Какво представлява психосоциална рехабилитация на психични страдания?

психосоциална рехабилитация на психични страдания

Психосоциална рехабилитация е подход, насочен към подпомагане на хора с психични заболявания да възстановят своето психическо, социално и функционално благополучие. Тя включва различни дейности и програми, които целят да подобрят качеството на живот, социалната интеграция и способността за самостоятелен живот на тези хора.

Компоненти на психосоциална рехабилитация

Психосоциалната рехабилитация може включва различни дейности, с чиято помощ се изпълняват определени цели, за които ще стане дума по-надолу.

Психологическа подкрепа и терапия в психосоциална рехабилитация

Психотерапията и подкрепата като част от психосоциалната рехабилитация включват индивидуална и групова психотерапия, когнитивно-поведенческа терапия (КПТ) и други психологически дейности, насочени към управлението на симптомите, справянето със стреса и личностното развитие.

Социална рехабилитация

Социалната рехабилитация обучение по социални умения, насърчаване на участие в социални дейности, групи за подкрепа и програми за социална интеграция.

Трудова рехабилитация като част от психосоциална рехабилитация

Трудовата рехабилитация може да включва подготовка за започване на работа, подкрепа в процеса на търсене на работа и обучение на трудови умения, адаптирани към възможностите и нуждите на индивида.

Образователна рехабилитация

Услугите по психосоциална рехабилитация могат да включват програми за обучение и продължаващо образование, които помагат на хората да се върнат към учене и професионално развитие.

Подкрепа в ежедневието

Сред основните дейности, част от услугите по психосоциална рехабилитация е оказване на подкрепа и изграждане на умения за самостоятелно извършване на ежедневни дейности като готвене, почистване, управление на финанси и самостоятелно живеене. За съжаление, в някои случаи психичното заболяване е твърде тежко и човекът не може да се справя напълно сам, но дори в такива случаи могат да бъдат изградени поне основни уменията за грижа за себе си, поддържане на лична хигиена и други.

Семейна подкрепа и участие в психосоциална рехабилитация на психично болен

Семейството и близките са от изключително значение за подобряване на резултатите от психосоциалната рехабилитация. По тази причина, повечето програми включват обучение и подкрепа за семейството на болния, за да могат те да заемат активна роля в рехабилитационния процес и да предоставят ефективна подкрепа.

Медикаментозна подкрепа

В много случаи се препоръчва приемане на лекарства, паралелно с провеждането на психосоциална рехабилитация. Разбира се, приемът на медикаменти трябва да бъде назначен от лекаря, който лекува психичното заболяване, тяхното въздействие да бъде проследявано редовно, както и да се осигури редовен прием на лекарствата, според предписаната схема. Практиката показва, че осигуряването на адекватно медикаментозно лечение, комбинирано с психотерапевтични и социални дейности, повлиява оптимално за управление на симптомите на психични разстройства.

Не всеки от компонентите, посочени по-горе, е задължително застъпен в програмите, предлагащи услуги по психосоциална рехабилитация – част от тях може да са по-слабо изразени, други – по-застъпени, стига основните цели да са постигнати.

Основни цели на психосоциалната рехабилитация

Дейностите по психосоциална рехабилитация имат няколко основни цели, които ще опишем по-долу.

  • Подобряване на социалното функциониране – част от задачите при прилагане на психосоциална рехабилитация при психични разстройства включва развиване на социални умения и умения за комуникация, които помагат на индивида да установява и поддържа здрави социални взаимоотношения и да функционира ефективно в обществото.
  • Рехабилитация на когнитивните способности при психосоциална рехабилитация, чийто фокус е работата върху когнитивните функции на психично болния, като памет, концентрация, решаване на проблеми и други умствени способности, които могат да бъдат засегнати при психично разстройство.
  • Изграждане на независимост – потребителите получават обучение и подкрепа, като целта е придобиване на умения, които им позволяват на хората с психични разстойства да живеят възможно най-независимо, като същевременно се намали зависимостта от институционална грижа.
  • Подобряване на самоувереността и самочувствието – екипите от специалисти, участващи в провеждането на психосоциална рехабилитация на хора с психични разстройства насърчават личностното развитие и изграждането на положителен образ за себе си, което е от съществено значение за социалното включване и психичното здраве на потребителите на услугата.
  • Реинтеграция в обществото – целта е лицата с психични разстройства да бъдат включени в обществото чрез участие в социални, образователни и трудови дейности.

Принципи на психосоциалната рехабилитация

В процесите и програмите по психосоциална рехабилитация могат да бъдат включени различни видове специалисти, които да осигурят максимална ефективност на различните дейности, които се провеждат. Независимо от професионалната им насоченост обаче, те следват обща цел за максимално възстановяване на хората с психични разстройства и реинтеграцията им в обществото. Изпълняват тази цел, следвайки няколко основни принципа за психосоциална рехабилитация.

Принципи на психосоциална рехабилитация: Индивидуален подход

Планът за психосоциална рехабилитация се адаптира според специфичните нужди, възможности и цели на всеки отделен индивид. По тази причина, обикновено, преди започване на рехабилитацията, се взема предвид медицинската история на болния, спецификата на психичното му разстройство, както и неговите възможности и лични предпочитания, въз основа на които се изработва индивидуален терапевтичен план.

Принципи на психосоциална рехабилитация: Активно участие на пациента

Потребителят на услугата по психосоциална рехабилитация се насърчава да участва активно в своя рехабилитационен процес и да взема решения относно своята терапия и живот.

Принципи на психосоциална рехабилитация: Интегриран подход

Интегрираният подход включва комбинация от медицински, психологически и социални интервенции, които работят заедно, за да подпомогнат цялостното възстановяване.

Принципи на психосоциална рехабилитация: Фокус върху способностите, а не върху ограниченията

Един от основните принципи, които се следват при предоставяне на услуги по психосоциална рехабилитация, е насочване към изграждането и засилването на съществуващите способности на потребителя, вместо към концентриране върху неговите ограничения.

Значение на психосоциалната рехабилитация

Психосоциалната рехабилитация е ключов компонент във възстановяването на хора с психични заболявания, тъй като тя подпомага не само клиничното възстановяване, но и социалното и функционално включване в обществото. Тя предлага надежда за по-добро качество на живот и възможност за постигане на максимална самостоятелност и социална интеграция.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Грижа за човек с психично разстройство

Грижа за човек с психично разстройство

Полагането на грижа за човек с психично разстройство може да бъде предизвикателство. Вижте няколко насоки как можете да се справите с него.

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Защитеното жилище по швейцарско-италиански модел е ориентиран към създаването на подкрепяща и стимулираща среда, която подпомага социалната и професионална интеграция на потребителите и насърчава тяхната независимост и качество на живот

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни

Защитено жилище и дневен център

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни помагат за управление на ежедневието, социализация и контрол над симптомите в подкрепяща и структурирана среда

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции