Дистимия (персистиращо депресивно разстройство)

Дистимия (персистиращо депресивно разстройство)

Чувствали ли сте се уморени, немотивирани и откъснати от живота откакто се помните? Може би си мислите, че това е просто начинът, по който функционира организмът ви. Но може да се окаже, че страдате от заболяване, наречено дистимия или персистиращо депресивно разстройство.

Устойчивото депресивно разстройство (дистимия) е форма на хронична депресия, подобна на голямото депресивно разстройство. Подобно на други видове депресия, хората с дистмия могат да изпитват чувство на дълбока тъга и безнадеждност. Тези симптоми присъстват при всички форми на депресия, но при устойчивото депресивно разстройство те могат да останат в продължение на много години.

Постоянният характер на тези симптоми означава, че състоянието може да попречи на училището, работата и личните взаимоотношения. Въпреки това, комбинацията от лекарства и терапия може да бъде ефективна при лечението на дистимия.

Симптоми на персистиращо депресивно разстройство

Симптомите на дистимия са подобни на тези на депресия. Основната разлика обаче е, че персистивното депресивно разстройство е хронично, като симптомите се появяват през по-голямата част от времето, в продължение на поне 2 години.

Много лекари използват симптомите, изброени в Диагностичния и статистически наръчник за психични разстройства (DSM-5) – ръководство, публикувано от Американската психиатрична асоциация, за да диагностицират дистимия. Симптомите на персистиращо депресивно разстройство, изброени там, включват:

  • депресия почти всеки ден през по-голямата част от деня;
  • нисък апетит или преяждане;
  • затруднено заспиване или накъсан сън;
  • липса на енергия или умора;
  • ниско самочувствие;
  • лоша концентрация или затруднено вземане на решения;
  • усещане за безнадеждност.

Разлики между дистимия и голямо депресивно разстройство

Устойчивото депресивно разстройство, наричано още дистимия, е вид хронична депресия. Включва симптоми, подобни на клинична депресия (голямo депресивно разстройство), но те са по-тежки и по-дълготрайни. Това е сравнително нов термин, който обхваща част от симптомите, които първоначално са се смятали за разстройство на личността.

Дистимията е подобна на голямото депресивно разстройство, известно също като клинична депресия (или неофициално като „депресия“), по много начини. Има обаче една ключова разлика и тя е продължителността. Страдащите от дистимия може да имат по-малко симптоми от болните от клинична депресия, но тези симптоми на хронична депресия продължават по-дълго (поне 2 години). Може да сте имали дистимия от детството и дори да не го осъзнавате, защото състоянието идва и си отива.

Експертите изчисляват, че в САЩ 17% от населението страда от голямо депресивно разстройство, докато само 3% са с устойчиво депресивно разстройство, въпреки че тези данни може и да са неточни. Често хората имат и двете депресивни психични заболявания. Понякога дистимията може да намали качеството на живота повече от тежката депресия, дори с по-малко симптоми. Добрата новина е, че и двете състояния могат да бъдат лекувани.



Причини за персистиращо депресивно разстройство

Депресията е често срещана – всеки може да я изпита по всяко време. Националният институт за психично здраве на САЩ изчислява, че 19,4 милиона американци са преживели поне един голям депресивен епизод само през 2019 г. Това представлява близо 7,9 процента от всички възрастни американци. В допълнение, около 2,5 процента от американците изпитват дистимия поне веднъж в живота си.

Причината за персистиращото депресивно разстройство не е известна. Има фактори обаче, които могат да допринесат за развитието на състоянието. Те включват:

  • дисбаланси в мозъчната верига;
  • стресови или травматични житейски събития, като загуба на любим човек или финансови проблеми;
  • физическа мозъчна травма, като мозъчно сътресение.

Рискови фактори за дистимия

Персистиращо депресивно разстройство е сложно разстройство на настроението. Докато изследователите не разбират напълно точните причини за дистимия, някои биологични фактори и такива на околната среда и начина на живот могат да увеличат риска от развитие на заболяването. Те могат да включват, но не се ограничават до:

  • фамилна анамнеза за заболяването;
  • анамнеза за други психични разстройства, като тревожност или биполярно разстройство;
  • хронично физическо заболяване, като сърдечно заболяване или диабет;
  • употреба на наркотици;

Около 21% от хората, които имат история на злоупотреба с вещества, също имат депресия. Това, в крайна сметка, може да доведе до развитие на дистимия.

Диагностициране на персистиращо депресивно разстройство

За поставяне на точна диагноза, лекарят трябва първо да извърши физически преглед. Също така назначава кръвни и/ли други лабораторни изследвания, за да изключи възможни медицински състояния, които може да са причина за вашите симптоми. Ако лекарят ви смята, че имате дистимия, той вероятно ще ви насочи към специалист по психично здраве за по-нататъшна оценка и лечение.

За поставяне на диагнозата на възрастен човек, той трябва да има симптоми на дистимия почти всеки ден в продължение на 2 или повече години, потвърдено от доверен източник.

Вашият лекар ще ви зададе въпроси, за да оцени текущото ви психическо и емоционално състояние. Важно е да бъдете честни и открити относно вашите симптоми. Вашите отговори ще му помогнат да определи дали страдате от дистимия или друг тип психично заболяване.

Лечение на дистимия

Лечението на персистиращо депресивно разстройство обикновено е комбинация от медикаменти и психотерапия. Може да се наложи да опитате различни лекарства и дози, докато намерите максимално ефективното решение за вашата индивидуална ситуация. Това изисква търпение, тъй като много лекарства отнемат няколко седмици, за да окажат пълен ефект върху организма.

Никога не спирайте да приемате лекарствата си според указанията, без първо да говорите с вашия лекар. Внезапното спиране на лечението или пропускането на няколко дози може да причини симптоми, подобни на абстиненция, и да влоши симптомите на депресия. Вместо да спирате медикаментите, говорете с вашия лекар за притесненията, които имате във връзка с лекарството. Той може да предложи промяна на дозировката или вида му.

Психотерапия при дистимия

Комбинацията от медикаменти и психотерапия е най-ефективният метод за лечението на това психично заболяване. Медицинските специалисти обикновено предлагат допълване на лечението с психотерапия или когнитивно-поведенческа терапия.

Психотерапията, която обикновено е разговорна терапия, обикновено включва сесии с професионалист по психично здраве – психиатър или психолог. Срещите могат да бъдат лични или дистанционно, по телефона или чрез видео разговори. Има възможност и за участие в групови сесии.

Когнитивно-поведенческата терапия се фокусира върху вашите действия и поведение, в допълнение към вашите мисли и емоции. По време на този тип психотерапия работите, за да идентифицирате и да се справите с това, което причинява вашата депресия. Това включва разговор със специалисти по психично здраве, които да ви помогнат да приемете симптомите си и да създадете безопасни навици за справяне с психичното заболяване. Тази форма на терапия може не само да помогне в краткосрочен план, но също така да намали риска от бъдещи рецидиви.

Работата с терапевт може да ви помогне да научите как да:

  • изразявате мислите и чувствата си по здравословен начин;
  • се справяте с емоциите си;
  • се адаптирате към житейско предизвикателство или криза;
  • идентифицирайте мисли, поведение и емоции, които предизвикват или влошават симптомите на дистимия;
  • замените отрицателните вярвания с положителни;
  • възвърнете чувството на удовлетворение и контрол в живота си;
  • си поставяте реалистични цели.

Промени в начина на живот при персистиращо депресивно разстройство

Персистиращото депресивно разстройство е дълготрайно състояние, така че е важно да участвате активно в терапевтичния си план. Правенето на определени корекции в начина на живот може да допълни медицинското лечение и да помогне за облекчаване на симптомите.

Промените в начина на живот, които могат да помогнат, заедно с предписаното ви лечение, включват:

  • фичически упражнения поне три пъти седмично;
  • храна, богата на витамини и минерали, като пресни плодове и зеленчуци;
  • избягване на наркотици и алкохол;
  • посещение при акупунктурист;
  • практикуване на йога, тай чи или медитация;
  • водене на дневник;
  • психо-социална рехабилитация за хора с психични разстройства.

Дългосрочна перспектива за хора с дистимия

Тъй като персистиращо депресивно разстройство е хронично състояние, някои хора могат да изпитват симптоми в продължение на много години. Идентифицирането на симптомите и търсенето на помощ обаче е решаваща първа стъпка за подобряване на дългосрочната перспектива за хората с дистимия.

Изследванията показват, че комбинацията от психотерапия и медикаментозни програми може да бъде ефективна при лечение на симптомите на психичното заболяване и за предотвратяване на бъдещи рецидиви. Наред с медицинското лечение, промените в начина на живот, като здравословна диета и редовни упражнения, също могат да ви помогнат да управлявате психичното разстройство и да подобрите качеството си на живот.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Отбелязваме Световния ден на биполярното разстройство

Отбелязваме Световния ден на биполярното разстройство

На 30 март отбелязваме Световния ден на биполярното разстройство, с цел повишаване на осведомеността за заболяването и премахване на социалната стигма и дискриминация.

Как да спрете маниен епизод на биполярно разстройство?

Как да спрете маниен епизод на биполярно разстройство?

9 стратегии за успокояване при маниен епизод, управление на биполярни симптоми и поемане на отговорност за вашето психично здраве.

Модерни технологии и психично здраве

Модерни технологии и психично здраве

Могат ли смартфоните и социалните медии да повлияят негативно на симптомите на тревожност и депресия? Разглеждаме по-отблизо темата и предлагаме съвети как да се намалите въздействието на екрана.

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции