[интервю] „Най-големият успех е пациентите с психични страдания е да се върнат в обществото“

Интервю на директора на защитено жилище за хора с психични страдания за специализираното издание Капитал Здраве. Поводът е първата награда на дома за настаняване на психично болни в категорията "Пациентски проект" в третото издание на конкурса „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организиран от в-к Капитал и биофармацевтичната компания АбВи.

Защитеното жилище отвори врати за пациенти с психични страдания по време на пандемията. Едва ли сте очаквали такъв да бъде стартът на начинанието Ви. Какви предизикателства постави пред Вас и екипа Ви?

За съжаление живеем в особено време заради пандемичната обстановка. Наистина не си представяхме точно така старта на начинанието ни, но никога не сме се страхували от предизвикателства. Работата ни е кауза и влагаме всички усилия в подкрепа на една от най-уязвимите групи в обществото ни – тази на хората с психични страдания. Те засягат все повече хора и трябва да сме посветени в намирането на съвременни решения и места в грижите за тях. Смятам, че точно такова място е Защитено жилище „Св. Рафаил“.

Екипът ни е висококвалифициран, с необходимата експертиза и бързо се преодоля първоначалното притеснение от ситуацията около пандемията. Работи се с изключително внимание и при спазване на противоепидемичните мерки.

Какви програми прилагате и ползвате ли чужд опит?

Дейностите с потребителите в нашето защитено жилище се извършват по предварително изготвена програма, която е изградена спрямо експертната оценка на екипа ни. Вземат се предвид индивидуалните потребности на нашите потребители, техните интереси, желание и, разбира се, възможностите им.

Потребителите ни се включват в социални и обучителни дейности, спортни занимания и различни хобита, индивидуални и творчески занимания, културни дейности и прояви, арттерапия и  др. Целта на, провежданата от нашия специализиран екип, работа е хората при нас да възстановяват уменията си за справяне в ежедневието, да комуникират, да бъдат ангажирани, да се чувстват полезни и да могат да се реинтегрират в обществото.

Какво считате за успех по отношение на Вашите потребители?

Когато виждам, че потребителите ни се чувстват добре, че са припознали защитеното жилище за психично болни като свой дом, а екипът – като свое семейство. Успех е, когато виждаме, че се чувстват спокойни и се включват активно в повече дейности, когато се опитват активно да си изградят среда. Най-големият успех обаче е да се реинтегрират успешно в обществото.

Всеки случай е индивидуален, но какъв период от време е необходим за качествена социална рехабилитация на човек с тревожно или депресивно разстройство?

Трудно е да се каже. Наистина при всеки случай е много индивидуално и няма как да се поставят точни срокове.

От какво имат нужда пациентите и техните близки, с които работите?

Пациентите с психични страдания се нуждаят от защитена, сигурна и предвидима среда. Среда, в която се уважава достойнството на човека и се взимат предвид силните и слабите му страни, неговите желания и интереси. Необходима е атмосфера, напълно лишена от стигма и предразсъдъци, която ги посреща  с адекватна и професионална грижа. Много от тези хора имат капацитета и способността да бъдат  пълноценна част от нашето общество, просто се нуждаят от подкрепа.

За потребителите ни и за техните близки и семейства е много важно доверието в екипа, за да работим в тандем за благото на пациента. Често близките на човек с психични страдания са принудени да вложат цялото си време и усилия в грижа за него, което ги лишава от индивидуалната им реализация и нарушава фамилната динамика.

Затова е много важно да се развиват местата за извънболнична грижа за хора с психични страдания. Създаването на структурирана сигурна среда с адекватна грижа и навременна помощ е един от вариантите. Колкото повече са възможностите пред тези хора и техните семейства, толкова повече ще се повишава нивото на съпричастност към тях и ще се случи реалната им реинтеграция.  Това е и основната ни кауза като Фондация „Св. Рафаил“ – да подобрим средата и качеството им на живот.

Какви са наблюденията Ви като психолог за отражението на кризата върху човешката психика?

Цялостната ситуация и съпровождащата я непредвидимост се отразяват тежко на всички ни. В момент, в който общество е под една или друга форма в изолация, това тежи на всеки от нас. Човекът е социално същество и за него едно от най-важните неща, от които има нужда, е да се социализира.

Каква е вашата представа за съвременната роля на пациентските организации?

Активни и непримирими в каузите, които следват и целите, които са си поставили. За нас каузата е психичното здраве в България да бъде припознато като приоритет.


Защитено жилище „Св. Рафаил“ е създадено по швейцарско-италиански модел. Намира се в уюта и спокойствието на природата край Панчаревското езеро и осигурява място за живеене на пълнолетни хора с психични страдания. В него се провеждат широк спектър от дейности по предварително изготвена програма – включени са спорт, хоби, културни прояви, социални и обучителни занимания, творчески дейности. Програмата се изготвя според индивидуалните потребности и възможностите на потребителите, както и на базата на експертната оценка на екипа.

Целта на защитено жилище за настаняване на психично болни хора е, в спокойната и уютна атмосфера на брега на Панчаревското езеро, всеки от тях да намери това, което е ценно за него. За да преоткрият себе си, да преминат през тежкото изпитание, хората с психични страдания имат нужда от нещо, с което да бъдат ангажирани. Целта на провежданата от специализирания екип работа с потребителите е точно в това – психично болните да възстановяват уменията си, да се чувстват полезни и най-вече, да се реинтегрират пълноценно в обществото.

Екипът на жилището за хора с психични страдания е висококвалифициран и с необходимата експертиза. Специалистите осъществяват професионален контрол на състоянието на потребителите и работят ежедневно с тях за постигане на напредък.

Защитено жилище „Св. Рафаил“ е кауза в името на по-доброто качеството на живот на хората с психични страдания, на техните семейства и близки. От фондация „Св. Рафаил“ заставаме зад тази кауза, уверени, че психичното здраве в България трябва да бъде припознато като приоритет, а пътят към това минава през структурирането на подходящи услуги, предоставящи 24-часова грижа, професионални рехабилитационни програми, прилагани под вниманието и високопрофесионалните грижи на екип от специалисти.

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Арттерапия при депресия

Арттерапия при депресия

Арттерапията може да е много полезна при депресия, в съчетание с подходящо лечение, според индивидуалните нужди на страдащия.

Стрес и дистрес - каква е разликата?

Стрес и дистрес – каква е разликата?

Всеки от нас е подложен на стрес всеки ден. Но има различни видове стрес – някои от тях са полезни за нас, но други могат да бъдат вредни както за физическото, така и за психичното ни здраве.

Голямо депресивно разстройство - стъпка по стъпка

Голямо депресивно разстройство – стъпка по стъпка

Заедно с терапията, лечението и рехабилитация на голямо депресивно разстройство, има неща, които можете да правите във всекидневието си, които да ви помогнат да живеете пълноценно живота си.

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции