Психосоциалната терапия включва различни видове психотерапия и социално и професионално обучение. Целта им е предоставянето на подкрепа, полезна информация и насоки на хора с психични заболявания и техните близки. Психосоциалната терапия е ефективен начин за подобряване на качеството на живот на хората с психични заболявания и техните семейства. Тя може да спомогне за по-редки рецидиви и хоспитализация, както и да помогне за преодоляване на предизвикателствата, пред които се изправят страдащите от психични заболявания у дома, в училище и на работа.
Свържете се с екипа на фондация „Свети Рафаил“ за психосоциална рехабилитация на психични разстройства, за да разберете какви възможности за подобряване на качеството на живот на хората с психични страдания предлагаме и как можете да се възползвате от нашите услуги по рехабилитация на психични заболявания.
Психотерапия
Психотерапията често е наричана „разговорна терапия“ и представлява разговор на човек, семейство, двойка или група с терапевт или друг специалист по психично здраве. Психотерапията помага на хората да разбират по-добре своите настроения, мисли, поведение и начините, по които те влияят на живота им. Психотерапията предоставя и начини за подпомагане на преструктурирането на мисленето и реагиране на стрес и други условия.
Психообразование (психообучение)
Психообучението помага на хората да разберат по-добре психичното заболяване, с което са диагностицирани, и начините, по които то може да бъде лекувано. Психообразованието включва и обучение за семейството и близките, което им помага чрез предоставяне на полезна информация като стратегии за справяне, умения за решаване на проблеми и разпознаване на признаците на рецидив. Семейното психообразование често може да помогне за облекчаване на напрежението у дома, което може да помогне за възстановяването на лицето, страдащо от психично заболяване.
Групи за самопомощ и подкрепа
Групите за самопомощ и подкрепа могат да помогнат за справяне с чувството на изолация и да помогнат на хората да придобият представа за своето психично разстройство. Членовете на групи за подкрепа могат да споделят своя опит с психично заболяване, като разочарования, успехи, препоръки за специалисти, ресурси и съвети за това какво работи добре по време на възстановяването. В групите за подкрепа можете да намерите приятели и хора, с които взаимно да си помагате и подкрепяте по пътя към възстановяването. Както при психообучението, има групи за помощ и подкрепа за семейства и близки на хора с психични страдания, където те могат да обменят опит и да споделят това, през което преминават.
Психосоциална рехабилитация
Психосоциалната рехабилитация помага на хората да развият социалните, емоционални и интелектуални умения, от които се нуждаят, за да живеят пълноценно и като част от обществото. Психосоциалната рехабилитация използва две стратегии за интервенция: създаване на умения за справяне, така че психично болните да могат да се справят по-успешно със стресираща среда, и с разработване на ресурси, които намаляват бъдещите стресори.
Терапията и ползваните ресурсите варират за всеки случай, но могат да включват медикаментозно лечение, психологическа подкрепа, семейно консултиране, професионално обучение и обучение за водене на самостоятелен живот, обучение за намиране и задържане на работа, помощник за получаване на образование и социална подкрепа.
Асертивна социална терапия (ACT)
Асертивната терапия в общност (ACT) е модел на екипна психосоциална терапия, който осигурява мултидисциплинарно, гъвкаво лечение и подкрепа на хора с психични заболявания, 24/7. Асертивната социална терапия се основава на идеята, че хората получават по-добри грижи, когато различни специалисти по психично здраве работят заедно. Членовете на екипа на този тип психосоциална терапия помагат на лицето да се справя с всеки аспект от живота си, независимо дали става въпрос за лекарства, терапия, социална подкрепа, работа или жилище.
Асертивната социална терапия се прилага основно за хора, при които острата фаза на психичното заболяване е овладяна и не се нуждаят от болнично лечение, но имат желание да живеят по-независим живот.
Професионална рехабилитация
Професионалната регхабилитация може да бъде част от психосоциалната рехабилитация на психични заболявания и включва кариерно консултиране, помощ при търсене на работа и подготовка за интервю за работа и модели на поведение в работна обстановка.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране