Психосоциалната рехабилитация на психични заболявания се основава на разбирането, че всеки човек желае и е способен да постигне независимост и може да се адаптира, за да осъществят целите си. За да помогне за това, психосоциалната рехабилитация използва комбинация от доказани и нововъзникващи, обещаващи добри практики. Без значение какви са конкретните стратегии, фокусът е върху възстановяването на социалното и психологическото функциониране на индивида – самостоятелно и в обществото.
Специфични подходи на психосоциалната рехабилитация на психични заболявания
Специфичните терапии, прилагани при психосоциална рехабилитация на психични заболявания, могат да варират значително от случай до случай, в зависимост от нуждите на дадено лице и наличните ресурси. Процесът е силно индивидуализиран, ориентиран към личността и съвместен.
Ефективната рехабилитация на психични заболявания започва с изготвяне на цялостен индивидуален терапевтичен план, който се базира на текущото състояние на потребителя на социалната услуга, неговата медицинска история и се отнася до живота и функционирането на психично болния. Специалистът по психосоциална рехабилитация обикновено е само част от процеса. Планът често се наблюдава от психиатър, клиничен психолог или социален работник и обикновено включва работа с личността индивидуално и в общностни условия.
Надграждане на силните страни на психично болните
Вместо просто да се фокусира върху областите, в които индивидът изпитва слабост, психосоциалната рехабилитация на психични заболявания се фокусира върху възвръщането на контрола у потребителите на социалната услуга и надграждането на съществуващите им способности. Тези способности спомагат за формирането на основа, върху която могат да се развият други важни житейски умения чрез наблюдение, моделиране, образование и практика.
Някои специфични области, които психосоциалната рехабилитация може да адресира, включват умения, обучение и опит, предназначени да стимулират:
- Устойчивост и психическа издръжливост
- Способност за решаване на проблеми
- Самочувствие и самоувереност
- Социални умения
- Управление на стреса
Това може да бъде постигнато чрез индивидуални терапевтични сесии, които се фокусират върху конкретни умения, или може да включва групови сесии, както и обучителни активности и изграждане на опит в други области на живота, като готвене или развлечение. Такива преживявания позволяват на хората да практикуват способностите си в безопасна и контролирана среда и с подкрепа от специалист по психосоциална рехабилитация на психични заболявания.
Холистичен подход
Рехабилитацията се стреми да адресира области от живота на психично болните, които допринасят за цялостното им физическо и психологическо благополучие. Професионалистите, които работят за реинтеграцията и ресоциализацията, предоставят разнообразни индивидуални и групови психологически терапевтични сесии.
При определяне на нуждите на всеки пациент, специалистите по психично здраве разглеждат физическата и социалната среда, разработват план за рехабилитационния процес и си сътрудничат с други специалисти.
Нашите психолози и психиатри разглеждат индивидуалния случай на всеки потребител и му помагат да определи от какво се нуждае, за да живее и функционира възможно най-независимо.
Ориентация към личността
Потребителят на социалната услуга по психосоциална рехабилитация на психични заболявания има своя роля в определянето на целите за това, което се надява да постигне по време на терапията. Целите на всеки човек са индивидуализирани, въз основа на неговите специфични нужди или притеснения.
Рехабилитационният процес не се състои в това терапевтът да реши какви да бъдат целите на психично болния. Вместо това, той сам определя какво иска да постигне. След това фокусът е върху осигуряването на подкрепа и необходимите ресурси, за да се превърнат тези цели в реалност.
Кой може да се възползва от психосоциалната рехабилитация на психични заболявания?
Много хора могат да се възползват от психосоциалната рехабилитация на психични заболявания, но не всички психично болни имат нужда от такава. В някои случаи медикаментите, психотерапията или комбинацията от двете, може да са достатъчни за възстановяване и пълноценен живот. Психосоциалната рехабилитация може да бъде полезна, когато хората се нуждаят от допълнителна помощ за възстановяването си, която да им помогне да подобрят качеството си на живот и социалните контакти.
Психосоциалната рехабилитация на психични заболявания може да помогне на следните групи психично болни:
- Хора, които се нуждаят от помощ за възстановяване на пълноценното си функциониране след лечение и овладяване на острите състояния на психичното заболяване
- Лица с увреждания, които се нуждаят от постоянна помощ в множество житейски области
- Индивиди, които имат уменията за самостоятелн живот, но чувстват, че се нуждаят от подкрепа и помощ
- Психично болни, които нямат подкрепяща среда и ресурсите, от които се нуждаят, за да постигнат ресоциализация
Хората с хронични и тежки психиатрични заболявания могат да се възползват от услугите за психосоциална рехабилитация. Тя може да им помогне да научат основни умения, които им позволяват да функционират и да се справят със състоянието си. Хората с леки до средно тежки интелектуални и когнитивни увреждания могат да се възползват от придобиването на житейски, социални умения и умения за самообслужване.
Времето след диагностицирането на психично заболяване е период на голям преход. Пациентите може да загубят част от уменията си или да не са наясно как да се справят с новата ситуация в живота си. Новите подходи, които психосоциалната рехабилитация на психични заболявания предоставя, могат да им позволят да управляват по-добре състоянието си. Психичното заболяване може да е затруднило работните или личните им взаимоотношения и те да изпитват затруднения да поддържат контакти, основани на подкрепа и разбиране с другите. Много аспекти от живота могат да бъдат засегнати, включително трудовия статус на лицето, жилищното положение и семейния живот.
След като основното състояние е овладяно чрез подходящо лечение, психосоциалната рехабилитация се фокусира върху подпомагането на хората да намерят уменията и подкрепата, от която се нуждаят, за да живеят пълноценен, удовлетворяващ живот.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране