Видове дейности и ефективност на рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства

Какво е психосоциална рехабилитация?

В предишните материали споделихме какво представлява психосоциалната рехабилитация на хора с психични заболявания, засегнахме целите и принципите ѝ на работа, както и за кого е подходяща. Днес ще дадем малко повече информация и за дейностите, включени в процеса по рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства, както и какви са резултатите от тях.

Дейности при рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства

Дейностите на извършвани за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства включват различни активности, свързани с основни умения за самостоятелен живот, отношения с близки, роднини, с други хора, както и в различни социални ситуации. Засягат се теми и за заетост, образование, отдих, здраве и поддържане на душевен и физически баланс.

Работа и професионално развитие

Работата е полезна за психичното здраве и често помага за усещането за полезност и продуктивност. По тази причина, помощта в професионален план е важен компонент при рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства.

Подготовката за намиране и задържане на работа често може да подобри социалните връзки, да повиши самочувствието и да подобри цялостното качество на живот на пациенти с шизофрения, клинична депресия и други психични разстройства.

По време на рехабилитация и реинтеграция на психични разстройства, потребителите на социалната услуга могат да получат помощ и насоки как да намерят подходяща за тях професия и да изградят подходящи умения за задържане на работното място. 

Ежедневни задължения и грижа за себе си

При рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства се развиват умения за самостоятелен начин на живот у потребителите. В зависимост от състоянието им и според индивидуалния терапевтичен план, разработен специално за тях, те получават подходящите насоки за развиване на умения, които да им помогнат да се справят с ежедневните си задачи и да могат самостоятелно да се грижат за себе си.

Социални умения и междуличностни отношения

Социалните умения и междуличностните отношения са важни части в процеса на рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства. Изграждането на социални умения се фокусира върху дейности, предназначени да помогнат на потребителите да функционират по-добре в техния социален свят, включително семейство, работа, училище, приятелства и романтични отношения.

Това се постига чрез преподаване на умения, свързани с емоционално разбиране, решаване на проблеми, способности за водене и участие в разговор, умение за слушане, невербална комуникация и други.

Интеграция в обществото

Една от основните цели на психосоциалната рехабилитация и реинтеграция е да помогне на хората с психични разстройства да се интегрират по-добре в обществото и да намерят свой социален кръг. Като част от терапията, с потребителите се работи в група, както и на обществени места.

Например, заедно с груповата арттерапия, хората с психични разстройства прекарват време в излети, почивки и други. Практикуването на социални и житейски умения в такива условия, позволява на потребителите да придобият опит и да репетира взаимодействията, с които може да се сблъскат като част от ежедневието.

Ефективност на рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства

Изследванията върху резултатите и ефективността на програмите по рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства, все още продължават, но има доказателства, които показват, че тези подходи имат цялостен благоприятен ефект.

Подобрение на житейските умения

Проучване на пациенти с шизофрения и афективни разстройства установява, че рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства води до значителни ползи в различни области, включително семейните взаимоотношения, комуникацията, включване в обществото, самообслужване, управление на финанси, транспорт и професионални способности.

Ползотворно влияние на цялостното здравословно състояние

Изследванията показват също, че психосоциалната рехабилитация може да бъде полезна за подобряване на благосъстоянието и перспективите на клиента. В проучване, публикувано в Research on Social Work Practice, 78% от децата със сериозни емоционални смущения показват значителни подобрения в психологическите симптоми и психосоциалното функциониране след 13 месеца психосоциална рехабилитация.

Може да помогне при сериозни психиатрични състояния

Проучване на психосоциалните терапии предполага, че тези подходи също имат сериозен потенциал при възстановяване от шизофрения. Стратегиите като обучение на социални умения и когнитивна ремедиация, които често се използват при рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства, се оказват полезни за справяне на индивида във важни области като социално функциониране, работа, възстановяване и водене на независим живот.

Кратко обобщение за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства

Целта на рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства е да помогне на потребителите да станат отново част от обществото и да бъдат възможно най-пълноценни като личности. По тази причина много от терапевтичните подходи, прилагани в процеса, са насочени към подпомагане на потребителите да се интегрират напълно. Това не само подобрява качеството им на живот, но също така помага за създаването на мрежа от постоянна социална подкрепа.

Психосоциалната рехабилитация и реинтеграция на хора с психични разстройства не винаги е необходима, но може да бъде полезна част от цялостната програма на лечение на психичното заболяване. Чрез подкрепа във възстановяването, подобряване на качеството на живот и насърчаване на интеграцията в общността, психосоциалната рехабилитация и реинтеграция може да бъдат основен ресурс за хората, диагностицирани с психично разстройство.

Такива услуги могат да помогнат на тези хора да развият умения, да идентифицират силните си страни и да подобрят капацитета си да бъдат успешни в живота, работата и взаимоотношенията си.

Фондация „Свети Рафаил“ предлага социални услуги по психосоциална рехабилитация на психични заболявания и реинтеграция на хора с психични страдания, след оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта. Услугите ни включват защитено жилище за настаняване, пълен пансион и 24-часова грижа, дневен център за целодневно и полудневно настаняване и почасова грижа – до 3 часа на ден. Комплексът е разположен езерото Панчарево в София и предлага спокойствие и максимален комфорт за възстановяване на хората с психични заболявания.

» Научете повече за нашите социални услуги тук

Кой може да се възползва от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

За да предложим макисмално ефективна рехабилитация на психични разстройства, спокойствие и интегритет на потребителите, настанени в защитеното жилище или посещаващи дневния център, имаме няколко изисквания:

  • диагностицирано психично разстройство, оказано лечение и овладяване на острите състояния на болестта;
  • възраст на потребителя от 18 до 60 години;
  • болният да няма история или да не страда в момента от зависимост към наркотици, алкохолна зависимост, зависимост към хазарти или екранни зависимости;
  • премината консултация при психиатъра на комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов, за оценка на състоянието на психично болния и препоръка за социална услуга, която ще е подходяща за него – информация за контакт с д-р Урумов, можете да намерите на уебсайта на superdoc.bg

Как да се възползвате от психосоциална рехабилитация на психични заболявания?

Има няколко стъпки, които са необходими, за да се възползвате от услугите по психосоциална рехабилитация на психични заболявания, предлагани от комплекс „Свети Рафаил“:

  1. Уверете се, че психично болният отговаря на изискванията по-горе.
  2. Запишете си час за разговор и консултация с психиатъра към комплекс „Свети Рафаил“, д-р Васил Урумов – информация за контакт ще откриете от тук.
  3. Свържете се с нашия екип за уточняване на детайли по започване на услугата по психосоциална рехабилитация на психични разстройства, която сте избрали – можете да се обадите на телефон 0886 422 222 или да се свържете с нас по някой от другите начини, описани на страницата за контакт с фондация „Свети Рафаил“.

Цени за психосоциална рехабилитация и ресоциализация на хора с психични заболявания

Настаняването в защитено жилище „Свети Рафаил“, с включени изготвяне на индивидуална терапевтична програма, пълен пансион и 24-часова грижа от нашия екип, индивидуална и групова терапия, допълнителни дейности и екскурзии и други, е на цена 2000 лв. на месец.

» Научете повече за защитено жилище за психосоциална рехабилитация на психични и разстройства тук

За посещение на дневен център „Дневна грижа“ и почасова терапия и психосоциална рехабилитация и реинтеграция за психично болни, имате възможност да се възползвате от частично финансиране, осигурено със съдействието на Столична община. За целта, психичното заболяване трябва да бъде установено от специалист и да разполагате със съответните документи, включително и решение от агенция „Социално подпомагане“.

» Научете повече за дневен център „Дневна грижа“ и условията за получаване на финансиране

» Научете повече за финансиране на посещение на Центъра за социална рехабилитация и реинтеграция (ЦСРИ) към комплекс „Свети Рафаил“

Забележка:

Публикациите, поместени на уебсайта, са само с информационна цел и не са поставяне на диагноза.

Преди да предприемете или прекъснете лечение, да промените назначената си терапия, приема или дозировката на лекарствата си, задължително се консултирайте предварително с лекуващия си лекар.

Ако нямате такъв, можете да се обърнете към психиатъра към комплекс за рехабилитация и реинтеграция на хора с психични заболявания „Свети Рафаил“ – д-р Васил Урумов.

Полезно и актуално

Съвети

Новини

Референции

Други

Последни публикации

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания във фондация “Свети Рафаил”

Психичното заболяване не е присъда! Можете да върнете контрола над живота си!
Фондация “Свети Рафаил”, със съдействието на @Столична община, осигуряват частично финансиране на рехабилитация на психични заболявания.

Грижа за човек с психично разстройство

Грижа за човек с психично разстройство

Полагането на грижа за човек с психично разстройство може да бъде предизвикателство. Вижте няколко насоки как можете да се справите с него.

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Швейцарско-италиански модел за рехабилитация на психични разстройства

Защитеното жилище по швейцарско-италиански модел е ориентиран към създаването на подкрепяща и стимулираща среда, която подпомага социалната и професионална интеграция на потребителите и насърчава тяхната независимост и качество на живот

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни

Защитено жилище и дневен център

Защитено жилище и дневен център за рехабилитация на психично болни помагат за управление на ежедневието, социализация и контрол над симптомите в подкрепяща и структурирана среда

За фондация "Свети Рафаил"

За нас

Екип

Свободни позиции