Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Защитеното жилище по швейцарско-италиански модел представлява интегрирана и гъвкава форма на рехабилитация за хора с психични разстройства, която съчетава най-добрите практики от две държави, водещи в сферата на психичното здраве. Моделът е ориентиран към създаването на подкрепяща и стимулираща среда, която подпомага социалната и професионална интеграция на потребителите и насърчава тяхната независимост и качество на живот.

Какво представлява защитено жилище за рехабилитация на психични разстройства по швейцарско-италиански модел?

Защитеното жилище за рехабилитация на психични разстройства по швейцарско-италиански модел представлява форма на социално настаняване. Отличава се с иновативен и холистичен подход към подкрепата и рехабилитацията на хора с психични разстройства. Този модел съчетава елементи от швейцарския и италианския опит в областта на психичното здраве, известни със своите ориентирани към общността и пациентите подходи.

Принципи на швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Принципите, които се следват в защитеното жилище за рехабилитация на психични разстройства по швейцарско-италианския модел са

  • цялостен подход към личността,
  • уважение към автономията и избора на потребителите,
  • превенция на рецидиви.

В защитените жилища, изградени по швейцарко-италиански модел, вниманието се насочва не само към управлението на симптомите, но и към цялостното благосъстояние на индивида, включително социалното, емоционалното и физическото здраве. Като допълнение, настанените в защитеното жилище биват насърчавани да вземат активни решения за своя живот и рехабилитационен процес, като им се предоставя подкрепа, вместо контрол. Моделът включва и мерки за предотвратяване на рецидиви, чрез непрекъсната подкрепа, редовни срещи със специалисти и създаване на здравословни навици и стратегии за справяне със стреса.

Основни характеристики на швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психично болни

Това, което различава швейцарско-италианския модел са следните ключови характеристики:

  • Фокус върху социалната интеграция
  • Уютна атмосфера, предразполагаща към социализация
  • Индивидуална грижа
  • Акцент върху независимостта
  • Рехабилитация чрез ежедневни и социални дейности
  • Холистичен подход и съчетаване на медикаментозна и немедикаментозна терапия
  • Участие на семейството и обществото

Интеграция в общността

Защитеното жилище е разположено в обикновени жилищни квартали, което улеснява социалната интеграция на пациентите в обществото. Стремежът в защитените жилища по швейцарско-италиански модел е да се намали изолацията и стигматизацията на хората с психични разстройства.

Релаксираща среда, с фокус върху социализацията

В защитените жилища по швейцарско италиански-модел броят на настанените обикновено е малък. Това създава уютна и релаксираща атмосфера и допринася за изграждането на общност, участниците в която се подкрепят взаимно. По този начин, подкрепата за потребителите идва не само от екипът професионалисти, включващ социални работници, псхолози, психиатри и други специалисти, но и от съмишленици. Екипът работи заедно с настанените, но насърчава и взаимната подкрепа между потребителите.

Индивидуална грижа

Малките групи, персоналните планове за рехабилитация и индивидуалните терапевтични сесии дават възможност всеки потребител да получи точната грижа, от която се нуждае. При изготвяне на терапевтичния план, той се адаптира според нуждите и целите на всеки потребител. Вземат се предвид и неговите желания и способности. По време на рехабилитацията тези планове се преразглеждат и могат да бъдат променени, за да са максимално ефективни за всеки специфичен случай. Акцентът винаги е постигане на максимално ниво на независимост и лично развитие у всеки потребител на социалната услуга.

Насърчаване на независимостта

При изготвянето на индивидуалния терапевтичен план, предпочитанията и желанията на потребителите се взимат предвид. По време на самата рехабилитация те развиват умения за самостоятелен живот. Екипът на защитеното жилище по швейцарско-италиански модел ги насърчава и подпомага в развиването на умения за самостоятелно водене на домакинство, управление на финанси, пазаруване и други ежедневни дейности. С времето и според напредъка на всеки настатен в защитеното жилище, степеннта на автономия постепенно се увеличава. Така настанените се подготвят за напълно самостоятелен живот, когато това е възможно.

Рехабилитация в релаксираща, ежедневна среда

Настанените в защитено жилище по швейцарско-италиански стил вземат участие в различни дейности, социални инициативи и други занятия, които ги интегрират в обществото и повишават тяхната самоувереност и чувство за полезност.

Мултидиспциплинарен подход към терапията

По време на рехабилитацията и терапията на психични разстройства, се комбинира прием на медикаменти, психологическа подкрепа и социални интеракции, като целта е цялостното възстановяване на индивида. Акцентът е върху немедикаментозните методи. Особено внимание се обръща на психотерапията, когнитивно-поведенческата терапия, социалната рехабилитация и други методи, които подпомагат устойчивото възстановяване.

Семейна терапия и социални инициативи

Семействата на потребителите са активно включени в рехабилитационния процес. В някои жилища се организират консултации и обучения, за да се подобри разбирането и подкрепата у дома.

Общностни инициативи: Защитените жилища често организират събития и дейности, отворени за местната общност, за да се насърчи социалната интеграция и намали стигмата.

Какви са предимствата и недостатъците на рехабилитация на психични разстройства по швейцарско-италиански модел

Рехабилитацията на психични разстройства по швейцарско-италиански модел предлага иновативен подход към лечението и подкрепата на хора с психични разстройства. Този модел има редица предимства, но също така съществуват и някои недостатъци, които трябва да се имат предвид.

Предимства на швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Предимствата на този тип рехабилитация на психични заболявания са, че е изградена от множество фактори, които спомагат по-добра ефективност на терапията:

  • интеграция в общността,
  • подкрепа към независимост,
  • холистичен подход,
  • включване на семейството и близките.

При стандартния подход към лечението и рехабилитацията на психични разстройства психично болните са изолирани в институции. В защитените жилища по швейцарско италиански модел се насърчава тяхната интеграция и независимост. Това намалява социалната стигма и подобрява качеството на живота им.

Рехабилитацията не се основава изцяло на прием на лекарства. Прилага се холистичен подход, при който акцентът е върху дългосрочното цялостно възстановяване. Терапевтичната програма се адаптира, според потребностите и възможностите на всеки от потребителите. Напредъкът им се следи от екип от специалисти и при необходимост, се внасят промени.

В защитените жилища по швейцарско-италиански модел, потребителите имат възможност и изграждат умения за създаване и поддържане на социални връзки в релаксираща социална среда. Принос има и включването на семействата и близките на болните. Те се обучават как да окажат ефективна подкрепа и да подпомогнат възстановяването им. Това помага за рехабилитацията и социалната реинтеграция и създава силна основа за дългосрочно възстановяване и социална реинтеграция. От друга страна намалява напрежението в семейството и отношенията се подобряват.

Заедно с изграждането на социални връзки и подкрепата от семейството и близките, настанените в защитени жилища по швейцарско-италиански модел изграждат умения, които им позволяват да живеят независимо. Преходът към самостоятелност е постепенен и с подкрепата на целия екип на защитеното жилище. По този начин потребителите се адаптират по-лесно и успешно към независим живот. А това може да е важна стъпка към пълна автономия, когато тя е възможна.

Недостатъци на швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Недостатъците на защитените жилища по швейцарско-италиански модел са:

  • не всички хора с психични заболявания са подходящи за настаняване в защитено жилище;
  • високи разходи за настаняване;
  • ограничен капацитет;
  • наличие на външни трудности за социалната интеграция.

За да бъде настанен психично болен в защитено жилище по швейцарско-италиански модел, трябва да отговоря на определени изисквания. Тяхната цел в максимална ефективност на рехабилитацията – неговата и на останалите потребители. Моделът е по-подходящ за хора с по-леко или средно психично разстройство. По-тежките случаи могат да изискват по-интензивна и специализирана грижа. Тъй като рехабилитацията е базирана на индивидуалния подход и цели независимост, от потребителите се изисква мотивация и активно участие в процеса, което не винаги е възможно.

Като допълнение, защитените жилища, изградени по швейцарско-италиански модел, изискват значителни финансови ресурси. Поддържането на високо ниво на грижа изисква подходяща квалификация и добре обучени специалисти. Осигуряването на такива също е свързано с допълнителни разходи. По тази причина, защитените жилища може да не са достъпни за всички желаещи и това да ограничи достъпа им до този вид рехабилитация.

И не на последно място, поради естеството на социалната услуга, местата за настаняване в защитените жилища за рехабилитация на психични разстройства са ограничени. Самият брой на такъв тип услуги също не е голям, дори в Италия и Швейцария. Една от причините за това е сложната координация между различни служби и професионалисти за осигуряване на правилното функциониране на защитеното жилище. Поради намаления брой такъв тип места за настаняване на психично болни и ограничения капацитет в наличните, не всички нуждаещи се могат да бъдат настанени и да получат необходимата им грижа.

Външните фактори също могат да повлияят негативно на рехабилитацията по швейцарско-италиански модел. Потребиетелите могат да се сблъскат със стигма и предразсъдъци, както и да имат предизвикателства в намиране на работа. Това може да повлияе негативно процеса на възстановяване и реинтеграция.


Швейцарско-италианският модел за рехабилитация на психични заболявания предлага цялостен и интегриран подход, който подкрепя социалната и професионална реинтеграция на хора с психични разстройства. Той има много предимства, включително подобряване на независимостта и качеството на живот на пациентите, но също така включва и някои предизвикателства, свързани с разходите, достъпността и социалната приемливост. Този модел може да бъде изключително ефективен, когато се прилага в подходящ контекст и с нужната подкрепа.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Грижа за човек с психично разстройство

Грижа за човек с психично разстройство

Полагането на грижа за човек с психично разстройство може да бъде предизвикателство. Вижте няколко насоки как можете да се справите с него.

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни

Защитено жилище и дневен център

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни помагат за управление на ежедневието, социализация и контрол над симптомите в подкрепяща и структурирана среда

психосоциална рехабилитация на психични страдания

Какво представлява психосоциална рехабилитация на психични страдания?

Научете повече за това какви са компонентите на услугите по психосоциална рехабилитация за психично болни, какви са нейните основни цели и принципи.

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции