Всеки изпитва чувство на тревожност и паника в определени моменти. Това е естествена реакция на стресови или опасни ситуации. Разликата при паническо разстройство е редовно или дори постоянно усещане за тревожност, стрес и паника, често без видима причина.
Паническото разстройство е тревожно разстройство, при което редовно имате внезапни пристъпи на паника или силен страх.
Симптоми на паническо разстройство
Паническото разстройство се проявява в два основни симптома – чувство за силна тревожност и паник атаки.
Тревожност
Тревожността е усещане за заплаха, за някаква опасност. Може да варира по сила от леко към тежко и може да включва чувства на безпокойство и страх. Паниката е най-тежката форма на тревожност. Паник епизодите са кратки, но интензивни и придружени с толкова силен страх, че като резултат, може да започнете да избягвате определени хора и ситуации, тъй като се страхувате, че ще предизвикат нови паник атаки.
Това може да доведе до цикъла на живот „в страх от страха“, което от своя страна, да засили чувството за тревожност и паника, което пък да резултира в по-чести паник атаки.
Паническа атака
По време на паническа атака получавате прилив на адреналин, което води до интензивни психически и физически симптоми. Паник атаките могат да се появи много бързо и без видима причина. Всичко това прави паник атаките много плашещи и тревожещи.
Симптомите на паник атака включват:
- Силно ускорен сърдечен ритъм;
- Усещане сякаш припадате;
- Изпотяване;
- Гадене;
- Болки в гърдите;
- Недостиг на въздух;
- Треперене;
- Горещи и/или студени вълни;
- Липса на контрол над крайниците и усещане за “изстиване” в тях;
- Задух и чувство на задушаване;
- Световъртеж;
- Изтръпване или “иглички” по тялото;
- Сухота в устата;
- Призив за ходене до тоалетна;
- Шум или звън в ушите;
- Чувсто на страх и ужас; усещане, сякаш умирате;
- Спазми, присвиване на стомаха;
- Усещането, че не контролирате тялото си;
Повечето пристъпи на паника продължават между 5 и 20 минути. Има редки сведения за някои с продължителност до един час.
Броят на пристъпите, които имате, зависи от сериозността на състоянието Ви. Някои хора имат пристъпи веднъж или два пъти месечно, а други – няколко пъти седмично.
Трябва да помните, че въпреки че паник атаките са изключително плашещи, те не са опасни. Паник атаката няма да Ви причини никаква физическа вреда и е малко вероятно да бъдете приети в болница, ако имате такава.
Имайте предвид, че повечето от тези симптоми могат да бъдат и симптоми на други състояния или проблеми, така че не винаги може да изпитвате паническа атака.
Например, може да имате ускорен пулс, ако имате много ниско кръвно налягане.
Усложнения на паническото разстройство
Паническото разстройство е лечимо и можете да се възстановите напълно. Но най-добре е да потърсите медицинска помощ възможно най-скоро.
При ненавременна или напълно липсваща медицинска помощ, паническото разстройство може да ескалира и да стане много трудно за овладяване и лечение. Като допълнение, Вие сте по-застрашени от развитие на други психични заболявания, като агорафобия, клаустрофобия или други фобии, а има опасност от възникване на проблеми с алкохол или наркотици.
Причини за паническо разстройство
Както при много психични заболявания, точната причина за възникване на паническо разстройство не е напълно уточнена. Смята се, че появата на паническо разстройство е резултат от комбинация от фактори, сред които:
- травматично или много стресиращо житейско изживяване, като загуба;
- наличие на семейна анамнеза – близък член на семейството да е страдал или да страда от паническо разстройство;
- дисбаланс на невротрансмитерите (химическите пратеници) в мозъка.
Не трябва да забравяте, че както споменахме по-горе, паническо разстройство може да бъде излекувано успешно, а в някои случаи дори не се налага посещение на психиатър и прием на медикаменти. Но за целта състоянието трябва да бъде идентифицирано максимално бързо и да се вземат адекватни мерки и да се приложи психотерапия.
Научете повече за лечението на паническо разстройство и как можете да си помогнете при паник атаки »