайте за 20 до 30 минути, четири или пет пъти седмично.
Светлинна терапия (фототерапия)
Светлинната терапия на депресия дава обещаващи резултати като ефективно лечение не само за сезонни афективни разстройства, но и за някои други видове депресия.
Фототерапия на депресия се прилага чрез използване на специално проектирана светлинна кутия, която осигурява или ярка, или слаба светлина. Засегнатият от депресия трябва да стои или седи пред нея за определено време всеки ден. Светлинната терапия на депресия може да се използва в комбинация и с други начина за лечение.
Препоръчваме Ви да се консултирате с Вашия лекар за прилагането на тази терапия за депресия – той може да Ви даде индивидуални насоки или препоръки дали и как да я приложите.
Жълт кантарион при депресия
Жълтият кантарион е билка, чието прилагане при терапия на депресия е обект на множество дебати. Някои проучвания показват, че може да се използва ефективно при лека депресия, но две големи изследвания показват, че умерено тежката клинична депресия не се повлиява от тази билка.
Ако все пак сте решили за опитате терапия на депресия с жълт кантарион, задължително се консултирате с Вашия лекар – жълтият кантарион може да взаимодейства негативно с други лекарства, които може да приемате за медицински състояния или контрол на раждаемостта.
Домашни любимци при терапия на депресия
Няма как да заместите медикаментозна или психотерапия на депресия с игриво кученце, занимателен папагал или друго домашно животно. Изследвателите обаче доказват, че грижа за домашен любимец могат да облекчат симптомите на лека до умерена депресия при много хора. Животинките осигуряват безусловна любов, помагат срещу самота и дават на пациентите усещане за цел. Като допълнение, проучванията показват, че собствениците на домашни любимци имат по-малко проблеми със съня и по-добро основно здравословно състояние.
Ролята на социална подкрепа при депресия
Тъй като самотата върви ръка за ръка с депресията, развитието на мрежа за социална подкрепа може да бъде важна част от лечението. Това може да включва присъединяване към група за поддръжка, намиране на общност за онлайн подкрепа или полагане на усилия да се виждате по-често с приятелите и семейството си. Дори присъединяването към книжен клуб или ходене на фитнес може да Ви помогне да за редовната комуникация с други хора.
Стимулация на блуждаещия нерв
Стимулирането на блуждаещия нерв може да помогне на пациенти с резистентна депресия, която не се подобрява от психотерапия или медикаментозно лечение. Тази терапия на депресия работи като пейсмейкър за мозъка. Устройството се имплантира хирургически в мозъка и изпраща електрически импулси към него през блуждаещия нерв на шията. Смята се, че тези импулси облекчават депресията, като засягат областите на настроението на мозъка.
Електроконвулсивна терапия
Друг вариант за пациенти с резистентна към лечение или тежка меланхолична депресия е електроконвулсивната терапия. Това лечение използва електрически заряди за създаване на контролиран припадък, като пациентите не са в съзнание по време на процедурата. Тази терапия на депресия е помогнала на 80% до 90% от пациентите, които са я опитали, като дава нова надежда на страдащите от резистентна депресия.
Транскраниална магнитна стимулация
По-нова опция за хора с упорита депресия е повтарящата се транскраниална магнитна стимулация. По време на тази терапия на депресия се насочват електромагнитни импулси към черепа. Те стимулират генерирането на малко количество електрически ток в частта от мозъка, свързана с депресията. Транскраниалната магнитна стимулация не причинява гърчове и изглежда има малко странични ефекти, но този метод за лечение на депресия все още не е изследван напълно.
Добра перспектива за успешна терапия на депресия
В най-тежките моменти на клинична депресия може да се чувствате безпомощни и да изгубите надежда. Не трябва да забравяте обаче, че това състояние е лечимо. Повече от 80% от хората се подобряват с лекарства, терапия с разговори или комбинация от двете. Дори когато тези терапии не помогнат, има и алтернативни или авангардни начини за терапия на депресия, които да Ви помогнат отново да имате контрол над живота и настроението си.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране