Рехабилитация и реинтеграция за хора с психични заболявания

Рехабилитация и реинтеграция за хора с психични заболявания

Рехабилитацията и реинтеграцията на хора с психични заболявания са част от процеса по възстановяване на хората, диагностицирани с психично разстройства. В тази статия ще разкажем малко повече какво представляват те.

Какво представлява рехабилитацията на психични заболявания?

Рехабилитацията на психични заболявания е процес, насочен към подпомагане на хората с психични разстройства да постигнат максимално ниво на функциониране, независимост и качество на живот. Тя включва широк спектър от дейности, които имат за цел да подкрепят възстановяването и социалната интеграция на хората с психични страдания.

Рехабилитацията на психични заболявания включва психологическа подкрепа и психотерапия, социална, образователна и трудова рехабилитация и обучения за развитие на самостоятелност. Обикновено рехабилитацията на психични разстройства започва след овладяване на кризите и острите фази на заболяваняването. За да е успешна тя, трябва болният да се научи да разпознава симптомите на рецидив на психичното заболяване и как да ги контролира. Не е за подценяване и активното участието и оказването на подкрепа от страна на семейството и близките в процеса на рехабилитация.

Медикаментозно лечение и терапия

Медикаментозното лечение е първата и неизменна част от рехабилитацията на психични заболявания. Прилагането и проследяването на резултатите и страничните ефекти от приеманите лекарства са задължителни, за да може да бъдат овладените острите симптоми на заболяването и да се продължи към психологическа терапия.

Психологическата подкрепа и психотерапия се изразяват в провеждане на индивидуални и групови терапевтични сесии. Това включва различни видове терапевтични подходи, като когнитивно-поведенческа терапия (КПТ), диалектична поведенческа терапия (ДПТ), психодинамична терапия и други. Целта е да се помогне на пациента да разбере своите мисли и емоции, да развие по-здравословни модели на поведение и да се справя с трудностите.

Профилактика на рецидиви

Профилактиката на рецидиви включва изграждане на стратегии за справяне със стреса. С помощта на специалист психично болните се учат как да разпознават ранни признаци на влошаване на състоянието им и какви техники да прилагат за управление на стреса и тревожността. За профилактиката са важни регулярните консултации и подкрепа на лицата с психични страдания, като редовни срещи с психиатър или психолог за мониторинг на състоянието и адаптиране на терапевтичния план.

Развитие на самостоятелност и социална рехабилитация и реинтеграция

Като част от рехабилитацията на психични заболявания се включват и уменията за самостоятелна грижа за себе си и за включване като част от обществото. Дори в някои случаи пълната реинтеграция и самостоятелния живот не са възможни, но въпреки това, тези умения подобряват качеството на живот на психично болните, дори да са частично изградени.

При обучението на ежедневни умения се оказва помощ за развиване на умения за самостоятелно живеене, като управление на финанси, готвене, пазаруване и хигиена. Подкрепата за независим живот се изразява в подпомагане при намиране на подходящо жилище и управление на домашните задължения.

От друга страна, социалната рехабилитация цели подобряване на социалните умения на психично болните. Тя включва обучение за ефективна комуникация, управление на конфликти и поддържане на взаимоотношения. Като допълнение към социалната рехабилитация, се оказва подкрепа за социалната интеграция на хората с психични разстройства. Насърчава се участието им в обществени дейности, социални групи и културни събития, с цел възстановяване на социалните връзки и активна роля в обществото.

В помощ на социалната рехабилитация и уменията за самостоятелен живот, рехабилитацията на психични заболявания може да включва и образователната и трудова рехабилитация, които се фокусират върху обучението и квалификацията на психично болните. Оказва им се подкрепа за завръщане към образователни институции или придобиване на нови умения и квалификации, биват подготвяни за интервюта за работа и адаптация към работното място.

Семейна подкрепа и участие

Семейството и близките са важен фактор за възстановяването и ресоциализацията на хората с психични заболявания. Тяхната подкрепа и помощ могат да подобрят значително резултатите от терапията и рехабилитацията. За целта, се осигурява информация и обучение за психичното заболяване на семейството, с цел по-добро разбиране и подкрепа на лицето. Семейството може да бъде включено като част от терапевтичния процес, което може да помогне за подобряване на семейната динамика и намаляване на стреса. При необходимост, на близките може да бъде предложена и индивидуална психологична подкрепа за преодоляване на стреса и справяне с личните преживявания, свързани със заболяването на техния близък.

Видове рехабилитация на психични страдания

Рехабилитацията на хора с психични заболявания включва различни видове и подходи, които са насочени към възстановяване на способността им да функционират нормално в ежедневието. Вече споменахме някои от тях по-горе, но ще споменем и тук, а останалите ще засегнем по-детайлно.

Вече стана дума за психотерапевтичната рехабилитация, която може да бъде индивидуална, групова и/ли семейна терапия. Социалната рехабилитация също беше засегната и включва обучението на социални умения, като ефективна комуникация, управление на конфликти и изграждане на здравословни връзки с другите. Социалната рехабилитация може да включва и участие в клубове и групи за подкрепа, които осигуряват пространство за социализация и участие в групови дейности, които могат да помогнат за преодоляване на социалната изолация.

Отделихме малко време и на образователната и трудовата рехабилитация, които включват продължаващо обучение и специализирани образователни програми, както и изграждане на умения, необходими за намиране и задържане на работа, като интервюиране, писане на автобиография и трудови навици, както и подкрепа за адаптация на работното място и помощ за справяне със стреса по време на работния процес.

Често като част от цялостната терапия на психично заболяване се включват и физически активности и спорт, които имат доказан положителен ефект върху психичното здраве. Алтернативни терапии терапевтични практики, като йога, танцова терапия, арт терапия и други също могат да се използват за подобряване на психичното и физическо здраве на лицето.

Медикаментозна рехабилитация

Споменахме за важността на медикаментозното лечение на хората с психични заболявания, както и редовното проследяване и кореигиране на терапията, с цел управление на симптомите на психичното заболяване. Като допълнение, част от медикаментозната рехабилитация включва и обучение на болния как да приема лекарставата си, как да следи своята терапия и кога да се обърне за допълнителна консултация към лекуващия лека за медикаментите, които приема.

Когнитивна рехабилитация

Когнитивната регхабилитация включва тренировка на когнитивните функции и когнитивно-поведенческа терапия (КПТ). КПТ е терапия, която работи върху промяната на негативните мисловни решаване на проблеми и изграждане на позитивни и здравословни. Тренировката на когнитивните функции включва специални упражнения и програми, насочени към подобряване на паметта, концентрацията и способността за решаване на проблеми.

Специализирана рехабилитация

След овладяване на острата фаза на заболяването, често съпътствано с престой в психиатрична болница, на хората с психични заболявания не се предлага допълнителна терапия и рехабилитация. Това, което могат да направят като продължаваща терапия е посещения при лекуващия лекар за разговор и контрол на медикаментите. За щастие, в зависимост от състоянието и, както и придружаващи заболявания, лицата с психични заболявания и техните близки могат да предприемат допълнителни стъпки и да се възползват от различни възможности за рехабилитация и реинтеграция.

Рехабилитация на психични заболявания в дневни центрове и защитени жилища

Дневните центрове за рехабилитация на психични заболявания са място, където хората с психични заболявания могат да получат терапия и обучение през деня, като вечерта се прибират вкъщи. Защитените жилища предлагат настаняване в специализирано заведение, където се получава интензивна терапия и грижа в продължение на определен период от време.

Защитените жилища и дневните центрове за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания имат специфични изисквания към потребителите за преминат първоначален период на терапия и овладяност на острите състояния на болестта. Това е така, тъй като тези места за рехабилитация на психични заболявания нямат статута на болнични заведения, както и необходимите медикаменти и апаратура за оказване на дългосрочна помощ на болни в криза. Като допълнение, специалистите в подобни заведения специализират единствено в терапия и рехабилитация на психични забоявания и съответно нямат достатъчно експертиза за лечение на хора със зависимости към психоактивни вещества, алкохол, хазарт или екранни зависимости. Рехабилитацията на зависими с психични заболявания изисква по-специфични умения и опит и специалистите само в областта на психо-социалната рехабилитация не могат да им бъдат полезни.

Рехабилитация на хора с тежки и хронични психични заболявания

С подходяща терапия, някои психични състояния могат да бъдат излекувани или успешно овладяни в дългосрочен план. За постигане на трайни резултати и подобряване на качеството на живот на хората с тежки и хронични психични разстройства се прилага поддържаща терапия или психосоциална рехабилитация. Поддържащата терапия е дългосрочна терапия и подкрепа за хора с хронични психични заболявания, които изискват постоянна грижа и наблюдение. Психосоциалната рехабилитация е интегриран подход, който комбинира медицинска, социална и психологическа помощ за хора с тежки психични разстройства.

Рехабилитация на зависими лица с психични заболявания

Рехабилитацията на зависими лица с психични заболявания изисква създаване на специализирани програми и назначаване на специалисти в тази област. Този тип рехабилитация включва както медикаментозно лечение, така и терапевтични интервенции, за справяне със зависимости към алкохол, наркотици, хазарт, екранни зависимости и други, както и за възстановяване от психичното заболяване. Комплекс „Свети Рафаил“ не разполага с ресурс да помогне на хора, които имат история на зависимост и по тази причина не приемаме такива потребители. Можете да потърсите помощ в терапевтичните центрове за хора със зависимости.

Какво представлява реинтеграцията на психично болни лица?

Реинтеграцията на психично болни лица представлява процес на връщане и включване на хората с психични заболявания в обществото, след проведено лечение и/ли рехабилитация. Реинтеграцията на хора с психични заболявания има за цел да им помогне да възстановят своето място в обществото, като се стреми да осигури условия за пълноценен и независим живот, социално взаимодействие и професионална ангажираност.

Като продължение на терапията и рехабилитацията, реинтеграция на психично болни лица включват същите аспекти като рехабилитацията:

  • социална интеграция за изграждане на взаимоотношения и участие в социални дейности;
  • образователна и професионална реинтеграция, с която се цели продължаване и надграждане на образованието и започване на работа или връщане към професионална заетост;
  • подобряване или изграждане на умения за самостоятелност и грижа за себе си.

Част от реинтеграцията на страдащите от психични разстройства са и психологическата и психосоциалната подрепа, включително с участието на семейството и близките.

За включването на хората с психични заболявания в обществото, те трябва да преминат стъпки в тази посока, но заедно с това, са необходими желанието и участието на цялото общество. Затова, част от реинтеграцията на психично болните са и действията, свързани с преодоляване на стигмата и дискриминацията на хората с психични страдания. Провеждането на обществени кампании и обучения, които насърчават обществена осведоменост и разбиране за психичните заболявания, както и осигуряване на законодателна подкрепа чрез програми и политики, които гарантират правата на хората с психични заболявания и защитават тяхната интеграция в обществото, са действия, спомагащи за намаляване на стигмата и дискриминацията, а по този начин – за интеграцията на хората с психични страдания.

Значение на рехабилитацията и реинтеграцията на хора с психични заболявания

Рехабилитацията на психично болни е мултидисциплинарен процес, който обхваща всички аспекти на живота на пациента с цел постигане на максимална функционалност и качество на живот. Тя е индивидуализиран процес, който се адаптира според специфичните нужди на пациента, а целта ѝ е да се постигне максимална автономност и по-високо качество на живот, въпреки наличието на психично заболяване.

Реинтеграцията на психично болни лица е ключова за постигането на трайно възстановяване и подобряване на качеството на живот. Тя помага на хората с психични заболявания да водят независим и пълноценен живот, като им предоставя необходимите инструменти и подкрепа за справяне с предизвикателствата, които могат да срещнат. Чрез реинтеграцията, обществото става по-открито и толерантно към хората с психични заболявания, което създава по-добра среда за всички.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Депресия и тъга - кога да потърсите лекар?

Депресия и тъга: Кога да посетите лекар

Не винаги, когато тъгата и лошото настроение означават депресия. Вижте кои симптоми показват, че е време да потърсите лекар.

Психотична депресия

Психотична депресия

Някои хора, които имат тежка депресия, могат да има и симптоми на психоза, като визуални халюцинации, чуване на гласове, усещане за вина, неверни вярвания и други. Депресията с психоза е известна като психотична депресия.

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Голямо депресивно разстройство (клинична депресия)

Всеки човек се чувства потиснат понякога. Научете кога може да става дума за клинична депресия, какви са симптомите и кога да говорите с лекар

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции