Видове психични заболявания: тревожно разстройство

Тревожно разстройство

Чувството на тревожност е естествено, когато сте в стресова ситуация, като явяване на изпит или говорене пред публика. Това е част от ежедневието. Но когато имате изпитвате постоянно тревожност или имате чести пристъпи на безпокойство и това Ви пречи в ежедневието, може да става дума за определен тип тревожно разстройство.

Тревожните разстройства са доста често срещан тип психически заболявания – един от всеки десет човека го изпитва в определен момент. Те обикновено се характеризират със усещане за голямо напрежение за продължителни интервали от време. Често се включват страх от панически атаки, както и действителното възникване на паник атаки.

В случай, че имате тревожно разстройство, трябва да помните, че с правилно лечение и рехабилитация, животът Ви може да стане много по-добър.

Видове тревожни разстройства

Има много различни видове тревожни разстройства. По-долу ще опишем част от по-често срещните.

Общо тревожно разстройство (познато и като GAD)

Общото тревожно разстройство се характеризира с постоянна или честа силно изразена, дори прекомерна тревога, която обаче няма конкретна насоченост или повод.

Обсесивно компулсивно разстройство (познато като OCD)

Това тревожно разстройство се отличава с извършване на повтарящи се действия, които обикновено правите, без да се замисляте или дори без Ваше желание, като прекомерно често миене на ръцете, проверка на ключалките на вратите и други. Обсесивно компулсивното разстройство може да включва и повтарящи се натрапчиви и нежелани мисли като страх от заболяване или страх да не Ви навредят или Вие да навредите на себе си или на другите.

Паническо разстройство

Това тревожно разстройство включва наличието на чести панически атаки. В някои случаи паническото разстройство се основа по-скоро на страха от паническа атака, което обаче като резултат може да отключи получаването на пристъпи и паник атаки.

Социално тревожно разстройство

Социалното тревожно разстройство е силно изразен страх от среща с хора, който достига до степен, в която да се избягват всякакви ситуации, които включват социална интеракция.

Фобия

Фобията е тревожно разстройство, което представлява ирационален страх от предмет, животно, човек, ситуация и други. Често срещана фобия е агорафобията, която е страх от получаване на паническа атака в среда, в която не се чувствате в безопасност.

Посттравматично стресово разстройство (понякога наричано PTSD)

Посттравматичното стресово разстройство представлява периоди на екстремна тревожност, в следствие на сериозно стресово събитие.

Причини за възникване на тревожно разстройство

Причините за тревожните разстройства не са напълно известни, но се смята, че силен стрес или травма могат да бъдат отключващи фактори. Някои типове личности са изложени на по-голям риск от тревожно разстройство.

Симптоми на тревожно разстройство

Симптомите на тревожно разстройство могат да варират и да се проявяват по различен начин при различните хора. Обикновено обаче, заедно с повишените нива на безпокойство, се включват и физически симптоми като изпотяване, треперене, ускорен пулс, замаяност и гадене. Най-честият психологически симптом е прекомерното притеснение, особено за неща, които не е вероятно да се случат.

Лечение на тревожно разстройство

Лечението на различните видове тревожни разстройства понякога включва медикаментозно лечение, но това не е задължително и зависи от индивидуалния случай и степента на развитие на заболяването. Обичайно, болните се подлагат на серия психологични терапии и рехабилитация. При тревожни разстройства се препоръчва спокойствие, избягване на стресови ситуации, правене на физически упражнения, медитация и други техники за релаксация.

Рехабилитация на тревожни разстройства

След проведена терапия и овладяване на силните пристъпи на безпокойство, хората, страдащи от тревожно разстройство, могат да намерят помощ и подкрепа от фондация “Свети Рафаил”. Ние предлагаме две възможности за рехабилитация на тревожни разстройства’:

  • настаняване в защитеното жилище, в самостоятелна или двойна стая сред природата, в непосредствена близост до Панчаревското езеро – настаняването Ви предлага 24 часова грижа и подкрепа, с възможност за практикуване на хоби, спорт и с провеждане на терапевтични сесии, а обстановката е комфортна и уютна, предразполагаща към спокойствие и релаксация.
  • провеждане на терапия и рехабилитация според индивидуален план, на принципа на дневен стационар – сесиите се провеждат в дневен център към защитено жилище за настаняване на хора с психични заболявания “Свети Рафаил”.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Диагностициране на психично заболяване

Диагностициране на психично заболяване

Процесът по диагностициране на психично заболяване може да бъде дълъг и сложен и да изисква търпение и постоянство. Научете как протича той

Грижа за човек с психично разстройство

Грижа за човек с психично разстройство

Полагането на грижа за човек с психично разстройство може да бъде предизвикателство. Вижте няколко насоки как можете да се справите с него.

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Защитеното жилище по швейцарско-италиански модел е ориентиран към създаването на подкрепяща и стимулираща среда, която подпомага социалната и професионална интеграция на потребителите и насърчава тяхната независимост и качество на живот

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции