Всеки пети човек има психични проблеми на определен етап от живота си. Един на 200 човека страда от психоза в определен момент. Не всички хора със симптоми страдат от психично заболяване, но и диагнозата психично заболяване не е присъда, нито е нещо, от което да се плашите.
Психично заболяване е общ термин, който се отнася до група състояния на психиката. Списъкът с психични заболявания включва шизофрения, хранителни разстройства, тревожност, депресия, но и много други. Тези състояния могат значително да повлияят на качеството на живот, както и на това как човек се чувства, мисли, държи се и взаимодейства с други хора. Психичните заболявания се диагностицират, съгласно стандартизирани критерии и това се случва от психиатър.
Диагностициране на психическо заболяване
Важно е да се знае, че не всеки, който проявява симптоми на психическо заболяване, бива диагностициран като психично болен. Понякога, въпреки наличието на определени симптоми, човекът не страда от психично заболяване, а това е само епизод, временно състояние, което е следствие от външни фактори.
Диагнозата психично заболяване може да бъде поставена единствено от специалист психолог или психиатър, който да назначи и съответното лечение, в зависимост от индивидуалния случай. Дори да нямате психично заболяване, но имате симптоми като тревожност, параноя, депресия и други, консултацията с психолог или психотерапевт е препоръчителна. Той ще определи психологическото Ви състояние и ще Ви помогне да подобрите качеството си на живот.
Предизвикателства пред хората с психично заболяване
Поставянето на диагноза психическо заболяване само по себе си причинява дискомфорт на повечето хора и техните близки. За съжаление, много хора с психични заболявания могат да се изправят и пред допълнителни предизвикателства като стигматизация, отхвърляне, изолация, лошо физическо здраве, безработица, бедност и дори бездомност. Комбинацията от тези допълнителни фактори повлиява значително и способността на човек с психично заболяване да се грижи за себе си, да продължи учението или работата си и като цяло да бъде пълноценна част от обществото. Освен това, тези външни фактори влияят и на психиката на човека и в някои случаи, да доведат до влошаване на проявите на психическото заболяване и до поява на по-чести епизоди или кризи.
Можем ли да живеем по обичайния начин с психическо заболяване?
Въпреки предизвикателствата, които хората с психично заболяване срещат, има и добра новина. Диагнозата психично заболяване не е доживотна присъда. Хората с психично заболяване могат и продължават да живеят пълноценно и Вие можете да сте един от тях.
След проведеното първоначално лечение и евентуален престой в лечебно заведение, когато острите състояния на Вашето психично заболяване са овладени, можете да започнете постепенно завръщане към обичайния си начин на живот.
Как да продължите живота си с психическо заболяване?
След преминатото лечение, вероятно ще се запитате как да се върнете към ежедневието си. Този етап може да бъде предизвикателство – вероятно диагнозата е намалила увереността в собствените Ви възможности, може дори да смятате, че не можете да се справите сами, както и да се притеснявате да се върнете отново към обществото и да водите социален начин на живот. В такива моменти можете да разчитате на квалифицирана помощ и подкрепа от страна на професионалистите от фондация “Свети Рафаил”. Нашата мисия е да Ви помогнем да възвърнете самочувствието си и да създадете адаптирани модели за ежедневието си, така че отново да водите пълноценен начин на живот. Постигаме това чрез рехабилитация, ресоциализация и индивидуална и групова терапия по предварително създаден план, съобразен със специфичните Ви нужди.
Предлагаме два начина за подкрепа – настаняване в защитено жилище или посещение само на дневен център.
Настаняване в защитено жилище “Свети Рафаил” – денонощни грижи в релаксираща обстановка
Защитеното жилище “Свети Рафаил” е първият, и засега единствен за България, рехабилитационен център за настаняване, предлагащ денонощна грижи, подкрепа и рехабилитация за хора с психични заболявания. Защитеното жилище се намира на брега на Панчаревското езеро и заобиколено от гора. По този начин то осигурява спокойно място за релаксация и рехабилитация в защитена среда и под денонощно наблюдение и грижи от страна на специалисти.
Дневният център е частта от защитеното жилище, където се провеждат индивидуалните и груповите терапевтични сесии, както и място за комуникация с останалите настанени или посетителите на принципа на дневен стационар. Освен това, в дневния център могат да се практикуват различни хобита или да се прекарва свободното време в зависимост от предпочитанията на човека в конкретния момент. Дневният център е достъпен за настанените хора с психични заболявания, като част от техния индивидуален терапевтичен план, както и за хората с психично заболяване, които са предпочели възможността за посещаване на дневен стационар, вместо настаняване в защитеното жилище.
Дневен стационар за рехабилитация и терапия на психични заболявания
Дневният стационар се различава от настаняването в защитеното жилище по това, че посетителите не остават да нощуват в комплекса. Посещението на дневния стационар, както и при настаняването, се случва въз основа на предварително изготвен терапевтичен план, съобразен със спецификата на заболяването и нуждите Ви. Посещението в дневния стационар включва участие в групови сесии с психолози, арт терапевти и други, както и индивидуална терапия. Освен това, за посетителите на дневния стационар е осигурена храна и възможност за различни дейности за свободното време, като практикуване на хоби, спорт или комуникация с настанените в защитеното жилище или останалите посетители, без разграничение между тях.
Рехабилитация на психични заболявания от фондация „Свети Рафаил“ – Панчарево
Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.
» Научете повече за нашите социални услуги тук
Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:
- диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
- възраст на потребителя от 18 до 60 години;
- болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
- премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg
Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?
Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:
- Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
- Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
- Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.
Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания
Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.
» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук
За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.
» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране