Психиатричната рехабилитация, позната още като психосоциална рехабилитация на психични заболявания, е процес, който подготвя индивида за самостоятелен живот и реинтеграция в обществото, чрез предоставянето на инструменти за саморегулация и модели за извършване на ежедневни дейности.
Психиатрична рехабилитация е процес на интервенция, в който различни специалисти работят заедно, за да дадат възможност на индивида, страдащ от психични разстройства/заболявания да се върне към обичайния си начин на живот. Този процес може да включва експерти като психиатър, психолог, арттерапевт, физиолог, диетолог, професионален съветник, социални работници и други.
Професионалистите в областта на психиатричната рехабилитация са фокусирани върху изграждането на силните страни и постигането на капацитета на индивиди с различно ниво на психични разстройства или заболявания. А основната им цел е пълното възстановяване на потребителя, като разбира се, се има предвид тежестта на психичното заболяване, от което страда индивидът.
Всяка добра психиатрична рехабилитация винаги е интегрирана с няколко други психиатрични, медицински, холистични подхода за лечение.
Всеки човек, който преминава през този процес, има свое собствено уникално пътуване. Този процес се опитва да засади семената на надеждата, растежа, позитивността, без значение каква е тежестта на заболяването.
Основни принципи и цели на психиатричната рехабилитация
Целта на психиатричната рехабилитация, е да научи хора, диагностицирани с психични заболявания, на социални, когнитивни и емоционални умения за живот и работа в общността.
Целите се определят, като се има предвид контекстът на пациента, тъй като изискванията на всеки индивид са специфични само за него.
Друга цел, която има за цел да постигне процесът на психиатрична рехабилитация, е да се гарантира, че хората се идентифицират с личните си цели и силни страни.
Принципи на психосоциална рехабилитация
Има някои ключови принципи, които практикуващият спазва в процеса на психосоциална рехабилитация:
- Предаване на надежда, уважение и вяра, че всички хора имат капацитет за учене и растеж.
- Признание, че културата е централна за възстановяването и стремеж за гарантиране, че всички услуги са културно подходящи за лицата, които са включени в психосоциална рехабилитация.
- Предоставяне на възможност за вземане на информирано и споделено решение, като част от процеса на психиатртирчна рехабилитация, улесняване на комуникацията и партниране със семейството или лицата, които се грижат за лицето, което получава услугите.
- Формулиране на рехабилитационния процес около силните страни и способностите на индивида.
Освен принципите, които практикуващите следват, има определени принципи, които самият процес на психиатрична рехабилитация трябва да интегрира:
- Подкрепа на пълната интеграция на хората към обществото, като част от процеса на възстановяване, изграждане на уменията им да могат да упражняват гражданските си права, да приемат отговорности и да са отворени за възможностите, които идват с членството в дадена общност.
- Насърчаване на самоопределението и овластяването, като принципът, който се следва в процеса психиатрична рехабилитация е, че всички хора имат право да вземат свои собствени решения, включително видовете услуги и подкрепа, които искат да получат.
- Помощ на хората да подобрят качеството на всички аспекти от живота си; включително социални, професионални, образователни, жилищни, интелектуални, духовни и финансови.
- Насърчаване на хората да разработват и използват индивидуални планове за по-добър и здравословен начин на живот.
Кой може да се възползва от психиатрична рехабилитация?
Важно е да се знае, че не всеки психично болен пациент се нуждае от психиатрична рехабилитация или тя ще му помогне. Всеки, с психично страдание или при нужда от допълнителна помощ за възстановяване след острата фаза на психично заболяване, може да се възползва от психиатрична рехабилитация, за да се възстанови, но за целта трябва да има съставен индивидуален терапевтичен план, изговен от психиатри и психолози, след преминаване на преглед и оценка на състоянието.
По-долу представяме някои случаи, при които психиатрична рехабилитация може да помогне, но те съвсем не изчерпват всички възможни сценарии, разбира се.
- Психиатрична рехабилитация в защитено жилище може да помогне на хора с психични увреждания, които се нуждаят от постоянна помощ в много аспекти от живота си.
- Хора с психични заболявания, които се нуждаят от помощ за възстановяване след преживяна тежка психическа или физическа травма.
- Хора, които страдат от някакъв вид хронично или тежко психично заболяване и не могат да функционират без чужда помощ.
- Хора, с психични заболявания, които нямат подкрепяща среда и ресурси, за да функционират нормално.
Психиатрична рехабилитация може да се препоръча в определени случаи и на хора с интелектуални и когнитивни увреждания, така че да имат възможността да възприемат житейски, социални умения и такива за водене на самостоятелен живот. Психиатрична рехабилитация може да помогне за подобряване на много аспекти от живота на потребителите, включително трудовия статут, семейния живот и дори възможност за живот в самостоятелно жилище.
След оказано лечение и овладяване на острите състояния на психични страдания, рехабилитацията на психични заболявания и ресоциализацията са следващите важни стъпки, за да може човекът да се върне към обичайния си начин на живот.
Не е нужно да се сблъсквате сами с това предизвикателство – защитено жилище “Свети Рафаил” може да Ви помогне. Свържете се с нас, ако Вие или Ваш любим човек имате въпроси, свързани с рехабилитацията на психични заболявания – ние ще Ви помогнем с насоки, преглед и съставяне на индивидуален терапевтичен план.
Обадете ни се на тел. 0899 799 006 или попълнете нашия формуляр за контакт, за да продължите със следващите стъпки към възстановяването от психично заболяване.
Рехабилитация на психични заболявания с финансиране в партньорство със Столична община
Фондация „Свети Рафаил“ ви дава възможност да се възползвате от частично финансиране за рехабилитация на психично заболяване, установено от специалист, със съответните документи, с прием през агенция „Социално подпомагане“.
Научете повече за Дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране
Научете повече за финансиране на посещение на Център за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ) към фондация „Свети Рафаил“
Научете повече за дневен център за рехабилитация на психични заболявания към “Свети Рафаил”
Рехабилитация на психични заболявания с финансиране в партньорство със Столична община
Фондация „Свети Рафаил“ ви дава възможност да се възползвате от частично финансиране за рехабилитация на психично заболяване, установено от специалист, със съответните документи, с прием през агенция „Социално подпомагане“.
Научете повече за Дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране
Научете повече за финансиране на посещение на Център за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ) към фондация „Свети Рафаил“
Научете повече за дневен център за рехабилитация на психични заболявания към “Свети Рафаил”