Отбелязваме Световния ден на психичното здраве – 10 октомври

Ще я наречем Ева. За да запазим самоличността й в тайна. Тя е на 28 години и днес е първият й работен ден. Ева страда от параноидна шизофрения. Имала е много трудности и винаги е искала да бъде самостоятелна, да бъде господар на себе си и да изкарва прехраната си достойно. Запознахме се с Ева преди 3 месеца, когато постъпи в Защитено жилище „Св. Рафаил“ след активно лечение на болестта й. Тези 3 месеца екипът ни се посвети на нейното цялостно възстановяване и социална рехабилитация. Какъв по-хубав знак и дар за нас на днешния ден – Денят на психичното здраве!

Нека на този ден бъдем по-открити и по-посветени на проблемите на хората с психични страдания. Те има своята временна уязвимост, която адекватната терапия и социалната подкрепа преодоляват. Създадохме Свети Рафаил именно затова – за да върнем силите, надеждите и амбициите в засегнатите и близките им. Вече половин година вървим стъпка по стъпка с потребителите на нашите услуги, за да върнем желанието им за живот, вдъхновението за множеството им таланти и вярата, че могат да преодолеят болестта!

Честит първи работен ден на Ева!

Според данни на СЗО над 450 млн. души по света имат психични разстройства. Българите най-често страдат от тревожни разстройства – 11.4% от населението, разстройства на настроението (депресии и афективни състояния) – 6.2%, злоупотреби с вещества – 3.3 %. Статистиката показва, че у нас по-често боледуват жените, освен това те по-често се обръщат за професионална помощ от мъжете. По възрастови групи най-висок риск от заболяване от тежка депресия има групата от 20 до 34 години. За съжаление все по-рядко хората с подобни проблеми се обръщат за помощ към лекарите. 

Основната причина за поява на тези разстройства е стресът в ежедневието и особеностите на начина на живот. Социално-икономическите фактори, генетичната предразположеност и особеностите на съответната култура са сред другите фактори, които водят до тези разстройства. Първите симптоми, които биха могли да издават наличието на проблеми са безсъние, честа умора, лошо настроение раздразнителност. В тези случаи човек трябва да потърси медицинска помощ при съответния специалист – психиатър, психотерапевт, психолог. При хронични заболявания, свързани с дефицит на социални умения и възможности за самостоятелен живот, в терапията е необходимо да се включват и социални работници, които да провеждат психосоциална рехабилитация на потърпевшите. Нужно е и обществото да преодолее стигмата към психиатричната помощ и проблеми, за да се получи адекватно лечение още в ранните стадии на разстройството. 

*Източник: МЗ, bit.ly/36QNOLW

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Арттерапия при депресия

Арттерапия при депресия

Арттерапията може да е много полезна при депресия, в съчетание с подходящо лечение, според индивидуалните нужди на страдащия.

Стрес и дистрес - каква е разликата?

Стрес и дистрес – каква е разликата?

Всеки от нас е подложен на стрес всеки ден. Но има различни видове стрес – някои от тях са полезни за нас, но други могат да бъдат вредни както за физическото, така и за психичното ни здраве.

Голямо депресивно разстройство - стъпка по стъпка

Голямо депресивно разстройство – стъпка по стъпка

Заедно с терапията, лечението и рехабилитация на голямо депресивно разстройство, има неща, които можете да правите във всекидневието си, които да ви помогнат да живеете пълноценно живота си.

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции