Какво е психосоциална рехабилитация?

Какво е психосоциална рехабилитация?

Психосоциална рехабилитация (наричана също психиатрична рехабилитация) насърчава личното възстановяване, успешна интеграция в общността и подобряване на качеството на живот за лица, които имат психично заболяване или проблеми с психичното здраве. Предоставяните услуги и подкрепа при психосоциална рехабилитация са съвместни – както на специалистите, така и на страдащия и неговите близки, и винаги са насочени към личността на потребителя на услугите и персонализирани спрямо индивидуалните му нужди. Фокусът се поставя върху подпомагането на хората да развият умения и достъп до ресурси, необходими за увеличаване на капацитета им, за да бъдат успешни и удовлетворени в избраната от тях среда на живот, работа, обучение и социална среда и включват широк набор от дейности.

Подходите на психосоциална рехабилитация са базирани на доказани добри практики в ключови области на живота като заетост, образование, свободно време, здраве и основни умения за самостоятелен живот, включващи участие на семейството и индивидуални и групови занимания. Поради тяхната доказана ефективност и ориентация към възстановяването, подходите за психосоциална рехабилитация са изключително подходящи за хора, страдащи от дълготрайни психични заболявания, въпреки че могат да бъдат прилагани и при временни психични страдания, както и при хора, злоупотребяващи с психоактивни вещества.

Отличителни и определящи характеристики на подходите за психосоциална рехабилитация

Основават на предварителна оценка на силните страни на потребителя, а не на неговите недостатъци и проблеми.

С други думи, подходите за психосоциална рехабилитация се базират на позитивен подход по време на оценката, която служи за основа на индивидуално поставяне на цели и изработка на план за възстановяване. Това е ключовата разлика между психосоциална рехабилитация и традиционните подходи, които се фокусират върху болестта, проблемите и дефицитите на засегнатия от психично страдание.

Съвместни, личностно насочена и персонализирани.

Те помагат на хората да преоткрият умения и да получат достъп до ресурси, необходими за успешен живот и по-добро качество на живот, според определението, което самите психично болни имат за това. Съответно, подходите за психосоциална рехабилитация включват поставяне на цели от страна на потребителя, вместо те да бъдат определени от някой друг.

Подкрепят хората да поддържат доброто си психично здраве.

Това се постига чрез изграждане на умения в области като заетост, образование, социална подкрепа, основни умения за живот, свободно време и здраве, които са които способстват и за балансирано психично здраве.

Обучават психично болните потребители да развият умения във важните за тях сфери от живота

обикновено подготвят хората за избраните от тях целеви сфери като работа и жилище и след това ги обучават и подкрепят в развиване на умения в тези сфери. По подобен начин други активности, като например обучение за развиване на социални умения, се провежда в максимално естествена среда за потребителя.

Ефективността е доказана от научни изследвания и практически резултати.

Рехабилитацията на психични заболявания включва най-добрите практики, които са подкрепени от успешни примери, както и обещаващи нови подходи, за които има доказателства, че помагат при хора с психични страдания. Подходите за психосоциална рехабилитация насърчават възстановяването и връщането към пълноценен начин живот в обществото и цялостно подобряване на качество на живот.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Арттерапия при депресия

Арттерапия при депресия

Арттерапията може да е много полезна при депресия, в съчетание с подходящо лечение, според индивидуалните нужди на страдащия.

Стрес и дистрес - каква е разликата?

Стрес и дистрес – каква е разликата?

Всеки от нас е подложен на стрес всеки ден. Но има различни видове стрес – някои от тях са полезни за нас, но други могат да бъдат вредни както за физическото, така и за психичното ни здраве.

Голямо депресивно разстройство - стъпка по стъпка

Голямо депресивно разстройство – стъпка по стъпка

Заедно с терапията, лечението и рехабилитация на голямо депресивно разстройство, има неща, които можете да правите във всекидневието си, които да ви помогнат да живеете пълноценно живота си.

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции