Ако сте като повечето хора, търсещи помощ за психичното си здраве за първи път, може да сте малко озадачени откъде да започнете – дали трябва да посетите психолог или направо да отидете на психиатър, и дали изобщо има разлика между двете. Въпреки че и двата типа лекари имат за цел да помогнат на пациентите да подобрят психичното си здраве, съществуват съществени разлики в техните подходи към лечението. Ще разгледаме някои от тях по-долу. Що се отнася до въпроса кой подход е най-подходящ за вас, отговорът зависи от вашето състояние, вашите симптоми, вашите цели и вашите предпочитания. Прочетете, за да научите повече за някои от ключовите разлики между психиатри и психолози при терапевтичните им подходи към вашето психично здраве.
Какво прави психиатърът?
Психиатрията е клон на медицината, който се фокусира върху диагностиката, лечението и превенцията на психични разстройства. Психиатрите са лекари, което означава, че посещават медицинско училище в продължение на четири години и след това прекарват най-малко пет години като стажанти в медицински заведения, за да научат за диагностиката и лечението на психични заболявания. Оттам много психиатри продължават обучението си, за да получат сертификати в области на специалност, като детска и юношеска психиатрия, гериатрична психиатрия и психиатрия на зависимостите и т.н.. Психиатрите са единствените специалисти по психично здраве, които могат да предписват лекарства. Но това не е всичко, което са обучени да правят. Психиатрите могат също да прилагат различни методи на лечение, включително психотерапия, транскраниална магнитна стимулация (ТМС) и електроконвулсивна терапия (ЕКТ).
Каква е задачата на психолога?
Психологията изучава мисълта, поведението, емоциите и други фактори, които ни помагат да прозрем себе си, нашите действия и един друг. Психолозите често са лекари, но може и да не са. Вместо това, те могат да бъдат доктори, т.е. да имат докторска степен, но в друга специалност – доктор по философия, които обикновено са фокусирани върху изследвания или доктор по психология, които обикновено са с клиничен фокус.
Тяхното обучение обикновено включва изучаване на биологични, когнитивни и социални влияния върху поведението, както и обучение по психологическа оценка и диагностика. Практикуващите психолози използват различни терапевтични методи, за да помогнат на пациентите да се справят със стреса, да се излекуват от травма и да управляват симптомите на психични разстройства.
Психолог или психиатър да посетите първо?
За тези, които имат психично заболяване, намирането на помощ е важна стъпка към пълноценен и смислен живот. Но не винаги е ясно какъв лекар ще осигури най-ефективното лечение. Добрата новина е, че опитните професионалисти по психично здраве имат необходимото обучение и знания, за да помогнат на пациентите да вземат информирано решение относно посоката на своето лечение.
Представата, че когато отидете на психиатър, той задължително ще ви предпише медикаменти, а често хората мислят, че и веднага ще бъдат и хоспитализирани. Всичко това би могло да се случи, но единствено въз основа на преглед и оценка на психичното ви състояние. Напротив, често се случва психиатър да ви насочи към психолог, както обратно и това е честа практика.
Въпреки казаното по-горе, решението на какъв специалист да се доверите, остава лично ваша, а по-долу ви предлагаме да някои неща, които да имате предвид, когато вземате решение дали да посетите психолог или психиатър.
- Ако имате конкретен въпрос или проблем, свързани с психичното ви здраве, искате да отделите време да поработите върху него и/ли имате нужда да поговорите с някого за това в персонална сесия, психологът е подходящ избор.
- Ако искате да проведете психиатрично лечение за облекчаване на симптомите на психично разстройство, може би е добре да започнете с разговор с психиатър.
- Ако проблемът, който искате да разрешите, е фокусиран върху взаимоотношенията, например проблем в офиса или с член на семейството, може да намерите това, от което се нуждаете, при психолог.
- Ако изпитвате изтощителни симптоми, имате натрапчиви мисли и поведения, които пречат на ежедневието ви, кабинетът на психиатъра може да е добро място, от което да започнете.
Както бе споменато по-горе, и психиатрите, и психолозите се занимават с това да помагат на хората да се погрижат и да подобряват своето психично здраве и често са обучени в различни подходи за терапия и лечение.
Не е необходимо да знаете точно от какво се нуждаете, преди да се обърнете за помощ. Най-добре е да започнете с практикуващ специалист по психично здраве, независимо от специалността му, с когото се чувствате комфортно и с когото можете да говорите свободно. И не забравяйте, че много хора посещават повече от един специалист по психично здраве, преди да намерят най-подходящия за тях, защото дори да е най-добрият в областта си, когато става дума за психично здраве, важна роля има и харизмата му, дали на вас ви е удобно в компанията на този човек и имате ли му доверие.
Добрият специалист ще изслуша внимателно вашите причини да потърсите помощ, ще направят оценка на симптомите ви, ще вземат предвид вашата медицинска, психиатрична и фамилна история и ще ви помогнат да вземете решение за по-нататъшни действия.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране